Politikacıya git, işini yap; Hakim misin, savcı mısın?

Selçuk Üniversitesi’nde eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargıya yönelik tutumları eleştirerek, “Adalet şuradan burada sıkıntıda. Yeterli. Politikacı git işini yap. Sen git diğer işini yap. Hakim misin, savcı mısın? Değil. Ama herkes hakim ve savcı gibi karar verir, hakim ve savcıları suçlarsa bu hem yargıya hem de adalete yapılmış büyük bir kötülüktür” dedi.

Abone Ol

Google Haberleri

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Konya’daki Selçuk Üniversitesi’nin 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı açılış törenine katıldı.

Törende akademisyenlere ve öğrencilere hitap eden Bakan Bekir Bozdağ, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlattı. Toplumun her kesiminde karar vericilerin adil olması sonucunda adaletin ayakta durabileceğini belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

“Aslında adaleti yaşatmak ve herkese hakkını vermek sadece yargı görevi yapan hakim ve savcılara bırakılırsa büyük hata yapmış oluruz. Elbette yargıda görev yapanlar, adil bir soruşturma yapmak, yargılamak, adil bir karar vermek, hakkı tespit etmek ve sahibine teslim etmekle görevlidir. Bunu yapacaklar. Ama diğer yandan ailede, bir yandan okulda, diğer yandan üniversitede, işyerinde, hayatın her alanında, adil olma hakkını karar vericiler belirleyip, onlara teslim etmektedir. adaleti ayakta tutmanın ve adalete olan güveni artırmanın bir başka yolu da sahibidir. Türkiye’de bu konudaki tartışmalarda sadece yargıyı değerlendirmenin büyük bir eksiklik olduğunu burada ifade etmek istedim.”

KRİTİK

DHA’ya göre, Bakan Bozdağ dosyanın içeriğini bilmeden alınan yasal kararlara yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Bozdağ, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yargıya yönelik eleştirilere baktığınızda hemen hepsi bu çerçeveye giriyor; İstediğim kararı verirse Ankara’da hakimler var, istemediğim kararı verirse saray hakimleri var. İstediğim gibi karar verirse hak ve adalet yerini bulmuş; Ama ne istemediğime karar verirse, zulüm doruğa ulaşmıştır. Bu adil bir değerlendirme değil. Türkiye’de herhangi birimiz bir kararı değerlendirirsek, anayasadan, hukuktan, hukuktan ve vicdani kanaatten kaynaklanan kararlar yerine siyasi desteğimize uygun olup olmadığına göre değerlendirirsek, burada adil bir karar veremeyiz. Adaletsizliğin doğru olduğunu düşünüyoruz.”

Her gün televizyonlarda ya da gazetelerde alınan hukuki kararlarla ilgili konuşmalar yapıldığını belirten Bozdağ, “Bir ülkede her gün siyasetçiler ya da insanlar, televizyonlar, gazeteler, yazarlar kararları konuşuyorsa; Dosyada ne olduğunu bilmiyor, delilde ne olduğunu bilmiyor. Yargıç, gerekçesinin ne olduğunu bilmiyor. Savcı, gerekçesinin ne olduğunu bilmiyor. Ama hüküm kesindir, bu karar ‘yanlış’ veya bu karar ‘doğru’dur. Bilmeden ‘yanlış’, bilmeden de ‘doğru’ yargılayanlar asla adil ve dürüst olamazlar.”

“HUKUK KENDİ BÖLÜMÜNDE ÇALIŞSIN”

Hakim ve savcıların kararlarının eleştirilemeyecek kutsal metinler olmadığını belirten Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Hakimler ve savcılar tarafından verilen kararlar, eleştirel olmayan metinler değildir. Bunlar eleştirilebilir; ama suçlamadan, yasal sınırlar içinde, anayasa, hukuk ve hukuk içinde bunu yapmakta fayda var. Ülkemizde bunun anayasa, hukuk ve hukuk çerçevesinde yapıldığına dair değerlendirmelere baktığımızda maalesef bunun büyük bir bölümünün bundan uzak olduğunu söylemek zorundayız. Bu nedenle hakim ve savcılarımıza büyük bir haksızlık yapıldığını ifade etmek istiyorum. Elbette bir karar eksik veya yanlış olabilir ama bizim hukuk sistemimizde düzeltici ve yanlış karar; İtiraz, temyiz ve temyiz gibi yeterli yasal mekanizmalar mevcuttur. Bu mekanizmayı işleten yasal kurumlarımız var. Yasanın kendi yolunda çalışmasına izin verin. Yargı işini yapsın. Yöntemin kendi kararını uygulamasına izin verin. Adalet yerini bulsun. Adaletin başı belada, herkes oraya buraya çekilir. Yeter politikacı, git işini yap. Sen git diğer işini yap. Hakim misin, savcı mısın? Değil. Ama herkes hakim ve savcı gibi karar verir, hakim ve savcıları suçlarsa bu hem yargıya hem de adalete yapılmış büyük bir kötülüktür.”

Videolu haberler için YouTube kanalımıza abone olmak

Leave a Comment