“Önümüzdeki aylarda otomotiv sektöründe istenilen renk ve modelde araç alma şansı olacak”

TOBB Otomotiv Yan Sanayi Meclisi Başkanı Alper Kanca, otomotiv sektöründeki görünümü değerlendirdi.

Bloomberg HT yayınına katılan Kanca, “Üçüncü çeyrekte iş hacmimizin birinci ve ikinci çeyreğe göre arttığını söylemeliyiz. İş anlamında yeterli siparişimiz olduğunu söyleyebiliriz; ancak artan maliyetler açısından olağanüstü zor durumdayız. Son zamanlarda hem doğal gazda hem de elektrikte önemli bir artış sağlandı. Geriye dönüp baktığımızda, son iki yılda, Eylül 2020’den Eylül 2022’nin sonuna kadar sanayi şirketleri doğalgaz fiyatlarını yüzde 800 civarında artırdı. Hem sipariş alan hem de karlılığı azalan, nakit akışı giderek bozulan bir alandan bahsediyoruz.”

Kanca, “Maliyetlerdeki artışı nihai ürüne yansıtmamız mümkün değil. Aracı üreten firmalara giden parçaları biz üretiyoruz. Dolayısıyla yan sanayinin bu enerji fiyat artışlarını, hammadde fiyat artışlarını araç üreticilerinden alması söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda, zincirin başında ve sonunda olanlar kazanır. Hammadde üreticileri ile araç üreticileri arasında sıkışıp kaldık.” söz konusu.

Avrupa’da durgunluk sesinin yavaş yavaş gelmesine rağmen otomotiv sektörüne henüz yansımadığını şu şekilde değerlendirdi:

2 yıldır birikmiş talep var. Hepimiz iki yıldır kuyruklarda bekledik. Önümüzdeki Ekim’den veya en geç Kasım’dan itibaren bizi de etkileyecek. Avrupa’da araç satışları düşecek; dolayısıyla bizi de etkileyecek; çünkü en büyük pazarımız Avrupa pazarı. Maalesef önümüzdeki aylarda otomotiv sektöründe daralma bekliyoruz.

Otomotiv almak isteyenler uzun süredir kuyrukta bekliyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde istedikleri renk ve modeli alma şansına sahip olacaklar. Tüm bu olumsuzlukların içinde iyi haber bu.

Leave a Comment