İran’da kadınlar Mahsa Amini için güvenlik güçlerini protesto etti: Cinsiyetçi rejimden bıktık

İran’da kadınlar, “Ahlak Polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünü protesto etmek için başörtülerini çıkardı. India Today’in haberine göre, güvenlik güçleri protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken kadınlar “diktatöre ölüm” sloganları attı. Başörtülerini çıkardıkları videoları sosyal medyada paylaşan kadınlar, uluslararası kamuoyundan da destek istedi.

SAÇLARINI KESİYORLAR

Bazı kullanıcılar, “Dünyadaki kadın ve erkekleri dayanışmaya çağırıyoruz” çağrısı yaparken, bazıları yönetime “Bıktık bu cinsiyet ayrımcılığı rejiminden bıktık” şeklinde tepki gösterdi. Bazı aktivistler saçlarını kestirirken çektikleri görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

(Amini’nin ölümünün ardından İran’da “Diktatör ölür” sloganları atılırken, İran Ulusal Direniş Konseyi üyeleri Berlin’deki İran Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı. Protesto sırasında “İranlılar rejim değişikliği istiyor” pankartları açıldı. )

İran İnsan Hakları Merkezi, ülkede genç kadınlara yönelik baskının üst düzeyde olduğuna dikkat çekti. İran’da İslam devriminden sonra yürürlüğe giren “kadının başörtüsü zorunluluğu” son yıllarda birçok İranlı kadın tarafından eleştiriliyor. İranlı kadınlar sıklıkla sokaklarda ahlak polisleriyle karşı karşıya kalıyor, tartışıyor ve bazen dövülüyor.

DİRENÇ DEVAM EDİYOR

Son aylarda İranlı insan hakları aktivistleri kadınları peçelerini herkesin önünde çıkarmaya çağırdılar. Bu, ülkenin katı yöneticilerinin “ahlaksız davranış” konusunda daha fazla baskı yapması ve kadınların İslami kıyafet kurallarını ihlal ettikleri için tutuklanması riskini taşıyan bir eylemdi.

ARAŞTIRMA BAŞLADI

Öte yandan devlet medyasında yer alan haberlere göre, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin talebi üzerine yetkililer, Amini’nin ölümüyle ilgili soruşturma başlattı. Polis, 22 yaşındaki kadının bir ahlak polis karakolunda gözaltına alınan diğer kadınlarla birlikte beklerken hastalandığını söyledi.

Leave a Comment