Grip olduktan sonra diş fırçanızı değiştirin, artık söze gerek yok!

Grip oldun ve iyileştin ama kısa süre sonra tekrar hastalandın! Buna neden olan diş fırçanız olabilir. Grip olduktan sonra diş fırçanızı değiştirmezseniz mikroplar tekrar vücudunuza girebilir. Ayrıca grip sırasında fırçalarken fırçanın macun tüpüne değmemesine dikkat edin!

eski abone ol

Havalar soğuyor ve sonbahar yavaş yavaş yüzünü göstermeye başlıyor. Değişen hava koşulları ile birlikte hastalıklar kapıyı çalmaya başladı. Grip görülme sıklığı da her geçen gün artıyor… Grip olduğunuzda ellerinizi sıvı sabunla sık sık yıkamaya özen gösteriyorsunuz ama diş fırçanızın hijyenine de aynı önemi veriyor musunuz?

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Grip olduğunuzda diş macununu fırçaya dokunmayın. Gripten sonra diş fırçanızı mutlaka değiştirin” diye uyarıyor.

Virüsler fırçaya yerleşir

Diş Hekimi Pertev Kökdemir gripten sonra diş fırçasının neden değiştirilmesi gerektiğini şu sözlerle açıklıyor:

“Bu hastalığa neden olan virüsler, grip olan hastalarda grip sırasında kullanılan diş fırçasında birikir. Bakterilerin aksine virüsler vücut dışında çok uzun süre hayatta kalabilir ve tekrar uygun bir ortam bulduklarında hastalığa neden olurlar.

Bu nedenle grip olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan sonra yenisi ile değiştirmek; Nekahat döneminde vücudunuzun tekrar virüslere maruz kalmasını önleyecektir. Ayrıca kullandığınız diş macununu grip olduğunuz sürece sıkarken tüpün ağzını fırçaya değdirmemeniz iyi bir davranış olur.”

Diş fırçası ne zaman değiştirilmelidir?

Diş fırçası değiştirme sıklığı, diş fırçası seçimi kadar dikkat edilmesi gereken bir konudur. Peki diş fırçaları ne zaman değiştirilmelidir? Diş hekimlerine göre diş fırçaları en az 3 ayda bir değiştirilmelidir. Fırçanın kıllarına ve kalitesine göre bu süre uzayabilir veya kısaltılabilir.

Örneğin fırçanın kılları çok yıpranmışsa, kılların yönü farklı yönlere bakıyorsa, kıllar arasında boşluklar varsa diş fırçanızı değiştirme zamanı gelmiştir. Bazı pilli veya şarjlı diş fırçalarında fırçanın üzerinde konumlandırılan gösterge yardımıyla fırça değiştirme zamanının geldiği anlaşılmaktadır. Fırçaların değişim süresinin yanı sıra bir diğer önemli konu da fırçaların korunmasıdır. Diş fırçalarınızın aile bireylerine ait diğer fırçalarla temasından kaçınmalısınız. Ayrıca diş fırçanızın hava geçirmez ve kuru olduğundan emin olmalısınız. Islak kalan fırçalarda bakteri ve mantarlar büyüyebilir. Bu diş sağlığı için çok tehlikeli olacaktır.

Leave a Comment