iOS 16’nın Beğendikleri ve Beğenmedikleri

Aylardır beklenen iOS 16 ile iPhone’lara farklı özellikler eklendi. Kullanıcıların merakla beklediği bu özelliklerin bir kısmı beğenildi, bir kısmı ise beğenilmedi. Yeni özellikleri inceledik ve beğenilen ve beğenilmeyen yönlere değindik.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Apple, yeni iPhone modelleriyle iOS işletim sisteminin yeni bir sürümünü tanıttı. iOS 16 olarak adlandırılan yeni iOS ile; Sürümü destekleyen telefonlara birçok farklı özellik geldi. Kullanıcıların merakla beklediği iOS 16’nın iPhone’lara yavaş yüklenmesiyle birlikte güncellemeyle gelen bazı özellikler kullanıcı tarafından beğenilirken bazı özellikler ise beğenilmedi.

iOS 16’ya yapılan kullanıcı yorumlarından yola çıkarak yeni sürüme eklenen özelliklerin beğenilen ve beğenilmeyen yönlerinden bahsettik.

Önce gelen özelliklere bir göz atalım:

Kilit ekranları daha da özelleştirilebilir.

iOS 16 ile estetik olarak öne çıkan ilk özelliklerden biri kilit ekranındaki özelleştirmeler. Yeni güncelleme ile kilit ekranları daha renkli hale getirildi. Kullanıcıların istedikleri yazı tipini ve rengi kullanabilecekleri, araç takımları ekleyebilecekleri ve derinlik efektli duvar kağıtlarını ve saat yüzünü birleştirebilecekleri eski iOS sürümünden daha fazla çeşitlilik sunuyor.

Çeviri kısmına Türkçe desteği eklenmiştir.

iOS 16 ile çeviri bölümüne Türkçe dil desteği eklendi. Artık kullanıcılar, çeviri uygulaması üzerinden çevirilerini ek bir uygulamaya gerek duymadan çevirebiliyor, Safari üzerinden ziyaret ettikleri yabancı web sayfalarını Türkçe’ye çevirerek okuyabiliyor.

Nesne fotoğraftan kopyalanabilir.

iOS 16 ile galerideki bir fotoğraftaki bir nesneye basılı tutularak o nesne kopyalanabilir. Eskiden 3. parti uygulamalarla yapılan bu işlem artık 3. parti uygulamaları indirmek için gerekli değildir. Bu özellik, çok fazla resimden kopyalama yapan kullanıcılar için tasarlanmıştır.

Daha kapsamlı bir hava durumu uygulaması sunulmaktadır.

Hava durumu uygulaması iOS 16’da kullanıcılara daha kapsamlı bilgiler getiriyor. Güncelleme ile birlikte kullanıcılar artık hava durumu uygulamasında saatlik hava sıcaklıkları ve hava durumu ile ilgili birkaç bilgi dışında daha fazla bilgiye sahip olabiliyor. Bu özellik, bilinçli hava durumu uygulaması kullanıcılarının dikkatini çekecektir.

Klavye geri bildirim titreşimleri eklendi.

Klavyedeki tuşlara basarken gelen titreşimler, Android’in en popüler özelliklerinden biriydi ve iOS kullanıcıları tarafından talep ediliyordu. iOS 16 güncellemesi ile bu özellik kullanıcılara sunuldu. Kullanıcılar artık klavyeyle yazarken titreşimli geri bildirim alabilir.

Galeri uygulamasına yinelenen fotoğraflar özelliği eklendi.

Bazen kullanıcılar tarayıcıdan veya uygulamalardan fotoğraf indirirken bir fotoğrafı birden fazla kaydedebilir veya uygulamaların otomatik olarak indirilmesi buna neden olabilir. iOS 16 ile birlikte galeri uygulamasına kullanıcıları bu dertten kurtarabilecek ve telefonlarının hafızasını gereksiz yere dolmaktan kurtarabilecek yeni bir özellik eklendi. Çift fotoğraf özelliği ile aynı fotoğraflar çok kolay bir şekilde fark edilip silinebilir.

Pil yüzdesi şimdi görüntüleniyor.

Pil yüzdesi, çentikli iPhone modelleriyle birlikte ortadan kalkan ancak kullanıcılar tarafından sevilen bir özellikti. Yeni iOS sürümü ile pil yüzdesi kullanıcılara geri getirildi. Ayarlardan açılırsa, iPhone kullanıcılarının pil yüzdesini görmek için bildirim çubuğunu yukarıdan aşağıya çekmesine gerek kalmaz.

