Koronavirüs salgını sonrası ilk yüz yüze BM Zirvesi

Salgın sonrası ilk kez yüz yüze yapılacak BM Genel Kurulu’nda Ukrayna-Rusya Savaşı, enerji krizi, gıda güvenliği, nükleer güvenlik, iklim krizi ve diğer küresel ve bölgesel konular gündeme gelecek. .

Her yıl Eylül ayının üçüncü Salı günü dünyanın gözü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin bulunduğu New York’a çevrilir. 193 ülkeden devlet ve hükümet başkanları, bakanlar, delegeler ve sivil toplum kuruluşları, dünyanın en büyük diplomasi forumunda 77. kez bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Liderler 2 yıl aradan sonra ilk kez yüz yüze görüşecek

AA’ya göre; 2020 yılında salgın nedeniyle sanal ortamda, 2021 yılında ise sınırlı katılımla hibrit bir ortamda gerçekleştirildiği için sokakları sessiz olan New York, bu yıl diplomasi trafiğiyle yeniden canlandırılacak.

Bu yılki yüz yüze zirveye 100’den fazla devlet başkanı, 50’den fazla hükümet başkanı ve çok sayıda bakan katılacak.

Koronavirüs salgını sonrası ilk yüz yüze BM Zirvesi #1

Sorunlara diplomatik çözümler aranacak

BM Genel Merkezi’nde bir araya gelen liderler, küresel sorunlara diplomatik çözümler arıyor, ülkelerinin politikalarını açıklama fırsatı buluyor ve ikili görüşmeler gerçekleştiriyor.

Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’den görevi devralan Macar diplomat Csaba Körösi, 77. BM Genel Kurulu’nun başkanlığını yapacak.

Zirvede Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek.

Koronavirüs salgınından sonra ilk yüz yüze BM Zirvesi #2

Cinping ve Putin katılmayacak

ABD Başkanı Joe Biden’ın da katılacağı zirveye Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Ukrayna’daki savaştan birçok ülke tarafından sorumlu tutulan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılmayacak.

Zirveye Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İngiltere Başbakanı Liz Truss, İsrail Başbakanı Yair Lapid de katılacak.

Koronavirüs salgını sonrası ilk yüz yüze BM Zirvesi #3

Zirvede konuşulacak konular

Bu yıl Rusya-Ukrayna Savaşı, küresel enerji krizi, gıda güvenliği, nükleer güvenlik, iklim krizi, Afganistan ve diğer küresel ve bölgesel konular zirvede liderlerin gündeminde olacak.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Genel Kurul toplantılarından bir gün önce, 19 Eylül’de liderlerin katılımıyla “Dönüşüm Eğitim Zirvesi”ne ev sahipliği yapacak.

Koronavirüs salgını sonrası ilk yüz yüze BM Zirvesi #4

Brezilya, BM Genel Kurulu’nda ilk konuşan olma geleneğini sürdürüyor

Brezilya, alfabetik sıraya göre önde olmasa da, 1947’den bu yana BM Genel Kurulu’ndaki ilk konuşmacı olmaya devam ediyor.

BM Genel Kurulu’nun ilk yıllarında hiçbir ülke ilk sırada yer almak istemezken Brezilya’nın gönüllü olarak ilk konuşmayı yapması bir gelenek haline geldi.

Her yıl konuşmacı listesi değişse de Brezilya’nın ilk konuşmacı olma geleneği devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri ev sahibi ülke olarak ikinci sırada yer alıyor, ancak ABD Başkanı Biden 21 Eylül Çarşamba günü BM Genel Kurulu’na hitap edecek, çünkü 19 Eylül’de Londra’da Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesine katılacak.

Koronavirüs salgını sonrası ilk yüz yüze BM Zirvesi #5

Erdoğan 20 Eylül’de BM’de konuşacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 77. Genel Kurul toplantılarının ilk günü olan 20 Eylül’de de konuşma yapacak.

Koronavirüs salgını sonrası ilk yüz yüze BM 6. Zirvesi

Zelensky bir video mesajı gönderecek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, BM Genel Kurulu’na görüntülü mesaj gönderecek.

Rusya’nın Zelensky’nin video mesajı göndermesine itiraz etmesi üzerine BM Genel Kurulu konuyu oylamak zorunda kaldı.

Zelenskiy’in video mesaj yoluyla Genel Kurul’a hitaben yaptığı konuşma 101 oyla kabul edilirken, 7 ülke “hayır”, 19 ülke çekimser kaldı.

Koronavirüs salgını sonrası ilk yüz yüze BM 7. Zirvesi

Taliban’ın gayrimeşru olduğu düşünüldüğü için söz hakkı yok

15 Ağustos 2021’de Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesiyle gündeme gelen Afganistan, bu yıl da konuşmacılar listesinde yok.

Uluslararası toplum, Taliban’ı meşru bir hükümet olarak tanımıyor.

Leave a Comment