Japonya’da korkutan ‘Nanmadol’ alarmı! Tayfun nedeniyle 4 milyon kişiye tahliye uyarısı yapıldı

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), ülkenin güneyindeki Kyushu bölgesinde etkili olması beklenen Nanmadol tayfunu için 5. seviye uyarı yayınladı.

“HİÇ TECRÜBELİ OLMAYAN FIRINTI”

Afet uyarı sisteminin en üst seviyesi kod 5 ile yapılan uyarı kapsamında 1,94 milyon hane ve 4 milyon 30 bin kişiye tahliye çağrısı yapıldı. Uyarıda, “deneyimlenmemiş fırtına seviyesinin” bölgedeki Kagoshima eyaletinde rekor düzeyde yağışa yol açacağı belirtildi.

Ülkede bu yıl meydana gelen 14. tayfun olarak tanımlanan “Nanmadol”un, Şikoku ve Chuugoku bölgelerine de lineer yağışlar taşıyacağı kaydedildi. JMA’nın sadece olağanüstü doğal afetler için 5 kodlu uyarı verdiği biliniyor.

SEYAHATLER ETKİLENİYOR

Ajansın Hava Tahminleri Bölümü Direktörü Kurora Ryuta, Cuma gecesinden bu yana hızı yoğunlaşan tayfunun “daha önce hiç yaşanmadığını” söyledi. Ülkenin en büyük havayolu hizmet şirketlerinden Japan Airlines (JAL) ve All Nippon Airways, toplamda 500’den fazla uçuşun iptal edildiğini duyurdu.

Japonya Demiryolları, şiddetli tayfun uyarılarının ardından bölge genelinde demiryolu hizmeti veren Kyushu Shinkansen seferlerinin kısmen askıya alındığını duyurdu. Tokaido Shinkansen ve Sanyo Shinkansen seferlerinin de aksayabileceği kaydedildi.

Kaynak: AA

Oğul Dika Dünya Japonya’da korkutan ‘Nanmadol’ alarmı! Tayfun nedeniyle 4 milyon kişiye tahliye uyarısı yapıldı – Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup, Sondakika.com tarafından herhangi bir editoryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan tüm haberler, web sitemizde hazırlandığı gibi otomatik olarak sunulmaktadır. Bu nedenle haberin yasal muhatabı AA kurumudur.

Leave a Comment