Japonya’da şoke eden protesto… Eski Başbakan Abe, resmi cenaze töreni için kendini yaktı

class=”medyanet-inline-adv”>

Japonya’da 8 Temmuz’da yaptığı seçim konuşması sırasında vurularak öldürülen eski Başbakan Shinzo Abe’nin resmi cenaze töreninin 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda yapılması planlanıyor.

Abe için planlanan resmi cenaze törenini protesto etmek isteyen bir kişi, Tokyo’daki Başbakanlık Ofisi yakınında kendini ateşe verdi. Tokyo polisi ve görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre olay, birçok resmi binanın bulunduğu Chiyoda ilçesine bağlı Kasumigaseki semtinde meydana geldi.

Yerel saatle 07.00 sıralarında yol kenarında bir kişinin kendini ateşe verdiğini gören mahalle sakinleri durumu polise bildirdi. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edilirken, vücudunda ciddi yanıklar bulunan 70 yaşlarındaki kişinin ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Japonya'da şoke eden protesto... Eski Başbakan Abenin, resmi cenaze töreni için kendini yaktı

Görgü tanıkları kimliği belirsiz kişinin vücudunun alev alması üzerine “Üzerime benzin dökerek kendimi ateşe verdim” dediğini bildirdi. Olay yerinde Abe için planlanan resmi töreni eleştiren bir notun da bulunduğu öğrenilirken, polis olayla ilgili ayrıntılı soruşturma başlattı.

Japonya’da hükümet, suikast sonucu hayatını kaybeden Abe için 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda resmi bir cenaze töreni düzenleneceğini duyurdu.

Eski başbakanlar için resmi cenaze töreni düzenlenmesini öngören anayasal bir hükmün bulunmadığına dikkat çeken muhalefet grupları, ülkenin çeşitli yerlerinde gösteriler düzenleyerek kararı protesto etti. Japon hükümeti daha önce yaptığı açıklamada, “Bu karar, ülkenin en uzun süre görev yapan başbakanı olan Abe’nin diğerlerinden farklı olarak liderlik becerileri sergilemesi ve bir dizi ciddi iç ve uluslararası meselenin üstesinden gelmek için ağır sorumluluklar alması nedeniyle alındı.” Dedi.

Leave a Comment