Osteoporoz ne zaman, hangi ağrılarla başlar?

Osteoporozun ilk belirtisi sırt ağrısıdır. Çoğunlukla 45 yaşından sonra başlar. Kadınlarda daha sık görülür. Yaşlanma, menopoz, kalsiyum ve D vitamini eksikliği, kronik hastalıklar, kalıtım, hareketsiz yaşam gibi faktörler osteoporoz nedenleri arasındadır.

tecrübe. Dr. Aslı Turan osteoporoz ve belirtileri hakkında bilgi verdi.

Sinsi bir hastalık olan kemik erimesi erken dönemde hiç belirti vermeyebilir. Ancak ilerleyip kırıklar oluşmaya başladığında ağrıya neden olur. Sırt ağrısı genellikle osteoporozun ilk belirtisidir. Bunun nedeni sırt omurlarındaki küçük kırıklardır. Omurların bu küçük kırıkları darbe veya düşme olmaksızın gelişebilir. Kırık sayısının artması ile omurlarda çökme meydana gelir. Omurga öne doğru eğilir. Boyu kısalıyor.”

“Osteoporozda kalça kemikleri, bilekler ve kaburgaların yanı sıra omurlarda da kırılma olasılığı artar.” Aslı Turan, osteoporozun nedenlerini şöyle sıraladı:

ilerleyen yaş
D vitamini eksikliği
Yeterli fiziksel aktivite yapmamak
Sigara içmek
Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı
Menopoz
uzatır
kronik hastalıklar
Kalsiyumdan fakir beslenme
Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi

Kadınlarda menopoz sonrası östrojen hormon düzeylerindeki azalma önemli bir osteoporoz nedenidir. Dr. Turan bu konuda da bilgi verdi:

Erken menopoz veya yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması da osteoporoz olasılığını artırır. Osteoporoz, ailesinde osteoporoz öyküsü olanlarda daha sık görülür. Ek olarak, ailesinde omurga veya kalça kırığı öyküsü olan kişilerde osteoporoz riski daha yüksektir. Süt, yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde kemik gelişiminin devam ettiği dönemlerde yeterli kalsiyum alımı ileri yaşlarda kemik kalitesini belirleyen önemli bir faktördür. Bu nedenle çocukluk döneminde ve her yaşta diyette yeterli kalsiyum alınmalıdır. Diyetle alınan kalsiyumun kemikler tarafından kullanılabilmesi için vücutta yeterli miktarda D vitamini bulunması gerekir. D vitamini güneş ışığı ile cildimizde üretilir. Yetersiz güneş ışığı alımı ve D vitamini eksikliği osteoporozun nedenleridir. Düzenli egzersiz kemik kütlesini ve kalitesini artırır. Sigara içmek, kola ve alkol gibi kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi kemik kalitesini etkiler.

Leave a Comment