Gece geç yatanlar dikkat! Ciddi hastalıklara neden olabilir

Düzenli uykunun sağlık için çok önemli olduğu herkes tarafından bilinir ancak bazı kişiler gece oturup gündüz uyumayı tercih eder.

Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, geceleri daha az uyuyan kişilerin Tip 2 diyabet geliştirme riskinin daha yüksek olduğu belirtilmektedir.

ERKEN UYANMAK VÜCUDUN YAĞ DENGESİNİ SAĞLAR

Gece oturup film izleyen ya da oyun oynayan kişiler gün içinde erken kalkamazlar ve bu neredeyse vücudun dengesini bozar. Uzmanlar, gece geç yatıp uyumayan kişilerde Tip 2 diyabet riskine karşı uyarıyor.

Gece geç yatanlar dikkat!  Ciddi hastalıklara neden olabilir - 1

Erken kalkanların enerji için karbonhidrat yerine yağ yaktıkları, böylece birçok hastalık riskini azalttığı ve gün içinde daha aktif ve aerobik olarak daha zinde oldukları bulunmuştur.

Vücudun karbonhidrat yerine yağ yakması da vücudun yağ dengesini ciddi şekilde korur. Bu da erken kalkanların daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Gece geç yatanlar dikkat!  Ciddi hastalıklara neden olabilir - 2

GEÇ OTURMA RİSK ALTINDA

New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’ndeki ABD’li bilim adamları, gece uyuyan ve erken yatan iki grubun günlük aktivite modellerini takip etti. Ayrıca vücut kütlesini, kompozisyonunu, insülin duyarlılığını ve yağ ve karbonhidrat metabolizmasını nefes örnekleri aracılığıyla değerlendirdi.

Araştırmalar, gece geç saatlerde oturan kişilerin diyabet riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Gece geç yatanlar dikkat!  Ciddi hastalıklara neden olabilir - 3

TİP 2 DİYABETİN BELİRTİLERİ

sık idrara çıkma,
kuru ağız,
çok su içmek,
açlık hissi,
cilt yaralarının geç iyileşmesi,
Kuru ve kaşıntılı cilt
sık enfeksiyon,
Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma. Ancak bu belirtiler zamanla yavaş yavaş ortaya çıkar.

Leave a Comment