Gelir eşitsizliği Alzheimer’a yol açıyor

Ekonominin Alzheimer üzerinde de etkisi var

Türkiye Alzheimer Derneği’nin 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle düzenlediği basın toplantısında dikkat çekici açıklamalar yapıldı. Alzheimer hastalığına karşı en etkili beslenme biçiminin Akdeniz diyeti olduğunu belirten Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Bilgiç, “Akdeniz diyeti yeşil sebzeler, taze meyveler, balık ve zeytinden zengin bir diyettir. sıvı yağ.”

ULTRA İŞLENMİŞ ÜRÜN TÜKETİCİLERİNDE ZİHİNSEL BOZUKLUKLAR GÖRÜLÜYOR

Aşırı işlenmiş gıdaların Alzheimer için ciddi bir risk faktörü olduğunu kaydeden Prof. Dr. Bilgiç, “Ultra işlenmiş ürünler fabrikalarda yapılan paketlenmiş ürünlerdir. Cips, salam, sucuk, hazır çorba, meşrubat, şekerleme, dondurma ve tüm paketlenmiş ürünler ultra işlenmiş ürün kategorisine giriyor.Brezilya’da her gün 8.160 kişiyle yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, “Yemeklerinde yüzde 20’den fazla ultra işlenmiş ürün bulunan kişilerin ruhsal bozuklukları var” dedi. .

İngiltere’de yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçlarına değinen Prof. Dr. Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Besinlerini her hafta sisteme giren ve yıllarca takip edilen bireylerin verilerine göre Alzheimer ve bunama riski ultra işlenmiş ürünleri tüketenlerde daha yüksek.Bu veriler bize doğal ürünlere geçmemiz gerektiğini, paketlenmiş ürünlerden uzak durmamız gerektiğini söylüyor.Bu ürünler daha kolay üretildiği ve daha ucuz olduğu için gelir eşitsizliği nedeniyle tüketilebiliyor, ama bu tür ürünleri mümkün olduğunca az öğünlerimize dahil etmeye çalışmalıyız.Dışarıda yemek yerken kontrol edemeyebiliriz, ultra işlenmiş ürünlerden biri de margarindir.Bu nedenle yemeklerimizi yapmak en iyisidir. doğal ürünlerle kendimizi

YOKSULLUKUN GİDERİLMESİ DEMENTASYON RİSKİNİ AZALTIR

Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Şahiner ise sosyo-ekonomik koşulların demans riski üzerindeki etkilerine dikkat çekerek, yapılan çalışmaların yoksul mahallelerde büyüyen ve düşük gelirli çalışanlarla çalışan kişilerin daha az olduğunu gösterdiğini belirtti. ücretlerin bunama riskinin daha yüksek olduğunu ve bu kişilerin zihinsel işlevlerinde azalma olduğunu göstermektedir.

Prof. Şahiner sözlerine şöyle devam etti: “Sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan bireyler (gelir/zenginlik, işsizlik oranları, araba/ev sahipliği ve hanehalkı kalabalıklığı gibi parametrelerle ölçüldüğü gibi) sosyo-ekonomik düzeyi daha iyi olan bireylere göre, hatta Genetik riski yüksek bireyler olmalarına rağmen, “Yaşlılıkta demans gelişme olasılığı, yaşlılıkta bile önemli ölçüde yüksektir. Bu bulgular ışığında, yoksulluğun ortadan kaldırılması ve daha adil bir gelir dağılımı ile tüm dünyada bunama riskinin azalacağı aşikardır.”

YAPAY ZEKA YÜZDE 98 DOĞRU TEŞHİS VERİYOR

Alzheimer hastalığının erken teşhisinde güçlükler olduğunu belirten Prof. Dr. Bilgiç, yapay zekanın son yıllarda önemli bir etkisi olduğunu belirterek, “İngiltere’de yapılan bir çalışmada hastaların sadece yüzde 98’ine doğru teşhis konulabildi. standart beyin MR görüntülerini yapay zeka ile inceleyerek. Bu şimdiye kadar elde edilen en yüksek teşhis oranıdır. Bu yöntemle “Yanlış ve eksik teşhis önlenebilir. İleride bu MR görüntülerini bilgisayarlara aktarıp analiz ettireceğiz ve çok daha kolay teşhis koyacağız.”

