İngiltere’de Kraliçe Elizabeth’in cenazesi öncesi hayat durdu: Bugün her şey kapalı olacak

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in cenazesi bugün kaldırılacak. Hükümetin tören gününde aldığı resmi tatil kararı tüm bankaların, borsaların ve devlet kurumlarının kapatılmasına neden oldu.

Ancak bazı özel kurumlar da Kraliçe II. Elizabeth’in anısını onurlandırmak için tören sırasında veya gündüz firmalarını kapatmaya karar verdiler.

“MALİYETİ VAR”

Ancak uzmanlar, ‘zaten durgunluk içinde olan bir ülkede benzer kapatma kararlarının ülkeyi olumsuz etkileyebileceğini’ öne sürüyorlar. AJ Bell analisti Danni Hewson CNN Business’a, ekonomik etkinin tahmin edilmesi zor olsa da, Birleşik Krallık’ın ‘zaten bir resesyona girdiğini, dolayısıyla üretkenliğe yönelik herhangi bir darbenin bir bedeli olacağını’ söyledi.

İşte İngiltere’de bugün kapatılacak başlıca şirketler:

McDonald’s

Bugün Birleşik Krallık’ta, BigMac’inizin özlemini çektiğiniz durum düşündüğünüzden daha zor olabilir. Sebebi ise ünlü fast food zincirinin Kraliçe’nin cenazesi için bölgedeki binlerce şubesini kapatması…

Şirketten yapılan açıklamada İngiltere genelinde 1200 şubenin Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar kapalı olacağı belirtildi.

Pizza Hut

McDonald’s’ı takip eden bir diğer şirket ise pizza devi Pizza Hut.

CNN Business’a yaptığı açıklamada şirket, şirketlerinin saat 14.00’e kadar kapalı olacağını duyurdu.

Gregg’ler

İngiltere’nin en büyük fırın zinciri olan Greggs, Kraliçe’nin cenazesine saygı duymak için kapanan şirketlerden biri.

Greggs tarafından yapılan açıklamada 2000’e yakın şubenin kapatılacağı, sadece bazı franchise şubelerinin açık olabileceği belirtildi.

Cineworld ve Odeon

Cineworld ve Odeon’dan yapılan açıklamada, bugün boyunca sinema salonlarının kapalı olacağı, ünlü müzikallerin ise izleyicilere kapatılacağı duyuruldu.

Tesco

İngiltere’de dışarıda yemek yiyemeyenlerin evde alışveriş yapması da bir o kadar zor olacak. Ülkenin en büyük süpermarket zinciri Tesco, bugün tüm büyük marketlerini kapatacağını duyurdu. Daha küçük şubelerin hizmet vermeye devam edebileceği açıklandı. Ayrıca diğer zincir marketler Sainsbury’s, Aldi ve Morrisons tüm gün kapalı olacak.

Harrods, IKEA, H&M

Ülkenin en büyük ve en lüks mağazalarından biri olan Harrods da kapatılacağını duyurdu. Ucuz giyim markası Primark, H&M, John Lewis, Argos ve mobilya şirketi IKEA da bugün ülkede kapalı ve kullanılamayacak.

Elma

İngiltere genelinde iPhone veya iMac satın almak isteyenlerin de 1 gün beklemesi gerekecek. Apple, CNN Business’a verdiği demeçte, ülke genelinde 39 mağazanın gün boyunca kapalı olacağını söyledi.

Marks & Spencer

Ünlü giyim markası Marks & Spencer da Londra’nın merkezindeki tüm mağazalarını gün boyunca kapatacağını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Mağazalarımızın çoğu gün boyunca kapalı olsa da, hizmeti milyonlarca yaslı ile sınırlamamak için az sayıda mağazamız açık olacak” dedi. söylendi.

* Haberin görüntüleri Associated Press tarafından sağlanmaktadır.

Leave a Comment