Rodrigo Tekstil hisseleri tedbir amaçlı alındı

BORSAGÜNDEM.COM

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Borsa İstanbul Rodrigo Tekstil (#RODRG) hisselerine ihtiyati tedbir getirilmesine karar verdi.

BİST tarafından KAP’a gönderilen açıklamaya göre, RODRG.E paylar 20/09/2022 (seans başı) tarihli işlemlerden 19/10/2022 (seans sonu) tarihli işlemlere kadar emir paketi ölçüsü ile işlem görecektir.

VBTS kapsamında halihazırda stokta uygulanan ve önceki aşamalarda tanımlanan önlemler (açığa satış ve kredili işlem yasağı ve brüt takas önlemleri) sipariş paketi önlemlerinin uygulanması sırasında devam edecektir.

Emir paketi önlemi, “piyasa emri ve emir girişini sınırlamak için piyasa kısıtlaması”, “emir iptali yasağı, emir miktarı azaltılarak emir fiyatının bozulması” ve “emir toplama bilgilerinin yayınlanmasının kısıtlanması”nı kapsamaktadır.

BİST’ten KAP’a gönderilen açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü piyasanın/platformun işlem kurallarından, piyasa değişikliği veya diğer nedenlerle uygulanan işlem ilkelerinden ayrı değerlendirilir. Buna göre, diğer düzenleme veya kararlarla yürürlüğe konulan işlem esaslarının geçerlilik süresi dışında, VBTS önlemleri tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararına istinaden Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir açıklama yapılıncaya kadar BİST-50 Endeksi dışındaki hisse senetlerinde açığa satış işlemi yasaktır.

Ayes Çelik Hasır’dan yüzde 100 serbest karar

Borsada satışlar arttı

Dolar/TL tarihi zirvesine yaklaştı

Borsa İstanbul’da uygulanan devre kesici


Sayfadaki bilgiler tavsiye niteliğinde değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Leave a Comment