Fransa Cumhurbaşkanı Macron, BM Güvenlik Konseyi’nde reform çağrısı yaptı

Macron, BM Güvenlik Konseyi’nde reform çağrısı yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) daha fazla temsil için reform çağrısında bulundu.

Macron, Birleşmiş Milletler’in (BM) 77. Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı.

BMGK’ya yeni üyeler kabul etmesi ve temsil kapasitesinin daha kapsamlı olması için reform başlatması çağrısında bulunan Macron, BMGK’nın toplu katliamlarda veto hakkını sınırlamasını istedi.

Macron, BM ve ulusların savaş ya da barış arasında seçim yapması gerektiğini belirtti.

Macron, “Geçen 24 Şubat’ta BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi Rusya bir saldırı, işgal ve ilhak eylemiyle toplu güvenliğimizi bozdu” diyerek Rusya’nın BM sözleşmesini ve devletlerin egemen eşitliği ilkesini ihlal ettiğini de sözlerine ekledi.

Macron, Rusya’nın böylece dünyanın diğer bölgelerinde ilhak savaşlarının önünü açmaya karar verdiğine dikkat çekti.

“EMPERYALİZM VE SÖMÜRGESELLİK ÇAĞINA DÖNÜŞ”

Ukrayna’da savaş uzadıkça Avrupa ve dünya barışı için daha tehlikeli hale geldiğini söyleyen Macron, “24 Şubat’tan beri karşı karşıya olduğumuz şey emperyalizm ve sömürgecilik çağına dönüş” dedi. söz konusu.

Fransa’nın bunu kabul etmediğini ve barış aramaya devam edeceğinin altını çizen Macron, Rusya ile diyaloğun arkasında durduğunu belirtti.

Uluslararası hukuka saygılı bir anlaşmanın barışı yeniden sağlayacağına dikkat çeken Emmanuel Macron, “Bir müzakere ancak Ukrayna’nın egemenlik arzusuyla ve Rusya’nın iyi niyetle kabul etmesiyle mümkün olabilir” dedi. dedi.

Macron, “Rusya’nın, bombalanan ve şimdi işgal altındaki topraklara alaycılık ve sahte referandumlar ekleyerek bile askeri yollarla bir irade dayatmayacağını anlaması gerekiyor” ifadesini kullanarak BM üyelerini Rusya’nın savaşmasını durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.

Macron, “Burada temsil edilen bazı ülkelerin bu savaş konusunda biraz tarafsız kaldığını da biliyorum” dedi. Bugün sessiz kalanların yeni bir emperyalizmin amacına hizmet ettiğini söyledi.

Dünyada yeni bir bölünme riskine değinen Macron, bu bölünmeyi reddettiğini vurguladı. Macron, bölünme girişiminin ABD ile Çin arasındaki gerilimi artırdığına değindi.

Macron konuşmasında iklim, gıda krizi, terör ve nükleer gibi konulara değinerek, 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan anlaşmayla Avrupa’dan karadan ve Karadeniz’den “dayanışma yoluyla” ihraç edilen Ukrayna tahılına değindi.

*Haberin görseli İHA tarafından sunulmuştur.
Leave a Comment