İran’da gözaltına alınan kadın hayatını kaybetti

Yetkililer, İran’da “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin cenazesinin ardından protesto gösterisi düzenledi.

İran devlet televizyonunun haberine göre Emini’nin cenazesi, ülkenin batısındaki Kürdistan eyaletinin Sakkız kentinde toprağa verildi.

22 yaşında hayatını kaybeden Mahsa Emini

22 yaşında hayatını kaybeden Mahsa Emini

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde Emini’nin memleketi Sakkız’daki cenaze töreninin ardından toplanan gruplar, yetkililer aleyhine sloganlar attı.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı, cenazenin ardından Senendec şehrinde de protesto gösterileri yapıldığını duyurdu. Gösteriler sırasında yetkililer aleyhine slogan atanlara polisin biber gazıyla müdahale ettiği belirtildi.

GENÇ KADININ KIRILDIĞI İDDİASI

13 Eylül’de başkent Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komada hastaneye kaldırılan Emini’nin ölümü ülkede büyük infial yarattı.

Tahran Polisi’nden yapılan açıklamada, İrşad devriyesinin Emini’yi 1 saatlik “brifing” için karakola götürdüğü, genç kadının aniden bilincini kaybetmesi ve kalp krizi geçirmesinin ardından hastaneye sevk edildiği belirtildi. hastalık.

Öte yandan İran devlet televizyonu tarafından yayınlanan görüntülerde Emini’nin bir polis memuruyla görüştükten sonra karakola götürüldükten sonra yere düştüğü görülüyor.

Sosyal medyadaki aktivistler ise polisin genç kadının “aniden” bilincini kaybettiği yönündeki savunmasını reddederek, genç kadının karakola getirilmeden önce dövüldüğünü iddia etti.

Olayın incelenmesi için Tahran Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir araştırma ve soruşturma komisyonu oluşturulurken, Tahran Adli Tıp Kurumu, genç kadının ölümüyle ilgili soruşturmanın sonuçlarının önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağını duyurdu. 3 hafta.

ARAŞTIRMA TALİMATLARININ VERİLDİĞİ

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’ye olayın tüm yönleriyle araştırılması talimatı vermişti.

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajda, yaşanan acı olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Hukuka, mantığa ve şeriata aykırı hareketler durdurulmalıdır. İslam ve devlet imajı zedelenmemelidir. ve bu olayların failleri uygun şekilde yargılanmalıdır.” açıklamalarını yaptı.

Fars eyaleti Milletvekili Celal Reşidi Kuçi, “Hukukumuzun hiçbir yerinde uyarıya başörtüsü takmak ya da cezalandırmak caiz değildir” dedi. değerlendirmişti.

İran devriminin lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin torunu Hasan Humeyni, olayın toplumun duygularını incittiğini ve yargının olayın faillerine kayıtsız kalmaması gerektiğini belirtti.

Leave a Comment