İbn Sina tavsiyesi: Domuz yağı dizlere sarın, bakın ne yapıyor! Kuyruk yağının faydaları

Sağlıklı yağlar vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için hayati öneme sahiptir. Bu noktada kuyruk yağı genellikle zararlı olarak hatırlanır. Kuyruk yağının hayvansal yağlar arasında koku ve tat açısından en ağır olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle tüketim oranı da düşüktür. Ancak yapılan araştırmalar hayvansal yağlar arasında en sağlıklısı olduğu belirlenen kuyruk yağının omega yağ asitleri, potasyum, kalsiyum ve demir içerdiğini göstermiştir. Don yağı olarak da bilinen kuyruk yağı, özellikle Anadolu illerinde yemeklere lezzet katmak için eklenir. Özellikle diz ağrısı, eklem sıvısı ve kıkırdak kaybı yaşayanlar için kuyruk yağı tavsiyesi tıp âlimi İbni Sina tarafından da tavsiye edilmiştir.

SARMA DİP KUYRUĞU YAĞI

Kuyruk yağı tüketimi, kas ve kemik gelişimine büyük katkı sağlar. Gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra kuyruk yağının haricen kullanılmasının da etkisi vardır.

Kuyruk yağı eritilip ağrıyan diz üzerine uygulandıktan sonra bandajla sarılıp bir süre beklenmesi bölgedeki kasılmaları ve kas ağrılarını ortadan kaldırır.

KUYRUK YAĞININ FAYDALARI

Gelişim çağındaki çocuklarda sağlıklı kas ve kemik gelişimini sağlar.
Kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Gerginliği dengede tutar.
Damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Kalp damar hastalıkları riskini azaltır.
Sinir sistemi üzerinde olumlu ve yumuşatıcı etkileri vardır. Böylece romatizma ve felç riskini en aza indirir. Ayrıca vücuttaki titreme ve siyatikten korur.
Bağışıklık sisteminin virüslere, enfeksiyonlara ve serbest radikallere karşı her zaman dirençli kalmasını sağlar.
Kuyruk yağı cilt hücrelerinin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.

* En uygun tedavi yöntemi için lütfen önce doktorunuza danışınız.

Leave a Comment