İran’da gözaltında ölen kadının cenazesinin ardından protesto

İran devlet televizyonunun haberine göre Emini’nin cenazesi, ülkenin batısındaki Kürdistan eyaletinin Sakkız kentinde toprağa verildi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde Emini’nin memleketi Sakkız’daki cenaze töreninin ardından toplanan gruplar, yetkililer aleyhine sloganlar attı.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı, cenazenin ardından Senendec şehrinde de protesto gösterileri yapıldığını duyurdu. Gösteriler sırasında yetkililer aleyhine slogan atanlara polisin biber gazıyla müdahale ettiği belirtildi.

“ÖLÜM POLİS” SAVAŞI

13 Eylül’de başkent Tahran’da. “ahlak polis” olarak bilinir İrşad devriyeleri Polis tarafından gözaltına alındıktan sonra komada hastaneye kaldırılan Emini’nin ölümü ülkede infial yarattı.

Tepkiler üzerine Tahran Polisi tarafından yapılan açıklamada, İrşad devriyesi Emini’yi bir saatliğine aldı. “Bilgilendirme” Genç kadının aniden bilincini kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı geçirmesinin ardından hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Öte yandan İran devlet televizyonu tarafından yayınlanan görüntülerde Emini’nin bir polis memuruyla görüştükten sonra karakola götürüldükten sonra yere düştüğü görülüyor.

Sosyal medyadaki aktivistler ise polisin genç kadının “aniden” bilincini kaybettiği yönündeki savunmasını reddederek, genç kadının karakola getirilmeden önce dövüldüğünü öne sürdü.

Olayı incelemek için Tahran Başsavcılığı ve içişleri bakanlığı bünyesinde özel bir araştırma ve inceleme komitesi oluşturulurken, Tahran Adli Tıp Departmanıgenç kadının ölümüyle ilgili soruşturma sonuçlarının 3 hafta içinde kamuoyuna açıklanacağını duyurdu.

CUMHURBAŞKANI TALİMATI VERDİ

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İçişleri Bakanı’ndan olayın tüm yönleriyle araştırılmasını istedi. Ahmet VahidiTalimat vermişti.

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajda, yaşanan acı olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Hukuka, mantığa ve şeriata aykırı davranışlar durdurulmalıdır. İslam ve devlet imajı daha fazla lekelenmemeli ve bu olayların failleri gereği gibi yargılanmalıdır.” açıklamalarını yaptı.

fars eyalet yardımcısı Celal Reşidi Kuçi nın-nin “Hukukumuzda hiçbir yerde başörtüsü nedeniyle bir kişiyi uyarmak veya cezalandırmak caiz değildir” değerlendirmişti.

İran devriminin lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin torunu Hasan Humeyni Öte yandan olayın toplumun duygularını incittiğini ve yargının olayın faillerine kayıtsız kalmaması gerektiğini ifade etti.

Leave a Comment