Kraliçe’nin cenazesine kim davet edilmedi?

Farklı ülkelerin yaklaşık 500 devlet başkanına ve kraliyet ailesi üyelerine davetiyeler gönderildi.

Törene elbette Kraliçe’nin ailesi, yakın arkadaşları ve onun için çalışan personel de katılacak.

BBC Türkçe haberine göre, davetli listesi henüz Saray tarafından teyit edilmedi ancak şu ana kadar katılacaklarını açıklayan veya davetiye almayan liderleri derledik:

KRALİYET AİLESİ

Törende Kral III. Charles ve eşi Kraliçe Camilla olacak. Kraliçe’nin diğer üç çocuğu Prenses Anne, Prens Andrew ve Prens Edward da törende hazır bulunacak. Törene Prenses Anne ve Prens Edward’ın eşleri ile Prens Andrew’un eski eşi Sarah Ferguson da katılacak.

Kraliçe’nin torunları Prens William ve Harry, Prensesler Beatrice ve Eugenie, Zara Tindall, Peter Phillips, Louise Windsor ve James de törene, evlilerin eşleriyle birlikte katılacak.

Kraliçe’nin, bazıları hala bebek olan 12 büyük torunu var. Törene kaç kişinin katılacağı bilinmiyor, ancak Veliaht Prens William’ın en büyük iki çocuğu Prens George ve Prenses Charlotte’un törene katılacağı açıklandı.

Törende Prenses Diana’nın kardeşi Kont Spencer ile Prens Michael ve eşi de yer alacak.

KRALİÇE’NİN ÇALIŞANLARI VE ARKADAŞLARI

Davetli listesinde uzun yıllar Kraliçe ile çok yakın çalışan isimler de var.

Aralarında şef Lady Susan Hussey’dir. 1960 yılında Kraliçe için çalışmaya başlayan ve aynı zamanda Prens William’ın vaftiz annesi olan Hussey, Kraliçe’ye yakınlığıyla biliniyordu. Kraliçe’ye Prens Philip’in cenazesine eşlik etmişti.

Başka bir isim Mary Morrison. Yıllarca Kraliçe için çalıştıktan sonra 2018’de 81 yaşında bileğini kıran ve iyileşir iyileşmez sarayda hizmet vermeye devam eden Morrison da cenazeye katılacak.

Törende Kraliçe’nin 30 yıldır kişisel asistanlığını yapan ve giyinmesine yardımcı olan Angela Kelly de yer alacak. Kelly’nin Kraliçe’nin de özel sırlarını paylaştığı bir arkadaşı olduğu biliniyor.

Törende Kraliçe’nin yarışlarını yöneten ve aynı zamanda arkadaşı olan John Warren da yer alacak.

Eski Formula 1 şampiyonu Sir Jackie Stewart, Kraliçe’nin son günlerini geçirdiği Balmoral’ı ziyaret etmişti. Davetli listesinde adı geçen Stewart’ın törene katılması bekleniyor.

Sir David Attenborough da konuk listesinde. Kraliçe’den birkaç hafta ayrı olarak doğan Sir Attenborough, Kraliçe ile birçok çevre projesinde çalıştı.

AVRUPA KRALIYET AİLELERİ

Törene Avrupa’daki kraliyet aileleri de davet ediliyor. Bu ailelerin birçoğunun İngiliz Kraliyet Ailesi ile de kan bağları var.

Belçika Kralı Philippe ve Kraliçe Mathilde törene katılacaklarını duyurdu. Törene Hollanda Kralı Willem-Alexander ve eşi Kraliçe Maxima da katıldı; Kralın annesi, Hollanda’nın eski Kraliçesi Prenses Beatrix ile birlikte katılacak.

İspanya Kralı Felipe ve Kraliçe Letizia da törene katılacaklarını duyurdu. Ayrıca Norveç, İsveç, Danimarka ve Monako kraliyet aileleri de törene üst düzeyde katılacak.

Japonya İmparatoru Naruhito ve eşi Masako; Bhutan Kralı Jigme Khesar Namgyel Wangchuk; Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah; Ürdün Kralı Abdullah; Törene Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Meşal el Ahmed el Sabah ve Lesoto Kralı III. Letsie’nin de katılması bekleniyor.

Kraliyet ailesinin üyelerinin Lüksemburg, Malezya, Monako, Fas, Umman, Katar ve Tonga’dan da katılması bekleniyor.

İNGİLİZ MİLLETLER TOPLULUĞU ÜLKELERİ

Cenazeye Kraliçe’nin sembolik olarak da olsa önderlik ettiği Milletler Topluluğu’na üye devletlerin liderleri de davet ediliyor.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau; Zaten Londra’ya ulaştı.

Uzun yıllardır iktidarda olan Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ve Hindistan Devlet Başkanı Drupadi Murmu da cenaze için Londra’ya geldi.

DİĞER DÜNYA LİDERLERİ

ABD Başkanı Joe Biden Cumartesi akşamı Londra’ya geldi. Biden, eşi Jill Biden ile cenazeye katılacak. Ancak çiftin törene diğer liderler gibi otobüsle değil özel araçlarıyla katılması planlanıyor.

Törene katılacak liderler arasında İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yer alıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e de bir davetiye gönderildi. Ancak bu davet bazı milletvekillerinin tepkisiyle karşılandı. Çin heyetinin Kraliçe’nin tabutunu ziyaret etmesi yasaklanırken, törene Başkan Yardımcısı Wang Qishan’ın da katılacağı açıklandı.

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a yapılan davet, insan hakları örgütlerinin de tepkisiyle karşılandı. Muhammed bin Salman’ın törene katılması beklenmiyor.

İran, Londra’daki büyükelçilikte çalışan diplomatlar düzeyinde katılacak.

Törene davet edilen ancak ülkesindeki savaş nedeniyle sadece Kiev’deki İngiltere Büyükelçiliği’nde taziye defteri imzalayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, törende eşi tarafından temsil edilecek. Londra’ya gelen Olena Zelenska, hafta sonu Galler Prensesi Kate ile bir araya geldi.

DAVET EDİLMEMİŞ

Suriye, Venezuela ve Afganistan siyasi davetlilerin hiçbirine dahil edilmedi. Bunun nedeni, İngiltere’nin bu ülkelerle üst düzey diplomatik ilişkilerinin olmamasıdır.

Rusya, Beyaz Rusya ve Myanmar’dan da hiçbir lider veya temsilci davet edilmedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler büyük bir krize girdi. Moskova’dan yapılan açıklamada, “Putin’in törene katılmayı düşünmediği” belirtildi. İngiltere’den de Putin’e bir davet gelmedi.

Ukrayna’nın işgali kısmen Belarus topraklarından yapıldığı için bu ülke de törende temsil edilmeyecek.

Geçen yılki askeri darbeden sonra Myanmar ile diplomatik ilişkilerin seviyesi düştü.

Kuzey Kore ve Nikaragua da sadece büyükelçilerini göndermeye davet edildi.

Odatv.com

Leave a Comment