Kraliçe Elizabeth’in Cenazesi Nasıl Kokuyor?

Neredeyse 2 hafta önce ölen Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi hala ülkenin birçok yerine götürülmeye devam ediyor. Biliyoruz ki bir canlı öldükten sonra kokmaya ve çürümeye başlar. Peki, filmlerde ve dizilerde sıkça gördüğümüz gibi, cenazelerde insanları nasıl ‘canlı’ gösteriyorlar? Hadi cevap ver.

İzlediğiniz filmlerde veya dizilerde ölen kişilere makyaj yapıldığını görmüşsünüzdür. Bu sahneler bize biraz ürkütücü gelse de, birçok inançta ölen kişi, açık bir tabutta gömmek için hazırlanmaya devam ediyor.

Bildiğiniz gibi son zamanlarda Kraliçe II. Elizabeth vefat etti. Birleşik Krallık geleneklerine göre ölen kral veya kraliçenin naaşı birçok bölgeye götürülür ve günlerce dolaştırılır. Peki nasıl oluyor da cenazeler uzun süren törenlerde kokmuyor ve güzel görünmüyor?

Bu bir meslek ve hatta bir sanattır.

hassas görüntü

Ölen kişiye makyaj yapan ve cenazeye hazırlayanlar ‘morg makyaj sanatçısı’ ya da bir cenazeci olarak. Özellikle ABD’de çekilen dizi ve filmlerde bunun yapıldığını sıklıkla görüyoruz. ‘Cenaze makyajı’ olarak adlandırılan bu uygulamadaki yöntemlerden bazıları oldukça şaşırtıcı.

Üstelik sanatçılar sıradan makyaj yapmazlar ve aslında yaşayan bir insana makyaj yapmaktan çok daha zordur. Ölenlerin yüzlerine sadece allık veya ruj sürmüyorlar. Peki ne yapıyorlar?

Cesetlerin kokmamasını ve çürümemesini nasıl sağladıklarıyla başlayalım.

cenaze makyajı mumyalama

Öldükten sonra vücudumuz içeride kalan sıvıları ve gazları dışarı atmaya başlar. Açık tabutla yapılan bu cenazelerde öncelikle bu sıvılara ve gazlara odaklanmış. Ölen kişinin ağzı, burnu, anüsü ve (kadın ise) vajinası çeşitli araçlarla kapatılmıştır. O zaman bir nevi mumyalama işlemi diyebileceğimiz adıma geçiyoruz.

Ama elbette Mısır firavunlarının mumyalanması gibi bir süreçten bahsetmiyoruz. vücutta tüm kan çekilmiş, yerine kimyasal bir sıvı enjekte edilir. Mumyalama veya mumyalama sıvısı olarak bilinen harmanlanmış sıvı, cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Bu sıvılarda en çok kullanılan madde formaldehittir. Bununla macunlar Stigma olarak da bilinen bu yöntemin uygulanabilmesi için birçok ülkede sanatçıların fazladan bir belgeye sahip olmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Gelelim makyaj kısmına…

hassas görüntü

Görseldeki yüz gerçek bir kişiye ait değildir.

Bazen ölenlerin vücutlarında çeşitli yanıklar veya yaralar olabilir. Makyaj sanatçıları önce bu küçük yaraları kapatarak cildi makyaja hazırlarlar. Bunu yaparken bazı sanatçılar tuvalet kağıdı ve protez yapıştırıcısı Makyajla kapatılamayan sararma ve morluklarla karşılaşıldığında çeşitli sıvı enjeksiyonları yardımıyla cilt renginin nötralize edilebildiği gibi ilginç materyallere de uyguladığını görebiliriz.

Cilde uygulanan makyajda ‘canlı’ göstermek için daha parlak malzemeler kullanılır. Fondöten gibi kapatıcılar genellikle sprey fırçası yardımı ile uygulanır. Bunun nedeni enjekte edilen sıvılardır. cilt çok sıkı ve püskürtülerek uygulanan malzemeler cildin daha doğal görünmesini sağlar. Dudaklarda ise ölüm sonrası yaşanan çöküşün görülmemesi için gerektiğinde ağda gibi maddeler uygulanabilir.

Tabii ki, hepsi bu değil.

cenaze

Birçok cenaze töreninde, ölen kişinin eline bir çiçek veya başka bir nesne konulabilir ve fotoğraflanabilir. Bu nedenle makyaj sanatçıları, manikür ve pedikür Ayrıca ellerinde ve ayaklarında da biraz bakım var.

Kişiye otopsi yapıldıysa kafatasında bu işlemin izleri kalabilir. Bunun için zaman zaman peruk kullanılabilir.

Peki, cenaze törenleri açık tabutla hangi inançlarda yapılır?

cenaze makyajı

Çoğunuzun tahmin ettiği gibi, Hristiyanlıkta tabutu açık cenaze töreni yapmak ve ölüye makyaj yapmak genellikle görülür. En yaygın bölgeler ABD ve Kanada’dır. Benzer bir uygulama Japon kültüründe de mevcuttur. Ancak bu uygulamalar tamamen isteğe bağlı olduğundan herhangi bir zorunluluk yoktur.

Ülkemizin ortak inancı olan İslam, bu tür cenaze törenlerini kesinlikle yasaklamaktadır. Ölülerin yakıldığı Budizm, Hinduizm ve Yahudilik gibi inançlarda açık tabutlarla yapılan cenaze törenlerini görmüyoruz. Ortodoks Yahudiler bunu kesinlikle yasaklasa da, ölülerin yakıldığı cenaze törenlerinde buna pek de gerek olmadığını söyleyebiliriz.

II. Elizabeth’in cesedi günlerdir kapalı bir tabutta.

Kraliçe Elizabeth

Elbette kraliçenin cenazesinin bozulmaması için mumyalama yönteminin de kullanıldığını tahmin etmek zor değil. Çünkü nesiller boyu kraliyet ailesinde ölen insanlar, bedenlerini sağlam tutmak için mumyalanmıştır.

II. Elizabeth’in cenazesinde durum biraz farklıdır. Elizabeth’in içinde bulunduğu tabut, tamamen kurşunla kaplı ahşap bir tabut olduğu için. Bu sayede kraliçenin vücudu hiçbir şekilde hava almaz ve bu nedenle çürümesi yavaşlar. II. Elizabeth’in vücudu tüm bu işlemlerle yaklaşık 1 yıl daha bozulmadan kalabilir.

ALAKALI HABERLER

Kraliçe Elizabeth Öldü: Peki Şimdi Ne Olacak? İşte ‘Londra Köprüsü Harekatı’ ile ilgili tüm detaylar…

Merhum yakınları tarafından son kez sevgiyle anılsa da bu tür cenaze törenlerinin oldukça ürkütücü olduğunu düşünüyoruz. Peki bu konuda ne düşünüyorsun? Sizce korkutucu mu yoksa iyi bir şey mi?

Kaynaklar: Ranker 1, Ranker 2, Vox, Refinery29, OregonFuneral, Express

Leave a Comment