İsviçre, ABD ile F-35A alımı için anlaşma imzaladı

İsviçre, ABD’den F-35 satın aldı

İsviçre hükümeti ABD ile F-35A tipi savaş uçağı alımı için anlaşma imzaladı.

Hükümetten yapılan açıklamada, Federal Silahlanma Dairesi’nin bugün 36 adet F-35A tedarik etmek için ABD makamlarıyla anlaşmaya vardığı açıklandı.

2027’de başlayacak olan F-35A teslimatları 2030’a kadar devam edecek ve F-35A’lar, İsviçre Hava Kuvvetleri’ndeki mevcut F/A-18 Hornets ve F-5 Tigers jetlerinin yerini alacak.

Öte yandan, hükümetin muhalefetin referandum sürecini beklemeden anlaşmayı imzalaması eleştiri aldı.

Muhalefet partileri, referandum sonuçlarını beklemeden F-35A anlaşmasının imzalanmasının yasa dışı olduğunu iddia ederken, İsviçre Parlamentosu Teftiş Komisyonu anlaşmanın “endişe verici” olduğunu ancak “hukuka aykırı olmadığını” belirtti.

2020 yılında İsviçre’de yapılan referandumda ordunun modernize edilmesi önerisi oy çokluğu ile kabul edilmiş ancak referandum metninde modernizasyon kapsamında hangi ülkelerden savaş malzemelerinin satın alınacağı belirtilmemişti.

Referandumdan sonra hükümet, ABD’den 36 F-35A satın almak için 6 milyar İsviçre Frangı (6,1 milyar dolar) değerinde bir ön anlaşma imzaladı.

Muhalefet partileri, 2020 referandumunda F-35’lerin alınacağına dair herhangi bir belirti bulunmadığı gerekçesiyle konunun kamuoyuna oylanması çağrısında bulunmuştu.

“F-35’leri Durdurun” kampanyası kapsamında imza toplayan muhalefet, 27 Mayıs’ta referandum için gereken 100 bin imzaya ulaştıklarını duyurdu.
Leave a Comment