Öztrak paylaştı: Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir servet transferi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Borsa İstanbul ile ilgili paylaşımda bulundu. Borsa İstanbul’daki düşüşe dikkat çeken Öztrak, “Milletin elinde olana imrenen bu yönetim, milletin elinden aldı, taraftarlarını ve faiz lobilerini hayal kırıklığına uğrattı. Tarihte görülmemiş bir servet transferine imza attı. Cumhuriyetin.” söz konusu.

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, sosyal medya hesabından Borsa İstanbul ile ilgili paylaşımda bulundu. Öztrak’ın paylaşımları şöyle:

Kılıçdaroğlu partisinin Aile Destek Sigortası modelini anlattı

Kılıçdaroğlu partisinin Aile Destek Sigortası modelini anlattı

1) “Faiz neden, enflasyon sonucu” yanılgısından en çok kim yararlandı? Tabii ki, faiz lobileri ve zombi yanlısı şirketler. Milletin parası ve birikimi damgalanırken; Bankalar ve iflas yanlısı şirketler süpürüldü.

2) Bankaların kârları geçen yıl ikiye katlandı. Geçen yılın Temmuz ayında 40,2 milyar TL olan bankaların net kârı, bu yılın aynı ayında 207,9 milyar TL’ye yükseldi.

“MİLLETİMİZİN EV ALMA HAYALİNİ BİLE ÇALDILAR”

3) Yüksek enflasyon sadece ulusun satın alma gücünü kırmakla kalmadı. Ayrıca az sayıda koruyucunun onu dişten ayağa arttırdığını da ezdi. Bunu karşılayabilecek konut için koştu. Konut fiyatları tavan yaptı. Milletimizin ev alma hayalini bile çaldılar.

“MİLLETTEN DOKUNDU, TAKİPÇİLERİNİ VE İLGİ LOBİSİNİ YENİLDİK”

4) Milletin elindekilere imrenen bu yönetim, milletin elinden aldı, yandaşlarını ve çıkar lobilerini ezdi. Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri olmayan bir servet transferine imza attı. Milletin alın terini ve emeğini, hatta yılların emeğini isteyerek enflasyona çevirdi.

“BORSA İSTANBUL, MİLLETİN OYNADIĞI BİR DURUMA DÖNDÜ”

5) Hatalı ekonomi politikalarıyla ülkenin tasarruflarını enflasyona indirenler bununla da kalmadı. Borsa İstanbul’u milletin soyulduğu kumarhaneye çevirdiler. Borsadaki manipülasyonlara sadece seyirci kalmadılar, manipülasyonlara da su taşıdılar.

“BAKAN NABATİ MANİPÜLATÖR EKMEKLERİNE YAĞ BULDU”

6) Nebati Bakanı, Menkul Kıymetler Borsasındaki yükselişle övünerken, küçük yatırımcılara kağıt atmak isteyen manipülatörlerin eline geçti. Bakan, bakanlığından ayrıldı. Fon yöneticisi oldu. 11 Eylül’deki tweetlerinin hemen ardından borsa düşüşe geçti.

7) Özellikle bazı kamu bankalarının hisselerindeki fiyat hareketleri anormal ötesidir. Peki bu bankalar kimin için? Tabii ki Nebati Bakanı ile. Nebati Bakanı’nın küçük yatırımcıyı “Borsaya Gel” yapmasının hemen ardından bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandı.

“BORSA İSTANBUL’DA OLAN BÜYÜK BİR SKANDAL”

8) Borsa İstanbul’da geçtiğimiz ay özellikle kamu bankaları ve finans endeksi için yaşananlar büyük bir skandal. Tasarruflarını yüksek enflasyondan korumak için çaresizce adres arayan küçük yatırımcılar bir kez daha sarsıldı.

“ÜZGÜNÜZ TUZLU GÜNLERDEN GEÇİYORUZ”

9) Ülke sarsılırken küçük yatırımcıları korumakla görevli Sermaye Piyasası Kurulu ne yaptı? Hiçbiri. Maalesef tuzun koktuğu günlerden geçiyoruz. Ama şimdi çok az kaldı.

10) Borsa İstanbul’da küçük yatırımcıları sarsan ve koruyan bu manipülasyonlar ciddi bir soruşturmaya konu olacak. Yapılanlar kimseye fayda sağlamayacaktır.

Leave a Comment