Kiryakos Miçotakis, Yair Lapid ile yaptığı görüşmede Türkiye’yi şikayet etti

Miçotakis, Ankara’yı ‘istikrarsızlığın kaynağı’ olarak göstermeye çalıştı. Yunanistan Başbakanı, “Doğu Akdeniz’de güvenliği baltalıyorlar” dedi.

New York’ta İsrail Başbakanı Yair Lapid ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasında bir görüşme yapıldı.

Yunanistan Başbakanı, görüşmenin “iki ülkenin stratejik ilişkilerini yansıtan sıcak bir atmosferde” gerçekleştiğini duyurdu.

Türkiye şikayet etti

Açıklamaya göre Miçotakis, görüşme sırasında bir kez daha Türkiye’den şikayet etti.

Ankara’yı Ege ve Doğu Akdeniz’de “saldırgan” bir politika izlemekle suçlamaya çalışan Miçotakis’in tutumuna ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“Türk siyasi liderliği agresif davranıyor”

“Başbakan İsrailli mevkidaşına Türk siyasi liderliğinin aşırı agresif söylemi ve Yunan egemenliğine meydan okuyan kabul edilemez iddiaları hakkında bilgi verdi. Bunun Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliği baltaladığının altını çizdi.”

İki tarafın Yunanistan ve İsrail arasındaki ilişkileri iki halkın yararına geliştirmek için çabalarını sürdürme konusunda mutabık kaldığı kaydedildi.

Miçotakis: Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüştük

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Miçotakis sosyal medyadan yaptığı açıklamada şunları söyledi: Yunanistan ile İsrail arasındaki stratejik ilişkiyi, ikili siyasi, savunma ve ekonomik ilişkileri, üçlü işbirliği planlarının seyrini ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüştük” dedi. söz konusu.

Kiryakos Miçotakis, Yair Lapid #1 ile yaptığı görüşmede Türkiye'yi şikayet etti

Lapid: Birlikte çalışmaya devam edeceğiz

İsrail Başbakanı Lapid “Dün görüşmemiz iki ulusun özel ilişkisinin bir kanıtıdır. İki ülke ve halklar arasındaki dostluk bağlarını derinleştirmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kiryakos Miçotakis’in Türkiye karşıtı tutumu ilk değil. Bir önceki açıklamasında, “Herkes Yunanistan’la başa çıkamayacağını biliyor.” meydan okuma çabasına giriştiğini söyledi.

Kiryakos Miçotakis, Yair Lapid #2 ile yaptığı görüşmede Türkiye'den şikayet etti

Kiryakos Miçotakis, Yair Lapid #3 ile yaptığı görüşmede Türkiye'yi şikayet etti

Leave a Comment