Kalp krizi geçirdiği sanıldı ‘Kalp krizi geçirdiği’ ortaya çıktı

İstanbul’da yaşayan 52 yaşındaki Fatma Kırçe, geçtiğimiz ağustos gecesi dayanılmaz bir göğüs ağrısıyla uyandı. Sırtına ve sol kol dirsek bölgesine kadar inen ağrı nedeniyle kolunu hissedemeyince acil servise başvurdu.

Kırçe’ye EKG çekildi ve kan enzimlerine bakıldı. Sonuçlar kalp krizi geçirdiğini gösterdi. Yoğun bakımda daha kapsamlı bir hastane aramaya başlayan doktorlar, Kırçe’yi ambulansla başka bir hastaneye nakletti.

Burada yapılan incelemelerde kalp krizi geçiriyor olabileceği ve anjiyo yapılması gerektiği söylendi. Kırçe, Bezmialem Tıp Fakültesi Dekanı ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir’e gitti. Prof. Dr. Özdemir başta kalp krizi olduğunu düşünse de, yapılan ilaçlı eko iğnesinden sonra gerçek anlaşıldı.

Kalp krizi geçirdiği sanıldı 'Kalp krizi geçirdiği' ortaya çıktı - 1

“BU TESTLER KALP KRİZİ İMZALADI AMA ANGIOUS TEMİZ OLDU”

Hastanın nefes darlığı, göğüs ağrısı ve halsizlik şikayetleri ile kendilerine geldiğini anlatan Prof. Dr. Özdemir, “Daha önce başka bir hastaneye gitti. Analizler yapıldı ve bu tetkikler sonucunda şu ifadeleri kullandılar. kalp krizi geçirdi ve hemen anjioödem istediler.Hastamız kabul etmeyince bir gün sonra bize geldi.Testlerinde kalp krizi olduğu görüldü.Yaptığımız anjiyografide kalp damarları tamamen normal EKO’suna baktığımızda kalbin yapısına baktığımızda kalbin ucunda balonlaşma vardı.Bu bizim ‘Takotsubo’ dediğimiz bir sendromdur.Damarlar genellikle normaldir ve bir büyük üzüntü, stres gibi aşırı yoğun duygusal durumlar sonucu oluşur.Kalbi geçici olarak kıran bir durumdur.İnsanlar arasında kırık kalp sendromu olarak da bilinir.Aşırı üzücü durumlarda adrenalin dediğimiz hormon salgılanır. çok fazla salgılanır. Aşırı üzüntü, aşırı sevinç gibi herkesin o hormonlara tepkisi farklıdır. Bazı hastalarda çok fazla stres olduğu için kalp aşırı tepki verebilir. . Bunun içinde kalp krizi veya kalp yetmezliği tedavisinde kullanılanlara benzer ilaçlar kullanılır. Ancak bir süre sonra hastalık kendi kendine geçer. Bazen birkaç ay sürebilir. Ama genellikle normale döner. Kalp krizinde atardamarlarda yüzde 100 tıkanıklık olur ve kalbin bir bölümünde ölüm meydana gelir. Böylece kalp dokusu zarar görür. Geri dönüş de yok. Ancak bu hastalıkta damarlar normal olduğu için kalp dokusu tamamen normale döner. Yani kalp yetmezliği gelişmez.”

Kalp krizi geçirdiği sanıldı 'Kalp krizi geçirdiği' ortaya çıktı - 2

“KRİZDE OLDUĞUM İÇİN YOĞUN BAKIM ARAŞTIRDIM”

Bir ay sonra kontrolleri için tekrar hastaneye gelen ve herhangi bir rahatsızlığının olmadığını öğrenen Fatma Kırçe, “Göğsümün sol tarafında bir ağrı hissettim. Çok kötü bir ağrıydı. Hiç böyle bir şey yaşamadım. Daha önce ağrı göğsüme yayıldı ve sırtıma, sol koluma, dirseğime yayıldı.Kolumu hissetmiyordum.Beni hastaneye götürdüler.Doktorlar kalp krizi geçirebileceğini söyledi.Sonra beni bağladılar. Bu arada uygun yoğun bakıma sahip boş bir hastane aramaya başladılar Makine eşliğinde ambulansa bindirildim başka bir büyük hastaneye sevk edildim Kalp krizi Doktorlarım kalp krizi geçirdiğimi söyledi Tehlikedeydim ve hemen anjiyo yapılması gerekiyordu ve stent takılacaktı o an istemedim imzamı attım ertesi gün Ramazan Bey’in yanına geldim.Farklı bir teşhis konuldu. kalp krizi geçirmedim, kalbim iyiydi ve kalbin etrafında baloncuklar oluştu. stres yüzünden bunları yaşadım. söylenmiş. Ondan önce annemi çoktan kaybetmiştim. Ben de ailemde çeşitli olaylar yaşadım. Ramazan Hoca beni anjiyo konusunda cesaretlendirdi. Aslında korkuyordum. Anjiyogramda damarlarımın açık olduğunu ve iyi olduğunu söyledi. Daha önce böyle bir hastalık duymadım. Ama benimki gerçekten stresle ilgiliydi. Yaşadığım üzüntü ve travmalar nedeniyle kalbim gerçekten çok kırıldı” dedi.

Kalp krizi geçirdiği sanıldı 'Kalp krizi geçirdiği' ortaya çıktı - 3
Fatma Kırç

KIRIK KALP SENDROMU NEDİR?

Son yıllarda sıkça duyulan kırık kalp sendromu, vücudun yoğun strese verdiği bir tepkidir. Kalp krizine benzer bulgularla kendini gösteren bu hastalık 1990 yılında Hiraru Sato tarafından keşfedilmiş ve Takotsubo Kardiyomiyopati adını almıştır. Bu isim, kalbin sol kısmının, sendromun geliştiği sırada Japon balıkçılar tarafından kullanılan ahtapot balıkçı teknesine benzemesinden gelmektedir. Kırık kalp sendromuna stres kardiyomiyopatisi ve apikal balon sendromu da denir. Hastalık tıpkı bir kalp krizi gibi gelişir ve hasta kendini kriz geçiriyormuş gibi hisseder. Bu arada hastanın EKG ölçümleri ve kan değerlerinin parametreleri kalp krizi bulgularına benzer. Aşırı stres altındaki bireylerde görülme olasılığı daha yüksek olan bu hastalık, kalp durmasına kadar varabilen ciddi sonuçlar doğurabilir.

Leave a Comment