Herkes EYT’yi Beklerken SGK’dan Öncelikli Erken Emeklilik Açıklaması

Milyonlarca çalışan emeklilik hayaliyle çalışma hayatına devam ederken, son dönemin popüler gündemi EYT kanununda sona erdi. EYT yasasıyla herkes emekli olmayı beklerken SGK’dan flaş açıklama geldi! SGK tarafından yapılan duyuru ile erken emeklilik müjdesinin detayları açıklandı. Peki nasıl erken emekli olunur? Bugün bir dilekçe vererek hemen emekli olabilirsiniz! 45-46-47 yaş arası kadın çalışanlara, 48-49 yaş arası erkek çalışanlara emeklilik fırsatı! 3600 günü aşan Erken Emeklilik müjdesinin tüm detayları haberimizde sizlerle…

Milyonlarca sigortalı bir gün emekli olmanın hayalini kuruyor ve çalışma hayatı boyunca ne zaman emekli olacaklarını araştırıyor. Bilindiği üzere sosyal sigortalar mevzuatımızda emekli olabilmek için 3 şartın bir arada bulunması gerekmektedir. Bu kapsamda sigortalının hizmet yılı, sigorta primi ödeme gün sayısı ve yaşını tamamlaması gerekmektedir. Bazı durumlarda erken emeklilik mümkündür. Öte yandan son dönemde EYT konusu gündeme geldi. Son olarak bugün bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT çalışmalarının sona erdiğini ve çalışmaların en geç Aralık ayında Meclis gündemine gireceğini duyurdu. Tüm çalışanlar EYT’ye odaklanırken SGK’dan emeklilikle ilgili flaş açıklama geldi!

SGK’DAN ERKEN EMEKLİLİK AÇIKLAMASI

SGK mevzuatı bazı durumlarda erken emekliliğe izin vermektedir. Mevzuattaki şartları sağlayan tüm çalışanlar erken emeklilik hakkından yararlanabilir ve dilekçe vererek hemen emekli olabilirler.

Özürlü çalışanlardan 4/A ile çalışma hayatına devam edenler, engellilik oranlarına ve sigorta başlangıç ​​tarihlerine göre farklı koşullarda emeklilik hakkı elde edebilirler. Ayrıca bu kişiler için emeklilik için herhangi bir yaş şartı aranmamaktadır. Engelli olup emekli olmak isteyenler için kanunun aradığı şartlar engelli oranına göre değişmektedir. Sağlık raporu ve maluliyet raporu belgeleri ile SGK’ya başvurulması gerekmektedir.

YAŞ GEREKSİNİMİ OLMADAN HEMEN EMEKLİLİK

Tam teşekküllü bir hastaneden alınan Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzeri özürlü tüm çalışanlar, değişen prim ödeme günleri ile yaşlarına bakılmaksızın hemen emekli olabilmektedir. Yüzde 80 veya daha fazla engelli olanlar, 15 yıl veya 3600 prim günü ile derhal emekliliğe hak kazanabilirler. Yüzde 60 ila 79 oranında engelli çalışanlar, 1991’den önce sigortalı olmaları durumunda 15 yıl ve 3600 prim günü üzerinde emekli olma hakkına sahiptir.

3600 PREMIUM GÜN KOŞULU

Engelli çalışanların erken emekli olabilmesi için en önemli koşul 3600 prim ödeme gününün tamamlanmasıdır. 3600 prim ödeme gününü doldurmuş ve özürlülük oranı %80’in altında olan engelliler, 3600-4080 gün prim ödeyerek erken emekli olabilirler.

Öte yandan, çalışma hayatı boyunca iş gücü kaybı nedeniyle SGK’ya başvurularak emeklilik gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca çalışırken kaza veya hastalık nedeniyle çalışma gücünü kaybedenlere tazminat ödenir.

Leave a Comment