Gençlerimiz, yetenekli olmanın ülkemizde ödüllendirileceğine inanmadıkları için umutsuzluk içindeler.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerbugün sosyal medya hesabından gençlerle yaptığı bir sohbetin videosunu paylaştı.

Akşener, “Devlet, vasatlığı kutsallaştırma politikasını yaygınlaştırırken, gençlerimiz ‘eğitim de bir savaştır da neden cephe şartlarında okuyoruz?’ sorusuna cevap arıyor.” söz konusu.

Akşener, görüştüğü bir üniversite öğrencisinin “Tamam, eğitim de bir savaştır, neden cephe koşullarında okuyoruz” sözlerine dikkat çeken Akşener, paylaşımında şunları söyledi:

  • Devlet, vasatlığı kutsallaştırma politikasını yaygınlaştırırken, yetenekli, başarılı ve yetenekli olmanın ülkemizde mükafatlandırılacağına inanmadıkları için umutsuzluk içinde gençlerimiz, ‘eğitim de bir savaştır; ama neden ön cephe koşullarında çalışıyoruz?

Videoda bir üniversite öğrencisi Akşener’e şunları söyledi:

“Tamam, EĞİTİM BİR SAVAŞTIR VE NEDEN ÖN KOŞULLARDA OKUYORUZ”

  • Kafeterya sorunu hakkında konuşmak istiyorum. Şöyle bir şey var, bulunduğum üniversite özel üniversite, yemek pahalı. Tamam inkar edemem ama normalden daha pahalı. Arkadaşlarımın çoğu, özellikle bursiyer arkadaşlarım bisküvi yiyip, çay, su gibi bir şeyler içip, yemeğini yer. Bu sürekli olan bir şeydir. Tamam, eğitim de bir savaştır, neden cephe koşullarında okuyoruz? Bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz.
  • Türkiye’de yetenekli olmak mı, Türkiye’de okumak mı, Türkiye’de yetenekli olmak ödüllendiriliyor mu, cezalandırılıyor mu? Bunu sorgulamaya başlıyoruz. Yetenek tüm dünyada ödüllendirilir. Ama Türkiye’de bunun tam tersi bir durum var. Yetenekliysen kafana vururlar. Bir şey söylersen, düşün, konuş, kafana vururlar. Tüm dünyada, doktor en sevilen kişidir. Avukat en saygın kişidir. Mühendisler… Ama Türkiye’de yokmuş gibiler. Olsa bile, suçlu gibi muamele görürler. Bunu anlayamıyorum. Yani bence bu eğitim sorunundan daha büyük, barınmadan daha büyük, her şeyden daha büyük. Türkiye’de yetenek ödüllendirilir ve yetenekli cezalandırılır.

Akşener, öğrenciye “Edebiyatta vasatlığın nimeti olarak anılır.” o cevapladı.

Leave a Comment