Günde 4 bardak çay diyabet riskini azaltıyor

Çinli bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, günde en az 4 bardak bol çay içmenin tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre günde 4 veya daha fazla fincan çay içmek, diyabet riskini 10 yılda yüzde 17 oranında azaltıyor. Araştırmayı yürüten Çin’deki Wuhan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Xiaying Li, “Sonuçlarımız heyecan verici çünkü insanların tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmak için günde 4 fincan çay içmek kadar basit bir şey yapabildiklerini gösteriyor” dedi. Li, insanlar çayına süt eklerse koruyucu etkinin daha da büyük olabileceğini söyledi. söz konusu.

1,1 milyon kişi üzerinde araştırma yapıldı

Araştırmacılar, biri Birleşik Krallık’ta olmak üzere Amerika, Asya ve Avrupa’daki sekiz ülkede yaklaşık 1,1 milyon yetişkinin katıldığı çay içme ve diyabet üzerine önceki 19 çalışmayı analiz ederek sonuca vardılar. Çay içmeyenlerle karşılaştırıldığında, günde 1, 2 veya 3 bardak çay içenlerde yüzde 4, günde 4 veya daha fazla fincan çay içenlerde yüzde 17’ye kadar daha az risk var.

‘Polifenoller kandaki glikoz oranını düşürür’

Çayın neden şeker hastalığına karşı koruyabileceği sorulduğunda Li, şu yanıtı verdi: “Çaydaki polifenoller gibi bazı bileşenlerin kan şekeri düzeylerini düşürmesi mümkündür, ancak bu biyoaktif bileşiklerin etkili olması için yeterli miktarda olması gerekir.”

Leave a Comment