Guterres Türkiye’ye övgüde bulundu: Tahıl anlaşması dünya için ‘umut’ ve ‘mucize’

Guterres, jeopolitik bölünmelere, artan eşitsizliklere ve zorluklara rağmen varılan anlaşmanın ardından tahıl taşıyan gemilerden biri olan “Cesur Komutan” için “Bu gemi, birlikte hareket ettiğimizde dünyanın neler başarabileceğinin bir sembolü” dedi. söz konusu.

Tahıl gemilerinin benzersiz ve kapsamlı bir girişimle savaş bölgesinden çıkabildiğini belirten Guterres, “Ukrayna ve Rusya, Türkiye’nin desteğiyle bir araya geldi ve muazzam karmaşıklığa, muhalefete ve cehennem savaşına rağmen başarılı oldu. Bazıları diyebilir. bu bir mucize, ama gerçekte çok yönlü bir şey. diplomasi.” ifadelerini kullandı.

Guterres, tahıl anlaşmasıyla tahıl yüklü gemilere güvenli geçiş sağlandığını ve bu gemilerin de umut taşıdığını kaydetti.

“Umuda ve daha fazlasına ihtiyacımız var, eyleme ihtiyacımız var.” Guterres, küresel gübre pazarındaki sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Guterres, “Yakında önlem alınmazsa, küresel gübre kıtlığı hızla küresel bir gıda kıtlığına dönüşecek.” uyarı yaptı.

Sosyal medya platformlarına da eleştiri yönelten Guterres, şunları söyledi:

“Öfkeyi, öfkeyi ve olumsuzluğu paraya çeviren bir iş modeline dayalı sosyal medya platformları, toplumlara tarif edilemez zararlar veriyor. Özellikle kadınları ve savunmasız grupları hedef alan nefret söylemi, dezenformasyon ve istismar artıyor. Verilerimiz, hayatımızı etkilemek için alınıp satılıyor. davranış, mahremiyetimizi görmezden gelme, casusluk.” yazılım ve gözetim kontrolden çıktı.”

Dünyanın karşı karşıya olduğu sorunlar karşısındaki bölünmelere değinen Guterres, “Jeopolitik bölünmeler Güvenlik Konseyi’nin işleyişini, uluslararası hukuku, insanların demokratik kurumlara olan güvenini ve inancını, her türlü uluslararası işbirliğini baltalıyor. Böyle devam edemeyiz. Bu.” değerlendirmesini yaptı.

İşbirliği ve diyalogun “yaşadığımız dünyada tek yol” olduğunu belirten Guterres, küresel hiçbir sorunun tek başına çözülemeyeceğini ve bir dünya koalisyonuna ihtiyaç olduğunu belirtti.

Guterres, dünyanın gözünün Ukrayna-Rusya savaşına çevrildiğini ancak Afganistan’dan Afrika’ya, Libya’dan Suriye’ye, İsrail-Filistin çatışmasından Myanmar ve Yemen’e dünyanın farklı yerlerinde sorunların devam ettiğine dikkat çekti. Bunu göz ardı etmemelerini istedi.

Genel Sekreter Antonio Guterres şöyle devam etti:

“Çoğu 1,6 milyar nüfuslu Afrika’da olmak üzere yaklaşık 94 ülke korkunç bir fırtınayla karşı karşıya. Salgının artan gıda ve enerji fiyatları, artan borç yükü, hızla yükselen enflasyon ve erişim eksikliği gibi ekonomik ve sosyal yansımaları. finanse etmek, birbirini besliyor, birbiri ardına. “Eşitsizlikleri artırıyor, zorluklar yaratıyor, enerji geçişini geciktiriyor ve küresel finansal çöküşü tehdit ediyor. Toplumsal huzursuzluk kaçınılmazdır ve çatışma çok uzak değildir, ancak olması da gerekmez. Aşırı yoksulluğun, yoksulluğun veya açlığın olmadığı bir dünya hayal etmek imkansız değil.”

Liderleri iklim kriziyle mücadele için fosil yakıt şirketlerine vergi uygulamaya da çağıran Guterres, “Dünyamız fosil yakıtlara bağımlı ve müdahale zamanı. Fosil yakıt şirketlerini sorumlu tutmalıyız” dedi. dedi.

Leave a Comment