İtalya’da ev bulamayan Erasmus öğrencileri istasyonlarda ve sokakta kalıyor – Son Dakika Dünya Haberleri

Avrupa Birliği öğrenci değişim programı Erasmus ile İtalya’yı seçen İspanyol öğrencilerin ev bulma dramı İspanya’da gündeme geldi.

Erasmus için Roma, Bologna, Floransa ve Ferrera gibi farklı şehirlerdeki üniversitelere giden yüzlerce İspanyol öğrencinin ev bulmakta zorlandıkları belirtilirken, istasyonlarda geceleme yapan öğrencilerin görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Hafta sonunu Ferrara kentindeki bir istasyonda geçiren İspanyol öğrenciler, “Ne istasyon ne de sokak başka seçeneğimiz yok. En azından istasyonlarda ışıklar, daha fazla insan, güvenlik ve çatılar var. özellikle geceleri soğuk havalarda kapalı alan çok önemlidir.”

Emlakçıların telefonlarına ve e-postalarına cevap vermediğini, kapıdan çevrildiğini, bazen dolandırıldığını ve koltukta uyumak için ayda 600 euro ödeyen insanlar olduğunu belirten öğrencilerin bir kısmı, “Yazın ev bulamıyorsunuz ama eylülden itibaren daha kolay olacak.” Ama hiç de öyle değildi. Bazıları ise üniversiteden sadece 50 kilometre uzakta bir ev bulabildiklerini söyledi.

İtalya'da ev bulamayan Erasmus öğrencileri istasyonlarda ve sokakta kalıyor - 1
İtalya’da birçok Erasmus öğrencisi tren istasyonlarında ve sokaklarda uyanıyor.

İtalya’daki İspanyol eğitim kurumlarının yetkilileri, öğrencilerin barınma sorununun yeni olmadığını, her geçen yıl daha da zorlaştığını söyledi.

İTALYA’DA EV KİRALARI BİR YILDA YÜZDE 7’DEN FAZLA ARTTI

Öte yandan istatistikler, İtalya’da ev kiralarının 2022’de bir yıl öncesine göre en az yüzde 7 arttığını gösteriyor.

Ülkedeki önemli emlak platformlarından biri olan Immobiliare.it’in verilerine göre bir aile, 3 odalı bir daire için yılda ortalama 10.524 Euro, ayda ise 877 Euro ödemek zorunda.

Ülke genelinde yıllık kira artış oranının yüzde 7,7 olduğu ve bu oranın büyük şehirlerde çok daha yüksek olduğu belirtiliyor.

İtalya’da en yüksek kira bedellerinin ülkenin kuzeybatısında görüldüğü belirtilirken, elektrik ve doğalgaz faturalarındaki zamlarla birlikte bir daire için yıllık 13.300 avronun üzerinde bir bütçe ayrılması gerektiğine dikkat çekildi.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Leave a Comment