Putin’in kısmi seferberlik çağrısına tepkiler yağıyor

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere, Rusya’nın kısmi seferberlik ilanının Ukrayna’daki başarısızlığın ve zayıflığın bir ifadesi olduğunu bildirdi. Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın kısmi seferberlik emrini “çaresizlik eylemi” olarak nitelendirdi. Avustralya ve Finlandiya da Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesine ve Ukrayna’nın 4 bölgesinde bağımsızlık referandumu düzenlemesinin kârına tepki gösterdi.

Putin'in kısmi seferberlik çağrısına tepkiler yağıyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İngiltere Başbakanı Liz Truss, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bir araya geldi. Toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri şiddetle kınandı.

İki lider, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik duyurusunu “Rus işgalinin başarısızlığı” olarak nitelendirdi. “Bu bir zayıflığın ifadesidir.” Ortak açıklamada, Ukrayna’ya desteğin sonuna kadar devam edeceği vurgulandı. Görüşmede ayrıca enerji, gıda güvenliği ve Kuzey İrlanda protokolü de dahil olmak üzere AB-İngiltere ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

ABD: ASKERİ PERSONEL Putin İÇİN SORUN

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Putin’in kısmi seferberlik ilanı ve gerektiğinde nükleer silahlara atıfta bulunarak elindeki tüm imkanları kullanmaktan çekinmeyeceğini açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, “Bu tür söylemleri her zaman ciddiye almalıyız” dedi. Nükleer enerjiden bu şekilde bahsetmek sorumsuzca ama son yedi aydır konuştuğumuzdan farklı değil ve biz bunu çok ciddiye alıyoruz. Gerektiğinde kendi stratejik konuşlandırmamızı değiştirebilmemiz için stratejik dağıtımlarını elimizden geldiğince izliyoruz. Şu anda bunun gerekli olduğuna dair bir işaret görmüyoruz.” söz konusu

Ukrayna ordusunun kuzeydoğudaki Kharkov bölgesinden Rus güçlerini çıkardıktan sonra ek ilerlemeler kaydettiğini kaydeden Kirby, bunun Rusya’nın savaş alanındaki başarısızlıklarının bir yansıması olduğunu söyledi.

Putin’in Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia bölgelerinde referandum yapılacağına ilişkin açıklamasına da değinen Kriby, “Bu bölgelerden bazılarını meşru olarak alamadığından, bir tür siyasi meşruiyet kazanmaya çalışıyor. Rus toprağı, ama bu sahte referandumlardan sonra buradalar. Rus toprağı olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Putin’in kısmi seferberliği ile ilgili olarak Kirby, bunun Ukrayna’nın mücadele ettiğinin ve Rus güçlerinin geri çekildiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

ABD’nin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini belirten Kirby, “(Rusların) on binlerce kayıp verdiğini biliyoruz. Moralleri çok kötü, savaş alanındaki birlik uyumu berbat, komuta ve kontrol sorunları hala çözülmedi. Füze fırlatmakta ve yaralıları tekrar savaşa zorlamada sorun yaşıyorlar. Açıkçası, askeri personel onun için bir sorun (Putin).” değerlendirmesini yaptı.

ALMANYA: RUSYA BU CEZA SAVAŞINI KAZANAMAZ

Almanya Başbakanı Scholz, New York’ta yaptığı açıklamada, “Rus hükümetinin son kararları bir çaresizlik eylemidir. Rusya bu suç savaşını kazanamaz.” söz konusu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son kararla işleri daha da kötüleştirdiğini savunan Scholz, “Başından itibaren durumu, Ukraynalıların direnişini ve direnme iradesini, ayrıca Ukrayna’nın dostlarının birliğini ve kararlılığını tamamen hafife aldı” dedi. deyimini kullandı.

Sözde referandumların dünya toplumu tarafından asla kabul edilmeyeceğini vurgulayan Scholz, “Dolayısıyla Rusya gerçekten yapmak istediği şeye, yani komşusunun topraklarının bir kısmını zorla ele geçirmeye hiçbir gerekçe gösteremez. Bu asla kabul edilemez. Yaşadığımız dünyada hukuk, kuvvetten üstün olmalıdır ve kuvvet, kanundan daha güçlü olamaz.” değerlendirmesini yaptı.

“ASKERİ VE SİYASİ ZAYIFLIĞIN SİNYALİ”

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Rus yönetiminin emrettiği kısmi seferberliği sert bir dille eleştirdi ve “Putin’in kısmi seferberlik kararı, tıpkı işgal altındaki topraklarda ilan edilen sözde referandumlar gibi askeri ve siyasi zayıflığın bir işaretidir” dedi. söz konusu.

Putin’in binlerce genci savaşta anlamsız ölüme gönderdiğini vurgulayarak, “Ancak Rusya kendini aldatmamalı. Ukrayna’nın cesur savunma mücadelesine desteğimizi zayıflatmayacağız” dedi.

AVUSTRALYA’DAN TEPKİ

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Twitter’da şunları söyledi: “Avustralya, Başkan Putin’in emrindeki ‘her yolu’ kullanma tehdidini kınıyor. Rusya’nın toprak bütünlüğünü koruduğu iddiaları asılsızdır.” deyimini kullandı.

Wong, “Rusya Ukrayna’dan derhal çekilmeli” ve “Ukrayna’ya karşı yasadışı ve ahlaksız saldırganlığına son vermeli” dedi.