YENİ NESİL DİYABET İLAÇLARININ SÖZLERİ

Prof. Bilgiç, “Geçen yıl Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bir ilaca onay verdi. Aducanumab adlı ilaçla ilgili tartışmalar devam ediyor. Bu ilaç kullanıma girdi, ABD dışında da kullanılıyor ama henüz çıkmadı. maliyetinden dolayı çok hastaya ulaştı Maliyetin ötesinde bir etkisi var mı onu da bilmiyoruz çalışmalar devam ediyor bu ilaçla aynı mekanizmaya sahip iki ilaç daha var büyük ihtimalle onaylanacak gelecek ay kullan bunlar mucize ilaçlar değil kısmi etkileri var gidişatı biraz yavaşlatıyorlar ama bunlar başlangıç

Özellikle yeni nesil diyabet ilaçları hem metabolizmayı iyileştirdiği hem de iltihabı azalttığı için oldukça umut vericidir. Ülkemizde bu ilaçlar Alzheimer hastalarında denenmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmalarla ilgili önemli sonuçlar elde edebiliriz.”

GEBELİKTE HİPERTANSİYON DEMENTASYONA NEDEN OLUR

Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Bedia Samancı, yüksek tansiyon ve bunama arasındaki ilişkiye ilişkin yeni bir araştırmaya değinerek, “Diyabet ve hipertansiyon gibi sistemik hastalıklar ile bunama arasındaki ilişki yıllardır biliniyordu ancak bu yıl bildirilen bir çalışmada, gebelikte hipertansiyonun ileride bunamaya da yol açacağı gösterilmiştir.Bu sorunu yaşayan kadınların 15 yıl sonra beyinlerinde damar tıkanıklıkları oluştuğu, bunun da ruhsal sorunlara ve bunamalara yol açtığı bildirilmiştir. Hamilelikte tansiyon sorunu yaşayan bu kişilerin beyinlerinde de Alzheimer hastalığına bağlı bazı proteinler bulunuyordu.Tansiyonlarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve sonraki dönemde tansiyonlarının kontrol altında tutulması bunamayı önleyebilir.

KOVİD-19 NEDENİYLE KOKU SORUNU OLANLARDA DEMANS RİSKİ YÜKSEK Mİ?

Son verilere göre Covid-19 nedeniyle altı ayı aşkın süredir devam eden koku alma sorununun ‘beyin sisi’ adı verilen dikkat ve konsantrasyon eksikliği ile ilişkili olduğunu belirten Doç. Dr. Samancı sözlerine şöyle devam etti: “Bu, virüsün koku ile ilişkili bölgelerde verdiği hasar ve bu hasarın beynin ön bölgelerine ilerlemesi ile alakalıdır. Covid-19 virüsü vücutta iltihaplanmaya neden olur. demans hastalarındaki koku alma problemi ile birebir aynı olan beyin bölgeleri… Bu gözlemler Kovid-19’lu olup koklayamayan kişilerin demans riskinin daha yüksek olabileceğini düşündürüyor ama bu şimdilik bir varsayım.”

BEYİN Uyarıcı CİHAZLARIN ETKİNLİĞİ KANITLANMAMIŞTIR

Türkiye Alzheimer Derneği Marmara Şube Başkanı Prof. Dr. Aslı Demirtaş Tatlıdede, son dönemde tedaviye etkisi olduğu iddia edilen beyni uyaran cihazlar hakkında şu bilgileri verdi: “Transkraniyal Nabız Stimülasyonu (TPS) gibi yöntemler ) ve Transkraniyal Manyetik Stimülasyonun (TMS) hastalar üzerinde etkili olduğu kanıtlanmamıştır.Bu tür cihazlar klinik etkinlikleri konusunda yetersiz çalışmalarla piyasaya sürülmüştür.CE belgesi girebilir ve alabilirler.

KADINLARA ÖZEL EĞİTİM VERİLECEK

Türkiye Alzheimer Derneği Genel Müdürü Füsun Kocaman, ‘Yaşlı ve Alzheimer Hastalarına Bakan Kadın Destek ve Hizmetlerin Ev ve Toplum Temelli Hizmet Programlarına Dahil Edilmesi, Sosyal Hayata Katılım İçin e-Eğitim Programı Hazırlanması Projesi hakkında bilgi verdi. ve İşgücü (ABKOSE)’.

Ailede hastalara bakan kişilerin yüzde 70’inin kadın olduğu bilgisini paylaşan Kocaman, “AgeSA Destekli Sivil Toplumu Destekleme Vakfı aracılığıyla aldığımız hibe ile özel eğitimler vereceğimiz bir uygulama hayata geçireceğiz. Bu eğitimlerle kadınlar meslek sahibi olabilecek ve hayata katılabilecekler. Uygulama 21 Eylül 2022’den itibaren kullanılmaya başlanacak.”
Leave a Comment