Kullanılmış arabada 6001 km oyun! Hemen harekete geçtiler… Kritik tarih açıklandı.

İkinci eldeki fahiş fiyat artışını frenlemek ve stoklamadan kaynaklanan haksız kazançlara son vermek amacıyla devreye alınan ‘6 bin km 6 ay limiti’ uygulaması ilginç bir yöntemle aşılmaya başlandı. 15 Eylül’e kadar satılamayan yeni araçlar, ertesi gün internet sitelerinde ‘6001, 6010 km’ ibaresi ve ikinci el görünümü ile satışa sunuluyor.

eski abone ol

Pandemi ile birlikte chip krizi ve tedarik sorunu gibi nedenlerle araç fiyatları hızla yükselmişti. Ardından hammadde fiyatları bu artışın devam etmesine neden oldu. Bu yıl Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle otomobil fiyatlarındaki yükselişte enerji fiyatlarındaki rekor seviyeler etkili. Fiyatların yükseldiği bu dönemde araç arzının sınırlı olduğu fırsatçılar ortaya çıktı. Bu fırsatçılar bayiden sıfır araçları çekip stokluyor ve ardından 100-200 bin lira fark yaratarak internet sitelerinde satışa sunuyorlardı. Böylece ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar suni olarak yukarı itiliyordu.

Reklamda küçük değişiklik

Bu devasa kiranın önüne geçebilmek için Ticaret Bakanlığı, 16 Ağustos’ta ikinci el otomobil ve kara araçlarının satışına ilk kayıt tarihinden itibaren ‘6 ay 6.000 km’ koşulunu getirmişti. Bunun için 15 Eylül’e kadar geçiş süresi tanındı ve bu tarihe kadar sıfır araç satışına izin verildi. Geçen hafta süresi doldu. Şimdi bayiler gibi ikinci el ticaretle uğraşanlar bayilerden yeni araç alsalar 6 ay beklemek ve 6 bin km doldurmak zorunda kalıyorlar. Bu kural 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Temsilci KM ile satışta

Yeni kurala göre reklam siteleri, galeri sahiplerinin sıfır ilanını listeden kaldırdı. Ancak bazı kanunsuzlar hemen kendilerine göre ‘6001 km’lik bir çözüm ürettiler. Devreye alınan uygulamayı değerlendiren Otomerkezi.net Üst Yöneticisi (CEO) Muhammed Ali Karakaş, reklam sitelerinde bulunan yeni otomobillerin satışa sunulmaya devam ettiğini belirterek, “Tüketici dikkat ederse, bir çok sıfır araç ilanı ‘6001, 6010 km’ olarak ikinci el görünümlü olarak yayınlanıyor.halen satışta.Yine burada en önemli faktör ceza caydırıcılığının düşük olmasıdır.”

Rant dönemi sona erecek

İkinci el fiyatlama şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, bundan sonraki süreçle ilgili de şunları söyledi: “Yeni uygulama ile ikinci el araç fiyatlarının geri döneceğini öngörüyoruz. Bu işi ruhsatsız yapanlar artık bayilerden yeni km araç alıp, kendilerine yüzde 20-30 fiyat ekleyerek web sitelerinde satamayacaklar. Sıfır km araç fiyatları da olması gerektiği yerde kalacak. Yani sıfır fiyatı aşan ikinci el fiyatları son bulacak.”

Kasım-Aralık aylarında fiyatlar artıyor

Türkiye’de her 30 kişiden 1’inin otomobil alım satım işiyle uğraştığını vurgulayan Muhammed Ali Karakaş, şöyle devam etti: 15 Haziran-15 Eylül arasında fiyatlarda ortalama yüzde 5-10 düşüş yaşandı. Ancak önümüzdeki dönemde fiyatlarda gevşeme olmayacak ve istikrarlı bir şekilde devam edecek. Daha sonra döviz kurunun yukarı yönlü seyrine bağlı olarak fiyatlarda artışa dönüşebilir. Kasım-Aralık aylarında yüzde 3 ila 5 arasında bir fiyat artışı öngörüyoruz.”

Vade uzatılırsa 7 milyon adet yakalanır

Döviz kuru, tüketici finansmanında vatandaşların karşılaştığı yüksek faiz oranları, vergi sistemindeki sorunlar gibi çözülmesi gereken birçok konu olduğunu kaydeden Muhammed Ali Karakaş, “Fiyatları etkileyecek faktörler bunlar. . Kredi vadelerinde artış ve faiz oranlarında düşüş olursa ikinci el araç piyasası bu yılı 7 milyon adet ile kapatabilir, aksi takdirde bu yıl için pazar tahminimiz 6 milyon ile sınırlı. Önümüzdeki yıl piyasanın kaderini yine faiz, döviz kuru ve enflasyon üçgeni belirleyecek.”

Kaynak: Posta

Leave a Comment