Polonya ve Baltık ülkeleri sınırlarını Rus vatandaşlarına kapattı

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Avrupa ülkeleri Rusya’ya yönelik kısıtlamaları artırıyor. Polonya ve Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya bugün itibariyle sınırlarını Rus vatandaşlarına kapattı. Rus muhalifler, diplomatlar, taşımacılık işiyle uğraşanlar, AB vatandaşlarının aile üyeleri ve AB ülkelerinde oturma izni olanlar, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini turistik amaçlı ziyaret edecek tüm Rus vatandaşlarını kapsayan kısıtlamadan muaf tutulacak. veya Schengen vizesi olanlar da dahil olmak üzere zorunlu olmayan amaçlar.

Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu vatandaşlarının çoğunluğunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki eylemlerini desteklediği belirtilirken, bu kararın son derece haklı olduğu vurgulandı.

“SİYASİ BİR TAHRİKA VE GÜVENLİĞİMİZE TEHDİT”

Letonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ukrayna’daki saldırılar devam ederken, bu saldırgan devletin vatandaşlarının ülkelerimize yaptığı turistik geziler sadece ahlaki değil aynı zamanda siyasi bir provokasyon ve güvenliğimize yönelik bir tehdittir, ” açıklamasında bulundu.

Estonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus acentelerin turist vizesi kullandığının altı çizildi. Litvanya tarafı, vize verilmesini Rus vatandaşlarına sınırlamanın adil ve etkili bir yöntem olacağını belirtti. Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya ve Polonya, bu ayın başlarında yaptıkları ortak açıklamada, Rus vatandaşları için seyahat kısıtlamalarının 19 Eylül’de yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Leave a Comment