Sadece 20 Dakikada Kral Oldu! Fransa Tarihinden ve Kültüründen Daha Önce Duymadığınız İlginç Detaylar

Haberler

> Sadece 20 Dakikada Kral Oldu! Fransa Tarihinden ve Kültüründen Daha Önce Duymadığınız İlginç Detaylar

Fransa, uluslararası siyaset sahnesindeki rolü, kültürel ve sanatsal geçmişi ve farklı kuralları ile oldukça ilginç bir Avrupa ülkesidir. Bu yazımda Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Fransa ile ilgili ilginç tarihi ve kültürel detayları bir araya getirdim.

Bazılarına şaşıracaksınız. İyi okumalar dilerim. 🤩

Fransa, AB’deki en büyük ülkedir ve altıgen (l’hexagone) olarak adlandırılır.

Fransa, AB'deki en büyük ülkedir ve altıgen (l'hexagone) olarak adlandırılır.

Fransa, toplam 551.695 kilometrekare alanıyla Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesidir. Fransa’nın yaklaşık üçte biri (%31) ormandır ve bu da onu İsveç, Finlandiya ve İspanya’dan sonra AB’de dördüncü en ormanlık ülke yapar. Altı köşeli şekli nedeniyle Fransız ve Fransız medyası ülkeyi ‘l’hexagone’ olarak tanımlıyor.

Fransızca, yaklaşık 300 yıl boyunca İngiltere’nin resmi diliydi.

Fransızca, yaklaşık 300 yıl boyunca İngiltere'nin resmi diliydi.

Bir ülkenin yaklaşık 300 yıl kendi dilini konuşmayı bırakacağını kim düşünebilirdi? Ama İngiliz kraliyeti bunu yaptı! Normandiya Dükü William, 1066’da Normanların İngiltere’yi işgaline öncülük etti ve İngiltere’de Anglo-Norman Fransızlarını yaydı. Bu dil, İngiliz kraliyet ailesi, aristokratlar ve üst düzey yetkililer tarafından konuşuldu. İngilizce halk arasında yaygındı. 1362’ye kadar parlamento, İngilizce’nin İngilizce’yi hükümetin resmi dili yapması davasını getirdi. Bunun nedeni Fransa ile yapılan savaşlar, Fransızcanın artık eskisi gibi sevilmemesi ve mahkemede halk ile avukatlar arasında aynı dili konuşmama sorunu vardı.

19. Louis sadece 20 dakikalığına Fransa’nın kralı oldu ve onu dünyanın en kısa hükümdarı yapan hükümdarı yaptı.

19. Louis sadece 20 dakikalığına Fransa'nın kralı oldu ve onu dünyanın en kısa hükümdarı yapan hükümdarı yaptı.

Temmuz 1830’da Fransa Kralı 10. Charles’a karşı bir ayaklanma oldu. Temmuz devrimi olarak bilinen olayda, göstericiler Charles ve varislerinin tahttan çekilmesini talep ettiler. Charles isteksizce 2 Ağustos 1830’da tahttan çekilmeyi imzaladı. Oğlu Louis Antoine de sonraki 20 dakikayı karısının benzer bir belgeyi imzalamaması yönündeki ricalarını dinleyerek geçirdi. Ancak tarihçiler, Louis’in tahtın orijinal varisi olduğu için Louis’in kral olduğu zamanın 20 dakika olduğunu yazdı. Ancak Louis, yeğeni Bordeaux Dükü Henry lehine tahttan çekildi. Sürgün edilen ve Fransa’ya dönmeyen Louis, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda öldü.

Kamuflajı ilk kullanan 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız ordusu olmuştur.

Kamuflajı ilk kullanan 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı'nda Fransız ordusu olmuştur.

‘Kamuflaj’ kelimesi aslında ‘sahneyi örtmek, gizlemek’ anlamına gelen Fransızca fiilden gelir. Bunun nedeni, Fransız ordusunun 1915’te özel bir kamuflaj birimi oluşturan ilk ordu olmasıdır. Fransızlar, silahlarını ve savaş araçlarını kamuflaj adı verilen sanatçılar tarafından boyadılar. Bunu Fransızlardan gören İngiliz ordusu ertesi yıl da aynısını yaptı.

Fransa’da ölü biriyle evlenmek yasaldır.

Fransa'da ölü biriyle evlenmek yasaldır.

Fransız yasalarına göre istisnai durumlarda ölümden sonra evlenmek mümkündür. Bu, ölen kişinin hayattayken sizinle evlenmek istediğini kanıtlamanız koşuluyla geçerlidir. Fransa Cumhurbaşkanı’ndan da izin alınması gerekiyor. En son tasdik edilen ölüme evlilik davası, 2017 yılında Paris’te Champs-Elysees’de bir cihatçı tarafından vurularak öldürülen ve eşinin evlenmesine izin verilen eşcinsel bir polis memuruydu.

Fransa, süpermarketlerin yiyecekleri çöpe atmasını yasaklayan dünyadaki ilk ülke oldu.

Fransa, süpermarketlerin yiyecekleri çöpe atmasını yasaklayan dünyadaki ilk ülke oldu.

