Pendik’te bir ebeveyn fahiş ücrete itiraz edince çocuğu hizmetten alındı

17 bin 700 liralık ücret istenmesi üzerine, ödemesi gereken hizmet bedelinin çok yüksek olduğunu anlayan veli durumu Tüketici Hakem Heyetine bildirdi. Şikayet üzerine velinin kızı servisten uzaklaştırıldı.

Pendik'te bir ebeveyn fahiş ücrete itiraz edince çocuğu hizmetten alındı

İstanbul’un Pendik ilçesinde oturan Salih Aygül, kızının 6,2 kilometrelik okul yolu için 17 bin 70 lira hizmet bedeli ödedi ve bu ücreti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü’nün belirlediği ücret tarifesi ile karşılaştırdı.

Yapılan hesaplamalar sonucunda ödenecek tutarın 9 bin 705 lira olduğunu belirleyen Salih Aygül, aradaki büyük fark nedeniyle Tüketici Hakem Heyetine başvurdu.

DHA’nın haberine göre; Servis şirketi şikayete Aygül’ün sözleşmesini iptal ederek yanıt verdi.

Ayrıca Aygül’ün kızı, Aygül’ün ödediği 17 bin 70 lirayı iade ederek okulun ilk gününde hizmet listesinden çıkarıldı.

Okulun tek hizmet firması ile çalıştığını belirten Aygül, kızının mağdur olduğunu ve birçok kişinin aynı durumu yaşadığını ifade etti.

Pendik’te bir ebeveyn fahiş ücrete itiraz edince çocuğu hizmetten alındı ​​VİDEO

“Çocuğum mağdur olmasın diye ücreti ödemek zorunda kaldım”

Salih Aygül, normal tarifenin iki katını ödediğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Okullar açılmadan daha kayıt dönemindeyken okuldan mesaj aldım. Hizmetten yararlanmak için başvurmanız gerektiği söylendi. İlk görüşmemde belirlenen ücretin çok yüksek olduğunu gördüm. üzerine araştırma yaptım. UKOME tarafından belirlenen fiyat tarifesini öğrendim. Bunu kendilerine hatırlattım ama ödemezsem servis kaydının yapılmayacağı söylendi. Çocuğum mağdur olmasın diye 17 bin 70 lira harç ödemek zorunda kaldım.

Pendik'te bir velinin fahiş ücrete itirazı üzerine çocuğu hizmetten alındı ​​#1

“Ödediğim makbuzlarla Tüketici Hakem Heyetine başvurdum”

Daha sonra ödediğim makbuzlarla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum. Tüketici Hakem Heyeti benden alabilecekleri miktarın 9 bin 705 lira olduğunu söyledi. Heyet servis yetkililerine ulaştığında ilk gün akşamı çocuğum listeden çıkarıldı. Neden kaldırıldığını sorduğumuzda ‘Tüketici Hakem Heyetine başvurduğumuz için’ dediler.

“Hizmet bedelini ‘özel hizmet’ gösterip 17 bin 70 lira talep ettiler”

Ev ile okul arasındaki mesafe 6,2 kilometredir. İBB sayfasından ödemem gereken aylık ödeme tutarı bin 2 lira. Toplam 17 bin 70 lira nakit ödedim. Bu ücret, benden almaları gerekenden %75 daha fazla. Servis ücretini özel servis olarak gösterdiler. UKOME shuttle ve hostes ücreti dekontta ‘sıfır’ lira olarak gösterilir. Yani hizmet bedelini ‘özel hizmet’ olarak sunarak 17 bin 70 lira talep ettiler.”

Pendik'te bir ebeveyn fahiş ücrete itiraz edince çocuğu servisten alındı ​​#2

“Hizmet haklı bir sebep olmaksızın hizmet vermekten imtina edemez”

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı İbrahim Güllü, bu olayda hizmet şirketinin haksız olduğunu belirtti. “Burada hizmetten kaçınma var. Tüketici Kanunu’nun 6. maddesine aykırı bir durum var. Hizmet, haklı bir sebebe dayanmaksızın hizmet vermekten imtina edemez. Burada yapılan işlem tamamen haksızdır. Hizmet veren firma yaptığını söyleyemez. bu sebeple hizmet vermek istememektedir.Tüketicimiz ihtiyati tedbir kararı almak için buradadır.Mahkeme hizmetin devamına karar verebilir.Ayrıca maddi manevi tazminat davası da açabilir.” söz konusu.

Pendik'te bir ebeveyn fahiş ücrete itiraz edince çocuğu 3 numaralı servisten alındı

“Tamamen fahiş bir hesap”

İstanbul Kamu Hizmeti Araç İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar, velinin haklı olduğunu belirtti. “Davranış doğru değil. Yönetmelikte hiçbir yerde öğrencilerin şikayetten dolayı otobüse alınmadığına dair bir kural yok. İBB’nin uygulaması var, kilometre burada belirleniyor. Belediyenin kendi servis araçları yönetmeliğinde diyor ki, öğrencinin evi ile okulu arasındaki İETT hattında kilometreye göre hesaplanmaktadır.Bazen kilometre farklılıkları olabilir.Ancak bu fark 2-3 kilometre olabilir.Bu durumda ücret iki katına çıkar.Bu tamamen fahiş bir rakamdır. hesaplama.” ifadelerini kullandı.

Leave a Comment