“Herta’nın rekabet etmesine izin verilirse, bu kötü bir örnek teşkil eder”

Herta, AlphaTauri koltuğu için aday olarak ortaya çıktı. Red Bull, Alpine’e gitmesine izin verilecek olan Pierre Gasly’nin yerine Amerikalı sürücünün takıma katılmasını istiyor.

Ancak 22 yaşındaki pilotun yeterli süper lisans puanı yok. IndyCar, FIA’nın puan sıralamasında yüksek olmadığı için 40 Herta üzerinden 32 puana sahip.

Kırmızı boğa; FIA’dan, Herta’nın yedi IndyCar yarışı kazandığını ve Helmut Marko’ya göre IndyCar’ın “grand prix’e benzer” olduğunu göz önünde bulundurarak sürücüye bir muafiyet vermesini istedi. Ancak gerekli muafiyet tanınmayınca Red Bull, Herta seçeneğinden vazgeçmiş görünüyor.

Formula 1 padoku bu konuda bölünmüş durumda. McLaren takım patronu Andreas Seidl, FIA’nın Herta’nın yarışmasına izin vermesi gerektiğini söyledi; F1 CEO’su Stefano Domenicali buna karşı çıkıyor.

Nyck de Vries, Aston Martin

Nyck de Vries, Aston Martin

Fotoğraf: Zak Mauger / Motor Sporları Resimleri

De Vries, İtalyan patron Domenicali ile aynı fikirde.

Diğer pilotların süper lisans puanları toplamak için alt serilere kolayca katılabileceğini ve kötü bir örnek teşkil edebileceğini düşünen Nyck de Vries; Herta’yı muafiyet verme konusunda uyardı.

Motorsport.com’a verdiği röportajda Nyck de Vries, “Mevcut sistem için belirlenen kurallara uyulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Sinir bozucu olmasının yanı sıra, sistem için kötü olduğunu düşünüyorum.”

“Formula 2 ve Formula 3 üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Çünkü başka yerlerde daha kolay puan alabilirseniz, sürücülerin başka şampiyonalara geçmesini sağlayabilirsiniz.”

“Örneğin; Bu durumda, bir sürücü yaklaşık 12 arabanın yarıştığı Indy Lights’ı tercih ederdi.”

“Kişisel olarak kurallara bağlı kalmanız ve bu gibi durumlarda istisna yapmamanız gerektiğine inanıyorum.”

“Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda süper lisanslı pilot var.”

“Diğer pilotlar o yöne gidip muafiyetler yapmaya başlarsa, nerede biter? O zaman elbette daha fazla pilot muafiyeti hak ettiklerini düşünerek FIA’nın kapısını çalacak.” söz konusu.

De Vries, Formula 1 gridine katılmak için yeterli süper lisans puanına sahip sürücülerden biri. Hollandalı sürücünün adı, Monza’daki dokuzunculuğunun ardından gelecek yıl Williams ve AlphaTauri takımlarıyla anılacak.

Leave a Comment