İran’da Amini’nin ölümü: Protestolarda en az iki kişi öldü, yaklaşık 10 kişi yaralandı.

İran'da kadınlar saçlarını keserek ve başörtülerini yakarak Amini'nin ölümünü protesto etti

Kaynak, Reuters

Fotoğraf başlığı,

Mahsa Emin

Ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra Cuma günü hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümü ülke genelinde protesto ediliyor. Kurdpa haber ajansı, protestolarda en az iki kişinin hayatını kaybettiğini ve yaklaşık 10 kişinin yaralandığını bildirdi.

Başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan Amini’nin ölümü, ülke çapında protestolara ve sosyal medyada tepkilere yol açtı.

Tahran’da kadın hakları savunucuları ve öğrencilerin çağrısı üzerine protesto gösterileri düzenlendi.

Çok sayıda kadının başörtülerini çıkararak “Diktatöre ölüm” ve “İslam Cumhuriyeti’ne ölüm” sloganları attığı bildirildi.

Çevredekiler, polisin göstericilere biber gazı sıktığını ve kalabalığı coplarla dağıtmaya çalıştığını paylaştı.

Tahran Polis Şefi, Amini’nin ölümünü “tekrarlanamayacak talihsiz bir olay” olarak nitelendirdi.

Amini’nin gözaltına alınmasının ardından ahlak polisi tarafından dövülerek işkence gördüğü ve bunun sonucunda komaya girdiği iddia edildi.

Polis ise Amini’nin 13 Eylül’de Tahran’daki moral polis karakolunda aniden kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığını iddia etti.

Cuma günü vefat eden Amini’nin Sakkız kentinde hafta sonu düzenlenen cenaze töreninde “Diktatöre ölüm” sloganları ile protestolar düzenlendi.

Bu slogan, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başörtüsü kurallarının katı bir şekilde uygulanması konusundaki baskıcı politikalarını hedef alıyor.

İran’da Kürtlerin yaşadığı Sakkız kentinin yanı sıra Senendec’te de protesto gösterileri düzenlendi.

Ancak Emniyet Müdürü Tuğgeneral Hüseyin Rahimi, işkence iddialarını “korkakça” olarak nitelendirdi ve Amini’nin fiziksel olarak zarar görmediğini iddia etti.

Muhafazakar Fars Haber Ajansı’na göre Rahimi, “Karar gününe kadar bekleyeceğiz, ancak güvenlik görevlerini yerine getirmeyi bırakamayız.” Dedi.

Eski bir inanç, öfkenin bir temsiline dönüştü.

18 Eylül’de sosyal medyada görülen bir videoda öfkeli insanların Kürtçe “Kadın, yaşam ve özgürlük” sloganları attığı görüldü.

Bazı görüntülerde kadınlar başörtülerini çıkararak yürüyüşe katıldı.

Güvenlik görevlilerinin protestoculara ateş açmasının görüntüleri de sosyal medyada paylaşıldı.

İran’da başörtülerini çıkarıp sokaklarda yürüyen ya da başörtülerini yakan kadınların yanı sıra saçlarını kesen kadınların videoları sosyal medyada viral oldu.

Aktris Anahita Hemti, saçını kestirdiği bir videoyu Instagram’da paylaşarak, İran’da bazı inanışlara göre saç kesmenin yas sürecinin bir parçası olduğunu söyledi.

Bazı İranlı efsaneler kadınların saç kesimini yas sürecinin bir parçası olarak tanımlarken, bu inanç Amini’nin ölümünden sonra öfkenin bir temsiline dönüşmüştür.

İranlı aktörler Ketayoun Riahi ve Shabnam Farshadjo da protesto için başörtülerini çıkarırken görüldü.

Kürt siyasetçiler grev çağrısı yaptı

Bazı Kürt siyasi partileri ve muhalefet grupları grev çağrısı yaparken, bazı işyerleri Pazartesi günü kepenklerini kapatacaklarını açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Amini’nin ailesini arayarak taziyelerini iletti ve konuyla ilgili ayrıntılı bir soruşturma emri verdiğini söyledi.

Amini’nin babası Hammihan gazetesine yaptığı açıklamada, rejim yanlısı yayınların iddialarının aksine kızının epilepsi, diyabet ve beyin tümörü gibi rahatsızlıkları olduğunu yalanladı.

Karakolda yaşananlara dikkat çeken, “Koridorlarda ne oldu?” sorusunu yöneltti.

Muhalefet politikacıları ve ünlüler, ahlak polisinin görevden alınması çağrılarına katıldı.

İran’da başörtüsü yasağına ve ahlak polisinin uygulamalarına uzun süredir tepki var.

Leave a Comment