“Kimsenin kötü nefesini alamam” diyorsanız, ona bunları önerin.

DİLİNİZİ DE FIRÇALAYIN
Bazı bireylerde dil üzerindeki girinti ve çıkıntılar derin olabilir. Böyle bir durumda dildeki yemek artıkları ağız kokusuna neden olur.

AĞIZ İÇİ PROTEZİ DOĞRU KULLANIN
Ağızdaki yumuşak dokularla uyumlu olmayan ve yeterli cilaya sahip olmayan protezler diş etlerinde besin birikimine ve enfeksiyona neden olabilir. Ağız içi protezler çok iyi cilalanmalıdır…

TÜTÜN ÜRÜNLERİ KULLANMAYIN
Sigara ağızdaki tükürük akışını azaltır. Böyle bir durumda ağızda bakteri üremesi artar. Bakteriler ağız kokusuna neden olur.

ALKOL KULLANMAYIN
Alkol ağzı kurutacağı için koku oluşumunu tetikler. Alkol vücutta tepki veren ve ağız kokusuna neden olan bileşenler oluşturur.

AĞIZ HİJYENİ UYGUN OLMALIDIR
Dişlerimizde biriken besinler temizlenmediğinde diş eti iltihabına yol açar. Bu, diş etlerinin kanamasına ve ağız kokusuna neden olabilir. Ağız kokusunu önlemede düzenli fırçalama çok önemlidir.

ÇÜRÜKLERİ İHMAL ETMEYİN
Tedavi edilmeyen çürükler dişlerde çürükler oluşturur. Bunların üzerinde biriken yemek artıkları şiddetli ağız kokusuna neden olabilir.

TEMİZ DİŞ TAŞLARI
Temizlenmemiş tartar ve üzerinde çoğalan bakteriler kötü kokar.

HASTALIKLAR DA KOKU YAPAR
Şeker hastalığı ağızda aseton oluşumuna neden olabilir. Reflü, gastrit, mide ülseri gibi hastalıklar da ağız kokusuna neden olabilir.

Leave a Comment