Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki çatışmalarda kan akmaya devam ediyor! Ölü sayısı 100’e yaklaşıyor

14-16 Eylül tarihleri ​​arasında iki Asya ülkesi arasındaki sınır bölgesinde çatışmalar çıktı. İki gün boyunca tank, top ve insansız hava araçlarının kullanıldığı çatışmalarda iki komşu birbirini suçladı.

140 BİN KİŞİ TAHLİYE

Kırgızistan, iki gün süren çatışmalarda vatandaşları arasında ölenlerin sayısının 46’ya yükseldiğini duyurdu. Ayrıca çatışma bölgelerine yakın bölgelerde yaşayan 140 bin kişinin tahliye edildiğini duyurdu. Ülkede bir günlük yas ilan edildi. Tacikistan, çatışmalarda 35 vatandaşının öldüğünü bildirdi.

PUTİN’İN İKİ TARAFIN LİDERLERİ İLE TELEFON GÖRÜŞMESİNE SAHİPTİR

Rusya’nın müdahalesiyle 16 Eylül’de iki taraf arasında ateşkes ilan edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her iki tarafın liderleriyle telefon görüşmesi yaptı. Taraflar halen birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

KIRGIZİSTAN’DAN AÇIKLAMA

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan topraklarında meydana gelen olayların Tacikistan Cumhuriyeti tarafından Kırgızistan’a yönelik “kasıtlı kasıtlı silahlı saldırı” olarak değerlendirildiğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Tacik tarafının insanlık dışı eylemleri” sonucunda 46 Kırgızistan vatandaşının hayatını kaybettiği, 140 kişinin yaralandığı, yaklaşık 140 bin kişinin yaralandığı belirtildi. Kırgız-Tacik sınırında bugün itibarıyla bölgede tahliye edilmiş ve büyük maddi hasar meydana gelmiştir.

Açıklamada, Tacik tarafının eylemlerinin büyük ölçekli devletlerarası bir çatışmanın ortaya çıkmasına ve Orta Asya bölgesindeki durumun bir bütün olarak istikrarsızlaşmasına yol açabileceğine dikkat çekildi. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların müzakere masasında sadece barışçıl yollarla, siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gereği konusundaki kararlı tutumunu yineledi.

Leave a Comment