Mehmetçik için üretilen bomba atar Azerbaycan’ın radarında

Türkiye’nin bağımsızlık hamlelerinden biri olan Savunma Sanayii envanterlerine bir ürün daha eklendi. Konya’da üretilen bombaatar, Azerbaycan ordusunun kullanımına sunulacak.

Türkiye’nin Savunma Sanayii’ndeki yurt içi hamleleri meyvelerini vermeye devam ediyor.

Son olarak Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu Mahallesi’nde faaliyetlerine devam eden bir firma, özgün tasarımı ve etkili menzili ile dikkat çeken yerli bomba atarın ihracatına hazırlanıyor.

TSK envanterine bir yerli ürün daha girdi

Stok düzeneği takılarak tek başına da kullanılabilen 40 milimetre mühimmat ateşleyen bombaatar; Ses, gaz fişeği ve tahrip edici mühimmat kullanımı için geliştirilen silah, TSK envanterine eklendi.

Mehmetçik için üretilen bomba atar Azerbaycan’ın radarında VİDEO

Hızlı ve istikrarlı nişan alma özelliği, uzun ömürlülüğü ve hafifliği ile ön plandadır.

Hızlı ve istikrarlı nişan alma, etkili menzil, 5 bin atışlık uzun ömürlü namlu, hafif ve sürekli taşımaya uygun özgün tasarımı ile emsallerinden ayrılan yerli bombaatarlar, Mehmetçik’in önemli silah gücü haline geldi.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından açılan ihale kapsamında üretilen ve ağırlaştırılmış yeterlilik testinden başarıyla geçen bombaatarlar, dost ve kardeş ülkelerin ilgisini çekiyor.

Mehmetçik için üretilen bomba atar Azerbaycan'ın radarında 1 numara

Muadillerine kıyasla özgün bir mühendislik harikası

Firma sahibi Selim Akdaş, firmanın savunma sanayine yönelik projelerde yer aldığını söyledi.

TSK envanterinde bulunan şirketin ürettiği AK40-GL bombaatar’ın 10 bin adet ile sahada etkin bir şekilde kullanıldığını belirten Akdaş, dünyadaki muadillerine göre benzersiz tasarımlı silahların birçok üstün özelliğe sahip olduğunu ifade etti.

Mehmetçik için üretilen bomba atar Azerbaycan'ın 2 numaralı radarında

“Azerbaycan hemen istiyor”

Diğer bombaatarların bin atımlık ömrü olduğunu belirten Akdaş, şunları kaydetti:

“Şu anda Azerbaycan ile de görüşme halindeyiz. Altı tamburlu bombaatar için talep var. 20’den fazla ülkeden bu silaha talep var. Milli Savunma Bakanlığımız uygun görürse veririz. Yani yoluna çıkan kimse bizden silah alamaz. Dost ve kardeş Türkiye ülkelerine. “Öncelik Türk Silahlı Kuvvetleri’dir. Sonra mümkünse dost ve kardeş ülkelere verebiliriz. Altı tamburlu model, düşük ve orta hızlı mühimmat ateşleyebilir. Yani 400 ve 800 metre menzile sahiptir. Azerbaycan istiyor, görüşme halindeyiz.”

Mehmetçik için üretilen bomba atar Azerbaycan'ın 3 numaralı radarında

Olası arıza ve yedek parça sorunu çözüldü

AA’ya göre; Silahtaki olası arıza ve yedek parça sorununu hızlı ve etkin bir şekilde çözdüklerini anlatan Akdaş, bugüne kadar kullanımları için kolluk kuvvetlerinin takdirini kazandıklarını kaydetti.

Leave a Comment