Genç kadın öldürüldü: İranlılar Atatürk heykeli önünde

İran’da tüm dünyanın tepkisini çeken görüntülerde saçlarının bir kısmı görülüyor. Mehsa Amni isimli genç bir kadın ahlak polisi tarafından öldürüldü. Görüntülerde yer alan genç kız, sokak ortasında kendisine tokat atan ahlak polislerine tepki gösterdi, ardından karga olay yerine gelen polisler tarafından gözaltına alındı.

Gözaltındayken dövülen ve ardından götürüldüğü karakolda işkence gören Mehsa Emini adlı genç kadın hayatını kaybetti. İran’daki sıkı yönetim nedeniyle protestolar ülke geneline yayılmadan önce, ülkeden kaçan İranlılar tarafından sosyal medyada yapıldı.

Atatürk anıtı etrafında toplandılar

Mehsa Emini’yi anma ve hükümeti protesto etmenin en çarpıcı eylemleri Türkiye’de gerçekleşti. Son yıllarda AlanyaÇok sayıda gayrimenkul satarak kentteki nüfusunu artıran İran uyruklu yabancılar, kent meydanında toplandı. Atatürk hÇok sayıda İranlı, İran hükümetini protesto etmek ve ahlak polisi tarafından öldürülen Mehsa Emini’yi anmak için bahçenin önünde toplandı.

İranlı kadınların konuşma yaptığı alanda Emini’nin anısına Atatürk heykelinin önüne çiçek ve karanfil bırakıldı.

Ne oldu?

İran’da sokakta yürüyen ve memur statüsündeki kadınlara sık sık müdahale etmesiyle bilinen ahlak polisi, Mehsa Emini isimli 22 yaşındaki bir kadını durdurdu. Başörtüsünü düzgün takmadıklarını iddia eden ahlak polisi, genç kadını döverek karakola götürdü. Annesi polis arabasının önünde duruyordu. “O benim kızım, almayın” Çığlık atmasına rağmen umursamadılar.

Emini’nin gözaltına alınmasından kısa bir süre sonra ölüm haberi geldi.

Leave a Comment