Ukrayna’nın Rusya’nın kontrolündeki Donbas bölgesi, Donetsk ve Luhansk ile Kherson ve Zaporizhia’da bağımsızlık referandumu yapılması kararına ilişkin olarak Wong, Rusya’nın “işgal altındaki Ukrayna topraklarında sahte referandumlar planlamaya devam ettiğini” ve söz konusu referandumların “hayır” dedi. “gayrimeşru”. ve geçersiz”.

Wong, “(Referandumlar), Rusya’nın iddia edilen Ukrayna topraklarını satın alması için yasal bir temel oluşturmayacak ve uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır” dedi. değerlendirmesini yaptı.

DANİMARKA: AVRUPA BARIŞINA TEHDİT

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanına “Avrupa barışını tehdit ettiğini” söyleyerek tepki gösterdi.

Bodskov, Rusya’yı Ukrayna’daki saldırılarına ve nükleer silah tehditlerine son vermeye çağırdı ve “Putin’in yeni devralmaları ve tehditleri kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Savunma Bakanı Bodskov, Putin’in kısmi seferberlik ilanının “Putin’in kendisinin Avrupa’da güvenlik ve barış için bir tehdit olduğuna dair bir başka vurgusu” olduğunu ve “Danimarka’nın Ukrayna ile daha yakın olması gerektiği anlamına geldiğini” kaydetti.

Berlin duvarının yıkılmasıyla birlikte “askeri gücün adaletle eş tutulduğu Avrupa’yı geride bıraktıklarını” vurgulayan Bodskov, “Bu bizim dönmek istediğimiz Avrupa değil” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bodskov, “Putin’in sınırlarının ötesindeki ülkeleri görebileceği ve bu ülkeleri kendi ülkesi olarak görebileceği bir Avrupa” olmaması için Ukrayna’nın “bağımsızlık mücadelesinde” desteklediklerini söyledi.

FİNLANDİYA GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen düzenlediği basın toplantısında, Putin’in kısmi seferberlik ilanının ardından sınırdaki hareketliliği yakından takip ettiklerini ve durumun “istikrarlı ve sakin” olduğunu belirtti. Kaikkonen, “Savunma güçlerimiz iyi hazırlanmış ve durum yakından izleniyor” dedi. söz konusu.

Ukrayna’nın uzun bir süre yardıma ihtiyacı olacağını ve Finlandiya’nın Ukrayna’ya silah sağlamaya devam edeceğini vurgulayan Kaikkonen, “Avrupa Birliği (AB) içinde gelecekte Ukrayna’ya destek gösterecek güçlü bir irade var” dedi.

Kaikkonen, Putin’in kısmi seferberlik duyurusunun “sürpriz olmadığını” kaydetti ve bu kararın Rusya’nın Ukrayna’daki emellerine ulaşmakta zorluk çektiğini gösterdiğini söyledi.

SIRBİSTAN: Putin’in blöf yaptığına İNANMIYORUM

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dünya liderlerini bir araya getiren en büyük diplomasi forumu olan BM 77. Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’ta Newsmax kanalına bir röportaj verdi.

Kosova konusunda diyalog sürecinin devam etmesi için çaba sarf ettiklerini belirten Vucic, “Umarım karşı tarafın anlayışıyla bir çözüme ulaşabiliriz. Uzlaşmacı bir çözüm, bugün gördüğümüz silahlı çatışmalardan her zaman daha iyidir.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Ukrayna ile her zaman iyi ilişkiler içinde olduklarına dikkat çeken Vucic, “Dünya ülkelerinin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ukrayna’daki savaşı başından beri kınıyoruz, ancak diğer konularda da Rusya’ya karşı farklı bir tavrımız var.” değerlendirmesini yaptı.

Putin’in “kısmi seferberlik” kararına ilişkin yorumda bulunan Vucic, “Sırbistan Cumhurbaşkanı olarak barışın hakim olacağını ve herkesin uzlaşmacı bir çözüm için elinden geleni yapacağını düşünüyorum. Putin’le defalarca görüştüm ve öyle olduğuna inanmıyorum. blöf.” dedi.

PUTİN’İN KISMİ SEFERBERLİK AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı, devlet kanallarında yayınlanan ulusal konuşmasında kısmi seferberlik ilan ettiğini duyurdu.

“Ülkemizi, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak, özgürleştirilmiş bölgelerdeki vatandaşlarımızı ve halkımızı korumak için Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Genelkurmay Başkanlığı’nın kısmi seferberlik ilan etme önerilerinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. İlgili kararnameyi imzaladım.” kelimeleri kullanmıştı. (AA)

Putin'in seferberlik kararı Rusya'da panik yarattı, İstanbul'a uçuşlar hızlandı ilgini çekebilir Putin’in seferberlik kararı Rusya’da panik yarattı, İstanbul’a uçuşlar hızlandı Zelenskiy'den Putin'in seferberlik ilanına ilişkin ilk açıklama ilgini çekebilir Zelenskiy’den Putin’in seferberlik ilanına ilişkin ilk açıklama Putin Rusya'da kısmi seferberlik ilan etti ilgini çekebilir Putin Rusya’da kısmi seferberlik ilan etti Putin'in seferberlik ilanı piyasayı salladı: Euro, altın, petrol ve Bitcoin'de hareketlilik ilgini çekebilir Putin’in seferberlik ilanı piyasayı salladı: Euro, altın, petrol ve Bitcoin’de hareketlilik

Leave a Comment