Hackerlar Hesapları Böyle Boşaltıyor – Memurlar.Net

Saldırılara karşı sanal kart kullanımı hayati önem taşırken, kullanıcıların şunlara çok dikkat etmesi gerekiyor:

> Kimlik avı saldırısı: Bu yöntem e-posta, metin mesajları ve çevrimiçi reklamları kullanır. Gönderiye tıkladığınızda, kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza bulaşır. Aynı şekilde mobil uygulamalarda da bu yöntem kullanılmaktadır.

> Şirketleri taklit ederler: HackerFirmaların web sitelerini taklit ederek kullanıcılardan bilgi talep ederler. Bu nedenle kişisel ve finansal bilgilerinizi talebiniz olmadan sizinle iletişime geçen kurumlara kesinlikle vermeyin.

> Kredi kartlarını taklit ediyorlar: ATM ve POS makinesine takılan kredi kartlarının verileri, bilgisayar korsanları tarafından kopyalama cihazları kullanılarak taklit edilebilir. Böyle bir durumda temassız ödemeyi destekleyen POC cihazlarında işlem yapmak daha güvenilirdir.

> Kötü amaçlı yazılım: Bilgisayar korsanları, özellikle online alışverişte kullanılan kredi kartlarını ve kart doğrulama kodlarını casus yazılımlar aracılığıyla kaydedebiliyor. Bu tür saldırıları önlemek için kişilerin cihazlarına kötü niyetli ekleri ve bağlantıları engelleyecek ve bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantıları açmayacak özel bir güvenlik çözümü yüklemeleri gerekiyor.

> Veri sızıntıları: Veri ihlallerini önlemek zor gibi görünse de, kullanıcılar banka hesaplarındaki şüpheli hareketleri her zaman izlemelidir. Bazen siber saldırganlar küçük meblağlarla idare edebilirler. Bu tür harcamaların kredi kartı sahibi tarafından fark edilmemesi daha olasıdır.

> Genel Wi-Fi: Bilgisayar korsanları, alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında ve kafelerde halka açık ancak güvenli olmayan Wi-Fi ağları aracılığıyla kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere birçok bilgiyi elde edebilir. Bu nedenle kullanıcılar bu tür ağlara bağlandıklarında online alışveriş veya bankacılık yapmamalı ve bağlandıklarında VPN kullanmalılar.

> Çöp kutuları: Bu yöntem eski bir yöntem olmasına rağmen, hırsızlar kullanıcıların kart ekstrelerini ve diğer bilgileri almak için çöp kutusunu karıştırabilir. Bu nedenle kullanıcılar, önemli bilgilerini atmadan önce belgelerini üzerlerindeki kişisel ve finansal bilgiler okunamayacak şekilde parçalamalıdır.

DİJİTAL NESİL GÜVENLİĞE DAHA AZ DİKKAT EDİYOR

LastPass, yaptığı araştırmayla insanların şifrelerle ilgili çevrimiçi davranışlarına odaklandı. Buna göre baby boomers ve Z kuşağı arasında yer alan bireyler, dijital güvenlik ve güvenliklerine farklı bir yaklaşım sergiliyor. LastPass, daha erken yaşta teknolojiye maruz kaldıklarında, Gen Z’nin güvenlikleri konusunda daha az endişe duyduğunu keşfetti.

ÖMER TEMUR

BURAYA YATIRIM YAPACAĞIMI SANMAYIN! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPACAĞINIZI GÖRÜN!

Leave a Comment