Şubat 2016’da Fransa, süpermarketlerin satılmayan, süresi dolmak üzere olan yiyecekleri atmasını veya imha etmesini yasaklayan dünyadaki ilk ülke oldu. Süpermarketler bunun yerine fazla yiyecekleri gıda bankalarına ve hayır kurumlarına bağışlamalıdır. Ülkede son kullanma tarihine yaklaşan kaliteli gıdaları çöpe atan 400 metrekareden büyük süpermarketler 75.000 Euro’ya kadar ağır para cezası veya iki yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Bir filmin ilk halka açık gösterimi 1895’te Fransız Lumière kardeşler tarafından yapıldı.

Bir filmin ilk halka açık gösterimi 1895'te Fransız Lumière kardeşler tarafından yapıldı.

Lumière kardeşler 1895 ile 1905 yılları arasında çektikleri kısa filmlerle ünlüydüler. Ünlü ikili, dünyanın ilk halka açık film gösterimini 28 Aralık 1895’te Paris’te Grand Theatre adlı bir kafede gerçekleştirdi. Paris’te bir kafe. İlk yönetmenlik denemesi Fabrikadan Çıkan İşçiler oldu. Beş saniyelik siyah beyaz film, Lumière fabrikasından çıkan işçileri gösteriyordu.

1 Nisan’da Fransızlar istediği zaman sırtına kağıt balık yapıştırabilir.

1 Nisan'da Fransızlar istediği zaman sırtına kağıt balık yapıştırabilir.

1 Nisan’da köylerde yaşayan çocuklar şaka olsun diye kağıt balığı bir başkasının sırtına yapıştırmaya ve ‘Poisson d’Avril’ (Nisan balığı) diye bağırmaya çalışırlar. Bu geleneğin 16. yüzyılda, Fransa Kralı XIV.

Canlı salyangozların hızlı trene binmek için bir bileti olması gerekir.

Canlı salyangozların hızlı trene binmek için bir bileti olması gerekir.

Fransız yasalarına göre, Fransa’da kendi biletleri olmadan canlı salyangozları yüksek hızlı bir trende taşımak yasa dışıdır. 2008’de bir tren bileti müfettişi bir Fransız’ı salyangoz taşıdığı için para cezasına çarptırdı. Neyse ki, Fransa’nın devlete ait demiryolu şirketi cezayı iptal etti.

Fransa’da bir somun ekmeğin içini çevirmek uğursuzluk sayılıyor.

Fransa'da bir somun ekmeğin içini çevirmek uğursuzluk sayılıyor.

Popüler inanışa göre, bir baget ekmeği veya bir somun ekmeği masanın üzerine ters koymak, etrafınızdaki insanları talihsizlik veya daha da kötüsü ölüm riskine sokar. Bu batıl inancın, cellatların dükkanlardan para ödemeden bir şeyler satın almasına izin verildiği orta çağda ortaya çıktığı iddia ediliyor. Orta Çağ’da fırıncılar, cellatlara ters çevrilmiş bir somun ekmek bırakırlardı. Ekmeği baş aşağı yerleştirirseniz veya baş aşağı bir ekmeğe dokunursanız, kötü şanstan kaçınmak için yemeden önce üzerine bir çarpı işareti koymanız gerekirdi.

Beyaz gelinlik geleneği Fransa’da başladı.

Beyaz gelinlik geleneği Fransa'da başladı.

Bilinen ilk beyaz gelinlik, 1499’da Fransa’nın 12. Louis’i ile olan evliliğinde Brittany’li Anne tarafından giyildi. Fransız aristokrasisi ve burjuvazisinden gelinler, altın veya gümüş işlemeli beyaz elbiseler giymeye başladılar. Ancak daha sonra beyaz gelinlikleri günlük elbiselere dönüştürüyorlardı. 1853 yılında III. Napolyon ile nişanlı olan İmparatoriçe Eugenie, beyaz gelinliğin popülaritesini artırdı. O andan itibaren varlıklı kadınlar beyaz gelinliklerini bir kez giydiler, gelinlerin günlük bir elbise olarak giyilmeleri geleneğine son verdiler, evlendikten sonra gelinliklerinin rengini veya stilini değiştirdiler. Gelinlik artık sadece düğünlere özel bir giysi haline geldi.

“Özgürlük, eşitlik, kardeşlik” anlamına gelen “Liberté, égalitié, fraternité” ulusal slogandır.

"Özgürlük eşitlik kardeşlik" kuyu "özgürlük, eşitlik, kardeşlik" milli slogandır.

Ünlü slogan ilk olarak 1789 Fransız devrimi sırasında ortaya çıktı ve 1946 ve 1958 anayasalarına yazıldı. Bugün hala madeni paralarda, posta pullarında ve devlet logolarında yazılıdır. Bugün Fransa’daki hukuk sistemi, büyük ölçüde 1800’lerdeki devrimden sonra Napolyon Bonapart’ın Medeni Kanununda belirtilen ilkelere dayanmaktadır.

Fransız yasaları, çiftlerin tren istasyonlarında öpüşmesini yasaklıyor.

Fransız yasaları, çiftlerin tren istasyonlarında öpüşmesini yasaklıyor.

Fransa’da peronda tren varken öpüşmek yasaktır. Bu eski yasa, 1910’da, aşık Fransızların trenlerin hareketini geciktirmesini önlemek isteyen demiryolu şeflerinin isteği üzerine getirildi. Bu yüzden perondaki tüm öpüşmeler tren gelmeden önce yapılmalıdır.

Fransa, tarihi ve kültürü ile Avrupa’da eşsiz bir ülkedir. Fransa tarihi hakkında ilginç ne biliyorsun? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Leave a Comment