İngiltere’de 33 yılın en büyük faiz artırımı bekleniyor

Merkez Bankası yetkilileri, İngiltere’deki enflasyon bankanın yüzde 2 hedefinden yaklaşık 5 kat daha yüksek olduğu için faiz artırımlarını hızlandırma baskısıyla karşı karşıya.

Yeni Başbakan Liz Truss’un hane halkını artan enerji maliyetlerinden korumaya yönelik adımlarının ekonomide beklenen yavaşlamayı yumuşatması bekleniyor.

BNP Paribas Avrupa Baş Ekonomisti Paul Hollingsworth, müşterilere notunda, “50 yerine 75 baz puanlık bir faiz artışının daha inandırıcı göründüğünü” söyledi. Bloomberg’in anketine katılan 47 ekonomistin çoğunluğu 50 baz puanlık bir artış bekliyor. Cuma günü 75 baz puanlık faiz artırımı piyasalarda yüzde 50’nin üzerinde fiyatlandı. Geçtiğimiz haftalarda bu oran yüzde 80 civarındaydı.

Ağustos ayında banka 50 baz puanla 1995’ten bu yana en büyük faiz artışını gerçekleştirdi.
75 baz puanlık bir artış 1989’dan bu yana en yüksek oranlı artış olacak. Ülkede enflasyonun daha da artması beklenirken, şirketler de açık pozisyonları doldurmakta zorlanıyor. Aynı zamanda, artan yaşam maliyetleri karamsar bir tablo yaratıyor.

BNP, JPMorgan ve Credit Suisse gibi kurumlardan bazı ‘şahin’ ekonomistler, enflasyonu düşük tutmanın bankanın birinci önceliği olduğunu ve Fed’in gerisinde kalmak istemeyeceğini söylüyor. JPMorgan müşterilerine verdiği bir notta, “Görüşler eşit olarak bölünmüş durumda, ancak daha yüksek montan artışının nedenleri olduğunu düşünüyoruz. 50 baz puanlık artış güvercin bir sürpriz olarak gelebilir,” dedi.

BOE yetkilisi Silvana Tenreyro’nun da aralarında bulunduğu güvercin isimleri, ekonominin resesyona girmesinden endişe ediyor. Barclays Ekonomisti Fabrice Montagme, ekonomik yavaşlamanın sıkılaşmayı zorlaştırdığını belirterek, “Güvercin seslerinin daha da yükselmesini bekliyoruz” dedi.

Kraliçe II. Elizabeth’in ölümüyle bir hafta ertelenen faiz kararı Perşembe günü açıklanacak.

Leave a Comment