Ne kadar az sınır o kadar iyi, karara varın

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ne kadar az kısıtlama, sınır ve iptal olursa bizim için o kadar iyi olur” diyerek iptal edilen festivallerin adalet önüne çıkarılmasını önerdi. “. Kapadokya’daki peribacalarının yıkımını ‘dezenformasyon’ olarak nitelendiren Nuri Ersoy, Kız Kulesi’nin restorasyonu hakkında, “Şu anda Marmara Denizi’nde bir hortum olsa kuleyi alıp götürdü. Restorana başladık. Bunu önlemek için süreç.”

Abone Ol

Google Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’de yayınlanan ‘Özel Röportaj’ programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kapadokya’daki peribacalarının yıkımıyla ilgili açıklama yapan Ersoy, yeni yol sayesinde kaçak yapıların yıkıldığını ve kültür varlıklarının korunduğunu iddia etti.

İstanbul’daki Kız Kulesi’nde devam eden restorasyon çalışmasına ilişkin olarak Ersoy, ‘Sosyal medyada Kapadokya’da olduğu gibi yanlış bilgiler paylaşıldığını’ belirterek, “Kız Kulesi’nin geçmişine bakmak gerekiyor. ağır malzeme, yapı üzerinde ağır bir yüktü. Şu anda Marmara Denizi’nde bir hortum çıksa kuleyi alıp götürmüştür. Bunun önüne geçmek için restoran sürecini başlattık” dedi.

Restorasyon işlemi tamamlandığında Kız Kulesi’ne Müzekart ile girileceğini söyleyen Ersoy, “Birçok uzmanla çalışmalar yaptık ve onları bünyemize dahil ettik. Betonarme kısım orijinal malzemelerle yeniden yapılıyor. Neler olduğunu anlattık. Eylül 2021’de bir basın lansmanında yapacağız.Orjinal duvarlar yıkılmış aslını koruyoruz.Deniz altında da.Binayı etkileyen boşluklar vardı.Profesörler acil müdahale bildirdi.Orjinal şeklini koruyarak restorasyon sürecine başladık. Sürece girdiğimizde kolon ve kirişlerin birbirine bağlı olmadığını ya da deniz kumu kullanıldığını gördük bu yüzden süreç uzun sürdü.80 yılda yapılan hataları düzeltiyoruz ve bittiğinde, Müzekart “Uygulanan bir iş olacak” dedi.

PERİ BACALARINDA İMHAT ‘DEZENFEKTE’ DEDİ

Son zamanlarda CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un paylaştığı video ile gündeme gelen peribacalarının yıkımına ilişkin açıklama yapan Ersoy, “Kapadokya’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan peribacaları yıkılıyor. inşaat makineleriyle” dedi “dezenformasyon”.

Ersoy, “Kaçak yapıları yıkılanlar peribacaları ile ilgili dezenformasyondur. Yeni güzergâh tarla yolunun genişletilmesidir. Bölgede şu ana kadar 400’den fazla kaçak yapıyı yıktık. UNESCO mevcutları kapatmak için bir mektup gösterdi. Mevcut yolun altında höyükler ve yeraltı şehirleri var.”

İPTAL FESTİVALLER

Valilik ve kaymakamlıklar tarafından gericilerin hedef alınması sonucu iptal edilen festival ve konserlerin iptaline ilişkin konuşan Ersoy, ‘bazen bölgesel hassasiyetler olabiliyor’ dedi. Ersoy, “Ne kadar az kısıtlama, sınır ve iptal olursa bizim için o kadar iyi” diyen Ersoy, iptal edilen festivallerle ilgili nihai kararın yargıya verilmesini önerdi.

Videolu haberler için YouTube kanalımıza abone olmak

Leave a Comment