Korkunç Rüyamız Alzheimer – SERDAR DAĞ

Dünyada 45 milyon demanslı insan var. 2050 yılında bu rakamın 135,5 milyona ulaşması bekleniyor. Yani her 3 saniyede 1 kişi demans hastalığına yakalanıyor. Ülkemizde 1 milyon aile bu hastalıkla mücadele ediyor. Son yıllarda geliştirilen ilaçlara ek olarak TMS tedavisi sayesinde manyetik akım ile beyin hücrelerinin aktivitesi arttırılabilmektedir.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü… Bu yazımda Alzheimer hastalığına dikkat çekmek istiyorum. Demans, kazanılmış ve işleyen zihnin kaybı anlamına gelir. Alzheimer demans türlerinden biridir. Demans ve Alzheimer semptomları, hasta ebeveynlerin çocukları tarafından geç fark edilir. Çünkü hiçbir çocuk bu durumu anne ve babasına yakıştıramaz. Bu hastalıkla hayatı boyunca her şeyi öğrendiği, örnek aldığı, danıştığı büyüğünü kabul edemez ve birçok mazeret bulur. Ancak gerçekle yüzleşmek için hastanın doktor kontrolüne götürülmesi ve basit bir testten geçirilerek hastalığın erken teşhis edilmesi gerekir.

HASTA GEÇMİŞİNİ UNUTUYOR
Hasta yakın geçmişi unutur. Yıllar önce olan olayları en ince ayrıntısına kadar hatırlıyor. Bu yüzden hasta yakınları ‘Bir şeyi yok! Eskileri benden daha iyi hatırladığını düşünme hatasına düşüyor. Başlangıçta hasta gözlüğü nereye koyduğunu, parasını nereye koyduğunu veya arkadaşlarının isimlerini hatırlamamaya başlar. Unutkanlık zamanla ilerleyerek hastanın hayatını zorlaştırır. İlk belirti unutkanlık, yakın geçmişi unutmak. Bu unutkanlık hastanın hayatını etkilemeye başlamışsa hasta yakınları tarafından doktora götürülür. Deneyimli bir hekim, iyi bir sorgulama ve muayene ile demansı büyük ölçüde teşhis edebilir. Bununla birlikte, teşhisin tıbbi olarak doğrulanması gereklidir. Bunun için öncelikle bir beynin görüntülenmesi istenir. Alınan beyin MRG’sinde tanı çoğunlukla nettir. Bunun dışında rutin kan testleri istenir ve beyin fonksiyonlarının işleyişi kontrol edilir.

UNUTULAN DERECE ÖLÇÜMÜ
Nöropsikolojik batarya bir tür karşılıklı testtir ve hastanın ne yapıp ne yapamayacağını ve unutkanlık derecesini ölçmemize yardımcı olur. Belirli aralıklarla yapılarak hastada hangi beyin merkezlerinin davranışsal, görsel ve duyusal fonksiyonlarını kaybettiği öğrenilir.
Ne yazık ki, şu anda hastalığın tedavisi yoktur. Eldeki ilaçlar sadece semptomları azaltır. Ancak son yıllarda bazı amino asit içeren ilaçlar, beyin hücrelerini onaran nörotrofik ilaçlar piyasaya sürülmeye başlandı. Ayrıca hastalara TMS Terapi adı verilen manyetik akım verilerek beyin hücrelerinin kanlanmasını ve elektriksel aktivitesini artıran etkili bir yöntem yapılabilir. Bunun dışında vücudumuzda koenzim görevi gören NAD adlı molekül, hücrenin enerjisini artırma ve DNA’yı onarma özelliğinden dolayı son zamanlarda Alzheimer hastalığının tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

ALZHEIMER VE DEMENTASYON AYNI ŞEY Mİ?
Demans, kazanılmış ve işleyen zihnin kaybıdır. Entelektüel işlevlerin kaybıdır. Genellikle orta yaş ve ileri yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Alzheimer demans türlerinden biridir. Alzheimer tipi demans, görülen demansın yarısından fazlasını oluşturur. Beyni besleyen damarların daralması ve tıkanması sonucunda beynin yeterli beslenmesi nedeniyle ikinci sırayı vasküler demans (damarlara bağlı kanama) alır.