E-postalar kurtarılabilir.

Nasıl ki bazı mail uygulamaları mailleri geri gönderdikten sonra geri almayı destekliyorsa, iPhone Mail uygulaması da artık iOS 16 ile destekliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar artık yanlışlıkla gönderdikleri mailleri belirli bir süre içerisinde geri çekebiliyor ve mail’e aktarabiliyor. taslaklar.

Kilit ekranını göstermek için bildirimler kaldırıldı.

Apple tarafından sağlanan bilgilere göre bildirimlerin düşürülmesinin temel nedeni, kullanıcıların kişiselleştirilmiş kilit ekranlarını daha net görebilmeleri. iOS 16’da bildirimlerin indirilmesi ile kullanıcılar kilit ekranlarını daha net görebiliyor ve bildirimlere bakmak için parmaklarını kaldırmalarına gerek kalmıyor.

Şimdi gelelim iOS 16’nın beğenip beğenmediklerine.

Kullanıcıların ilk şikayetine baktığımızda Android kullanıcılarının yıllardır kullandığı bazı özellikler iOS’a çok geç geliyor.

Kilit ekranı: Kilit ekranındaki özelleştirmelerin çoğu, kullanıcılar tarafından benimsenmiş görünüyor. Eleştiriler, çok çeşitli araç setleri ve özelleştirme özellikleri olduğu yönünde.

türkçe tercümesi: Türkçe dil desteğinin gelmesi de kullanıcıları sevindiren bir diğer özellik. Bu özellikle ilgili şikayetler bazı iOS 16 telefonların olmamasıyla ilgili. Bu sorunu çözmek için Türkçe dil paketinin indirilmesi gerekmektedir.

Nesne kopyalama: Fotoğrafın içinden nesneleri kopyalama özelliği kullanıcıların beğenisini kazanmış gibi görünüyor. Bununla ilgili tek şikayet, bazı fotoğraflarda sabit çalışmamasıdır. Kopyalama özelliği büyük olasılıkla zamanla daha kararlı çalışacaktır.

Yeni hava durumu: Eklenen detaylar kullanıcıların dikkatini çekmiş gibi görünüyor. Birçok detay ilk başta bazı kullanıcılara gereksiz gibi görünse de UV indeksi ve nem gibi özellikler günlük hayatı kolaylaştıracaktır.

Klavye geri bildirimi: Titreşim özelliğinin Android’de olduğu gibi klavye uygulamasına getirilmesi, iOS kullanıcılarının yıllardır istediği bir özellikti. Şirket, sonunda bu özelliği kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak ekledi. Özellikle ilgili tek şikayet, geç teslim edilmesi gibi görünüyor.

Yinelenen fotoğraflar: Kullanıcıların işini kolaylaştıracak güzel özelliklerden biri de tepkiler olumlu. iPhone sahipleri artık hafızalarında gereksiz yer kaplayan aynı fotoğraflardan tek tıkla kurtulabiliyor.

Batarya yüzdesi: Çentikli telefonlarda pil yüzdesinin kaldırılmasından bu yana iOS kullanıcılarının en çok istediği özellik yüzdeyi geri getirmek olabilir. Bu özellik onları mutlu etse de pil yüzdesi simgesi %20’ye ulaşana kadar dolu görünüyor.

E-posta kurtarma: Gönderilen e-postanın geri alınabilmesi kullanıcıları mutlu eden özellikler arasında yer almaktadır. Bu özellik daha önce Gmail gibi bazı posta uygulamalarında mevcuttu. Geç de olsa iPhone kullanıcıları bu özelliğe telefonun kendi mail uygulamasıyla da kavuştu.

Aşağıdaki bildirimler: Kullanıcıların kullanım alışkanlıklarını değiştirecek özellikler arasında. Bir grup kullanıcı bu yeni tasarımı beğenirken, başka bir grup beğenmedi. Apple’ın kilit ekranını öne çıkarmak için yaptığı tasarıma bakalım, kullanıcılar buna alışabilecek mi?

Peki, yeni iOS 16 özelliklerinden hangilerini beğendiniz ve beğenmediniz? Yeni iOS hakkında ne düşünüyorsunuz?

ALAKALI HABERLER

Apple Kullanıcıları, iOS 16 Güncellemesinden Sonra Ücretlerinin Daha Hızlı Bittiğini İddia Ettiler: Gerçekten Olabilir mi?

Leave a Comment