İngiliz Kraliyetinin asasını süsleyen elması iade edin

Dünyanın en büyük kesim renksiz elması olarak bilinen, değeri 400 milyon dolar olan ve dönemin İngiliz hükümdarına hediye edilen pırlantanın Afrika’ya iade edilmesi isteniyor.

Kampanya başlatıldı: İngiliz Kraliyetinin asasını süsleyen elması iade edin

İngiliz Kraliyetinin taç giyme törenlerinde kullanılır “Egemen’in Haçlı Personeli” adlı tarihi asayı süsleyen “Afrika’nın Büyük Yıldızı”530.2 karat ağırlığı ile dünyanın en büyük kesim renksiz pırlantasıdır.

İngiltere’de Londra Kulesi’nde saklanan Afrika’nın Büyük Yıldızı’nın kaldırıldığı Güney Afrika Cumhuriyeti’ne iadesi talebi son haftalarda Güney Afrikalılar tarafından sıkça gündeme getirildi.

‘Elmas bizden çalındı’

İngiliz Tarihi Kraliyet Sarayları’na göre dünyanın en büyük kesim renksiz pırlantası olan Afrika’nın Büyük Yıldızı’nın, yerel halkın rızası olmadan zamanın İngiliz kolonisi tarafından Londra’ya götürüldüğüne dikkat çeken Güney Afrikalılar, bu pırlantanın bir pırlanta olduğunu savunuyor. onlardan çalınan miras.

Öte yandan elmas, süslediği Kraliyet asasıyla İngiliz Kraliyet Hazinesi’nin en değerli parçaları arasında yer alıyor.

Kampanya başlatıldı: British Crown'un 1 numaralı asasını süsleyen elması iade edin

En az 400 milyon dolar değerinde

AA muhabirinin İngiliz ve Güney Afrika kaynaklarından derlediği bilgilere göre, Afrika’nın Büyük Yıldızı, büyüklüğünün yanı sıra teknik mükemmelliği ile türünün ender örnekleri arasında yer alıyor.

Yaklaşık 26.5 gram ağırlığında, 74 façetaya ve olağanüstü berraklığa sahip bu armut biçimli değerli taşın en az 400 milyon dolar piyasa değerine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Kampanya başlatıldı: British Crown #2'nin asasını süsleyen elması iade edin

Elmas, İngiliz koloni yöneticilerinin İngiliz Kralı’na bir “hediye”sidir.

Afrika’nın Büyük Yıldızı aynı zamanda 1905’te Güney Afrika’da çıkarılan ve dünyanın en büyük ham elması olarak kabul edilen 3.106,8 karatlık 3.106,8 karatlık elmastır. “Cullinan Elma”En büyük bölümüdür

Zamanın İngiliz kolonisinin Transvaal hükümeti tarafından beyaz maden patronu Sir Thomas Cullinan’dan satın alındı ​​ve Kral Edvard 7’ye verildi. “yetenekli” Dev Cullinan Pırlanta, Kraliyet mücevherlerinde kullanılmak üzere kesilmek üzere Kral tarafından Amsterdam’daki elmas atölyelerine gönderildi.

Kampanya başlatıldı: British Crown #3'ün asasını süsleyen elması iade edin

“Afrika’nın Küçük Yıldızları”

Burada 9 büyük ve 100’ün üzerinde küçük parçaya ayrılan Cullinan Pırlanta, Kraliyet tacını süsleyen 317.4 karatlık diğer ünlü parçalar arasında yer alıyor. “Afrika’nın İkinci Yıldızı” Kraliçelerin broşlarını süsleyen toplam 160 karat ağırlığında “Afrika’nın Küçük Yıldızları” var.

Bu parçaların tamamı İngiliz monarşisinin hazinesinde olmasına rağmen, birçok Güney Afrikalı elmasların ülkelerine iade edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Kampanya başlatıldı: British Crown #4'ün asasını süsleyen elması iade edin

İade talepleri

Change.org’a göre, elmasın iadesi için bir talep başlatıldı. “Cullinan Elma”“Güney Afrika’ya Dönüş” başlıklı dilekçeye 7 binden fazla kişi katıldı.

Son haftalarda birçok Güney Afrikalı sosyal medya kullanıcısı da bu talebi paylaştı.

Kampanya başlatıldı: British Crown #5'in asasını süsleyen elması iade edin

‘Kraliçenin hatırasını ezberlemek, sömürge dönemini kutlamakla eşdeğerdir’

Güney Afrikalı muhalefet milletvekili Vuyolwethu Zengula, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, elmasların iadesinin yeterli olmayacağını, Güney Afrika’nın İngiliz sömürge döneminden kaynaklanan tüm kayıpları telafi etmesi ve İngiliz Milletler Topluluğu’ndan çekilmesi gerektiğini savundu.

Ülkenin üçüncü büyük partisi Ekonomik Özgürlük Savaşçıları’nın lideri Julius Malema, Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından yaptığı açıklamada, Kraliçe’nin anısını anmanın sömürge dönemini kutlamakla eşdeğer olduğunu söyledi.

Kampanya başlatıldı: British Crown #6'nın asasını süsleyen elması iade edin

“Doğrudan baskı altında hediye yok”

Güney Afrikalı gazeteci Theto Mahlakoana, iade konusuna ilişkin değerlendirmesinde, İngilizlerin bu elması Afrika’dan gelen cömert bir hediye gibi görmek istediğini, tarihi gerçekliği bir yana bırakarak söyledi.

Mahlakoana, gerçekte bu elmasın her türlü baskı ve ayrımcılığa maruz kalan yerel halkın rızası olmadan İngiltere’ye götürüldüğünü ifade etti. “Yani bu elmasın yetenekli olduğuna inanıyorsanız, bunun şartlı veya doğrudan bir zorlama hediyesi olmadığını bilmelisiniz.” söz konusu.

Kampanya başlatıldı: British Crown'un 7 numaralı asasını süsleyen elması iade edin

“Güney Afrika faiziyle tazmin edilmeli”

Elması sorgulamanın çok mantıklı olduğunu ifade eden Mahlakoana, elmasın bulunduğu asanın İngiliz tarihi için önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu durumda elması iade etmenin ideal seçenek olduğundan pek emin değilim. Onun dönüşü belki bizim için artık değersiz olurdu çünkü o artık başka birinin tarihinin bir parçası. Bunun yerine, elmasın çalındığı yıldan hesaplanan faiziyle Güney Afrika’ya tazminat ödenmelidir.”

Kampanya başlatıldı: British Crown #8'in asasını süsleyen elması iade edin

Leave a Comment