DEMENTASYON BELİRTİLER NELER VAR?

KIZGINLIK VE KISITLAMA: Öfke yoğun bir duygusal tepki iken, öfkelenmek biraz daha ılımlı bir tepkidir. Hastanın hafif sinirli hali yakınları tarafından fark edilmezse; duygular öfkeye dönüşür. Hasta kendisine ve çevresine zarar verebilir.

DEPRESYON: Bu tür hastalarda motivasyon eksikliği, dünyaya bakma ve kopma hissi vardır. Demans hastalarında depresyon da yaygındır. Sinirlilik, sıkıntı, uykusuzluk, sık ağlama nöbetleri veya aşırı uyku hali gibi belirtiler de olabilir.

BİZİ TAKİP EDİN VEYA İSTEMEK: Bu genellikle terk edilme korkusu nedeniyle oluşur. Hasta gün boyunca hayatını yönlendirmek için yakınlarından yardım ister ve sürekli bir şeyler talep eder.

GÖZLEM, ŞÜPHE VE PARANANOİ: Obsesyonda ne kadar akıl yürütme ve ikna etmeye çalışılırsa çalışılsın hastanın değiştirilemeyecek, düzeltilemeyecek yanlış inançları vardır. Şüpheciliğin özelliği; inanmamak ve güvenmemek. Ayrıca, demans hastalarında, örneğin birinin kendini izlemesi veya kendini öldürmek istemesi gibi durumlarda paranoya çok yaygındır.

Uykusuzluk: Uyku bozukluğu yaygındır. Hasta günlerce uykusuz kalabileceği gibi aşırı uykulu da olabilir. Uykusuzluk, hafızanın daha da zayıflamasına ve sinirliliğe yol açar. Özellikle Alzheimer tipi demansta yıllar içinde sürekli ilerleyen zihinsel yıkım sonucunda hasta tuvalet, yeme-içme ve kişisel hijyen ihtiyacını kaybeder. Akrabalarına bağımlı hale gelir.

UYGUN OLMAYAN CİNSEL DAVRANIŞ: Cinsellik doğal yaşamın önemli bir parçasıdır. Demanslı hastada cinsel istek devam edebilir. Hastanın kendini sabote etme duygusu zayıfladığı için erken evrelerde cinsel odaklı konuşma, karşı cinse yönelik müstehcen imalar, toplum içinde soyunma, cinsel organlara dokunma gibi belirtiler hastalığın ilerleyen dönemlerinde görülebilir.

TMS TEDAVİSİ NEDEN?
Açılış Transkraniyal Manyetik Uyarımdır. Hiçbir yan etkisi olmayan bu tedavide beyin hücrelerinin kan akışını artırmak için beynin ilgili bölgesine manyetik akı uygulanır. Hücreler arası iletim hızlanır. Aynı zamanda takıntı, sinirlilik, stres, uykusuzluk gibi duygudurum bozukluklarına neden olan ileti bozukluklarına da bu tedavi iyi gelmektedir. TMS tedavisi ülkemizde çok yeni bir tedavi değildir. Özellikle 2002 yılından itibaren FDA onaylı tüm dünyada uygulanmaktadır. Özellikle son yıllarda Alzheimer ve bunama tedavisinde başarılı olduğu görülmüştür. Bununla ilgili yayınlar ve çalışmalar var.

TMS TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?
Kafaya mıknatıs kaplı bir başlık yerleştirilerek aralıklı olarak manyetik çekimler yapılır. Uygulama sırasında hasta normal oturma pozisyonundadır ve çekimler başlar. Toplamda 20-30 dakika sürer. Herhangi bir yan etkisi yoktur ve uygulama sırasında hastalar ağrı dahi hissetmezler. Genellikle 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Depresyon, panik atak, OKB (obsesyon), migren, anksiyete bozuklukları, bunama ve Alzheimer gibi hastalıklarda da uygulanabilir.

Leave a Comment