Protestolar ülke geneline yayıldı, ölü sayısı artıyor

İran’da 22 yaşında Mahsa Eminöldürülmesi.

Amini’nin babası, kızının herhangi bir sağlık sorunu olmadığını, vücudunda yapılan muayenede bacaklarında morluklar bulunduğunu ve ölümünden polisin sorumlu olduğunu söyledi.

Amini’nin cenazesinde kadınlar başörtülerini çıkararak sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.

ÖLÜ SAYISI MİNİMUM 7

Amini’nin ölümünün hemen ardından memleketi İran’ın Kürdistan eyaleti olan Sakız Adası’nda başlayan protestolar beşinci gününe girerken ülkenin hemen hemen tüm büyük şehirlerine sıçradı. Ülke genelindeki protestolara kolluk kuvvetlerinin tepkisi sert oldu. Tahran yönetimi, protestolar sırasında şimdiye kadar güvenlik güçlerinin de aralarında bulunduğu 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Resmi olmayan can kayıpları rakamlarının resmi makamların açıkladığından daha yüksek olması bekleniyor. İnsan hakları örgütleri Salı günkü ölümler de dahil olmak üzere en az 7 kayıp olduğunu iddia ediyor.

Protestocular, daha fazla özgürlük talep etmenin yanı sıra, ülkenin uzun süredir devam eden ekonomik bunalımı ve gelir eşitsizliğine de tepki gösteriyorlar.

HAMANEY SESSİZ

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney1980-88 İran-Irak savaşını anmak için Çarşamba günü yaptığı konuşmada, geçen yıl su kıtlığı nedeniyle sokak çatışmalarının patlak vermesinden bu yana İran’daki en büyük çaplı protestolara atıfta bulunmadı.

İran’ın dini lideri, öldüğü veya ciddi şekilde hasta olduğu iddia edildikten sonra ilk kez kamerayla karşı karşıya.

Reuters’e göre, Hamaney’in yardımcılarından biri Amini’nin ailesine başsağlığı diledi, davayı yakından takip edeceğine söz verdi ve Dini Lider’in de Amine’nin ölümünden etkilendiğini ve acı çektiğini söyledi.

ZARAR SAYISI ARTIYOR

İran devlet kurumu IRNA Salı günü, hizmet verdiği bir haber servisinde Şiraz İstanbul’da protestolar sırasında yaralanan bir polis memurunun şehit olduğu, dört polisin de yaralandığı bildirildi. IRNA, olaylar sırasında 15 protestocunun tutuklandığını duyurdu.

İran dini otoritesine yakın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Kirmanşah2 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Kirmanşah savcısı Şehram Karami konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bunun devrim karşıtı unsurlar tarafından yapıldığından eminiz, çünkü kurbanlar güvenlik aygıtı tarafından kullanılmayan silahlarla öldürüldü.” açıklamalar yaptı.

İran’ın çeşitli yerlerinde protestocularla polis arasında sık sık şiddetli çatışmalar yaşandı.

Hangaw ve Kürdistan İnsan Hakları Ağı 43 yaşındaki İranlı adam adındaki örgütler, Batı Azerbaycan senin ilin Urmiye kentte güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Öte yandan, Batı Azerbaycan eyaletinde, birçok şehirAmini’nin memleketi, aynı gün içinde bir kişi daha öldü. SakızTürkiye’de aldığı darbelerle ağır yaralanan bir sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. İddia edilen ölümler resmi makamlar tarafından doğrulanmadı.

KADINLAR ÖNDE

Tahran’daki protestolarda kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Başörtülerini sık sık çıkaran bazı kadınların kitlelere konuşma yaptığı, protesto için saçlarını kesen ve kent meydanlarında başörtülerini yakan kadınların da olduğu görüldü. Göstericiler kısmen İran bayrağı ve İslami rejimin mimarı. Ayetullah Humeyniresimleri gibi sembollere zarar verdi.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Tahran Üniversitesiiçinde yüzlerce öğrenci “diktatöre ölüm” sloganlar attığı görüldü. Haberi yayınlayan Reuters haber ajansı, videoların gerçekliğini teyit edemedi.

Protestoların önemli merkezlerinden biri de Tahran Üniversitesi oldu.

“1800 KİŞİ TESPİT EDİLDİ…”

İnsan hakları örgütü Hengaw, protestoların yoğun olduğu Amini’nin memleketi Kürdistan’daki protestoları bastırmak için İran Devrim Muhafızları’nın konuşlandırıldığını ve bölgedeki protestoların yoğun olduğunu söyledi. “İnternet tamamen kesildi” önerildi.

Kürdistan eyaletinin valisi, ildeki üç ölümden terörist grupların sorumlu olduğunu iddia etti. Hengaw, ölümlerden güvenlik güçlerini sorumlu tuttu.

Tahran valisi protestolar sırasında çeşitli güvenlik kurumlarındaydı. Daha önceki protestolar nedeniyle 700 kişi olmak üzere toplam 1800 kişi kayıt yaptırdı. tespit edildiğini duyurdu.

Leave a Comment