Küresel piyasalarda Fed gerilimi – Bloomberg HT

Fed’in bu geceki faiz kararında güçlü bir sıkılaştırma adımı atacağı beklentisi ABD’de tahvil faizlerinin yükselmesine neden olurken, Wall Street Stocks Salı günü düştü.

S&P 500 yüzde 1,13 ve Nasdaq 100 yüzde 0,85 kaybetti. S&P 500 endeksi Ağustos ayındaki zirvesinden yüzde 10’dan fazla düştü.

ABD borsaları ilk vadeli işlemlerde sınırlı bir toparlanma eğilimi gösteriyor. Fed’in faiz kararlarına en duyarlı olan 2 yıllık tahvillerin getirisi yüzde 4’e yakın.

Salı gününü yüzde 0.40 artışla 1.312.9’da kapatan Bloomberg Dolar Endeksi rekor seviyeye yakın. Asya hisseleri, Salı günü Wall Street’teki kayıpları takip ediyor.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), açıklanmayan tahvil alım operasyonu ile yarınki faiz kararı öncesinde tahvil getirileri üzerindeki yukarı yönlü baskılara karşı önlem almaya çalıştı.

Salı günü dolar karşısında %0,4 düşen Japon yeni bu sabah kayıplarını koruyor. Japon Nikkei 225 endeksi de yüzde 1,32 düştü. Benzer şekilde, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 endeksleri sırasıyla yüzde 1,67 ve yüzde 0,98 düştü.

Ukrayna’da Rusya’nın kontrolündeki yönetimlerin seçim kararı ile jeopolitik gerilimlerin yükselmesi piyasaları da etkiliyor.

Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören Kasım buğday vadeli kontratlarının fiyatı yüzde 5’e kadar yükselirken, mısır vadelileri de yükseldi. Hafta başından beri sınırlı yükselişini sürdüren 18.30’un üzerine çıktı. Bitcoin 19 bin dolar altında. Altın, Fed kararından önceki iki yılın en düşük seviyesine yakın.

Fed büyük bir artış bekliyor

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi, faiz bandının 75 baz puanlık artışla yüzde 2,25’ten yüzde 2,50’ye, yüzde 3,00-3,25’e çıkarılması yönünde. Ankete katılan 96 ekonomistin ikisi, 100 baz puanlık bir faiz artışı öngördü. Beklentiler gerçekleşir ve 75 baz puanlık bir artış gelirse, aynı büyüklükteki üst üste üçüncü sıkılaştırma olacak ve politika faizi 2008 mali krizinden bu yana görülmemiş seviyelere yükselecek.

Öte yandan, Fed yetkililerinin tahminlerini yansıtacak olan “nokta grafiği”, sıkıştırma döngüsünün bir sonraki aşamasını ortaya koyacağı için daha da büyük önem taşıyacak. En son tahminlerin açıklandığı Haziran ayından bu yana enflasyonda kayda değer bir toparlanma olmazken, enflasyonu düşürmek için işsizliğin tolere edilmesi konusunda beklentilerde bir değişiklik var.

Deutsche Bank AG ABD’li ekonomist Brett Ryan şunları söyledi: “Daha yüksek faiz oranı kesinlikle işsizlik üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacak. Fed’in yeni tahmininde işsizlik oranının yüzde 4,5’e yaklaşmasını bekliyoruz. Yine ‘yumuşak iniş’ senaryosunu satmaya çalışacaklar, ancak işsizlik tahminindeki artış, yüksek resesyon riski anlamına gelecek” dedi.

‘Krizin arayıcısı’ olarak bilinen ekonomist Nouriel Roubini de yıl sonuna kadar ABD’de ve dünyada 2023’ün sonuna kadar sürebilecek ‘uzun ve çirkin’ bir resesyon öngördü. Ekonomide sert inişin gerçekleştiği en kötü senaryoda S&P 500 endeksinin yüzde 40’lık keskin bir düzeltme yaşayabileceğini öngören Roubini, “Daha ılımlı bir resesyonda bile S&P 500 yüzde 30 düşebilir” dedi.

Leave a Comment