Flaş Haber! Tolunay Kafkas’tan Okan Buruk’a Yusuf Demir’den tepki!

Trabzonspor ve Galatasaray’da forma giyen ve iki yıldır Ümit Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapan eski milli futbolcu Tolunay Kafkas, Skorer TV’ye konuk oldu. Arkadaşımız Nergis Aşkın’ın sorularını yanıtlayan Kafkas, Arda Güler, Yusuf Demir ve Emirhan İlhan hakkında özel açıklamalarda bulundu.

‘SOL BEKLE İLGİLİ SORUNLARIMIZ VAR’

Ümit Milli Takım’daki görevini ve şu an ne yaptığını anlatan Kafkas, “Şu anda Ümit Milli Takımı olarak 2002-2003 grubuyla yeni bir hazırlık dönemindeyiz. Bu yıl da resmi maçların oynanması beklenmiyor. Dünya Kupası’na UEFA ve FIFA’ A ve Ümit Milli Takımlarının A ve Ümit Milli Takımlarının belirlediği bir program var.Geçen yıl bu takvim içinde oluşturacağımız 2002-2003 grubunda biraz daha genç oyuncularla oynadık. Özellikle 2003’te çok oyuncu vardı. Bu yaş gruplarında 6 ay bile çok fark eden yaş grupları var.Şu anda 7-8 kişilik tecrübeli bir grubumuz var.Yeni oyuncularla iyi bir kadro oluşturmaya çalışıyoruz. yeni bir ekip kuracağımızı söyledi.

Pozisyona baktığımızda, birçok iyi savunmacımız ve iyi santraforumuz var. Sol bek sorunumuz var, Kazım Can var, Ahmet Gülay var, yetiştirebilirsek Hollanda’da Ali Barak oynayan bir arkadaşımız var. Bir yerde fazlalık var, bir yerde sayı sıkıntısı var, bir yerde kalite fazlalığı var, bir yerde yok. Takımı toparlayıp Milli Takıma birçok oyuncu kazandırmak istiyoruz. Geçen yıl 12’ye yakın oyuncu verdik. A Milli Takım havuzunu ne kadar genişletebilirsek bizim için o kadar iyi. Ümit Milli Takımı’nın bir geçiş yeri olduğunu ve A milli takımına verebileceğimiz oyuncu sayısı ile çalışma döneminde olduğumuzu söyledi.

‘ÖZEL OYUNCULAR AMA BULMAK KOLAY DEĞİL’

Ligimizde az sayıda bulunan Türk golcülerden bahseden Kafkas, “Forvet yaratıcılık ister. Biliyorsunuz dünyada golcüler çok değerli. Her kulüp ve her milli takım bir mumla onları arıyor. Çok elit oyuncular var. , özel oyuncular ama onları bulmak kolay değil.Takıma döndüğünüzde Hatayspor’dan Tiago Çukur, Ali Akman, Bertuğ, Leverkusen’den Trabzonspor’a transfer olan Emrehan Gedikli, Enis Destan, Emrehan Gedikli var.Onu almak istiyoruz. Türk pasaportu alıp takıma dahil edin 5 oyuncumuz var Alanyaspor’dan Eren Can Yardımir Şu anda 6 forvetimiz var bu bizim için büyük bir lüks.Onlarla zaten ikili forvet oynuyoruz. oyun oyunculardan hangisini kullanabilirim, hangisini oynayabilirim.Onlara göre oyun sisteminde çift forvet oynamak istiyoruz bunlardan biri de “Sürü parametreleri var. Bu bizim için bir şans. Bu oyuncular zaman aldığı sürece hem gelişecekler hem de bize çok fayda sağlayacaklar.”

‘Kavram karmaşası yaşandı’

Kafkas, Kazakistan maçı sonrası verdiği röportajda, “Henüz Belçika ve Danimarka seviyesinde değiliz” diyerek, “Kazakistan maçıydı. Aslında anlatmak istediğim cümleler belki de benim hatamdı. , yanlış anladılar.Bunu da ifade etmeye çalıştım.Tabi ki yarışacağız.O olmaz.Birçok adam, özellikle Belçika ve Danimarka’da forma giymiş olanlar, Onana gibi Premier Lig’e transfer oldu. Polonya’ya transfer olan oyuncular Belçika Milli Takımı ve Danimarka Milli Takımı gerçekten çok özel takımlar Fizik olarak çok iyiler Ona rağmen Biz bu gruba baktığımızda her iki maçta da kaybetmemize rağmen bazı hocalar var hocam , şöyle oldu kontra ataktan gol yedik, korner yemedik gerçekten oyunun avantajı bizde olan bir oyun anlayışımız var ama futbolun da hayat gibi bir sonucu var. fiziksel parametre girişi alın.

‘ALGI HERŞEYİ GELİŞTİRDİ’

Taktik olarak belki hepsinde çok daha iyi durumdayız, daha iyi mücadele ettik, daha iyi bir oyun kurduk ama bazı fiziksel zorluklar yaşadık. Şimdi iki önemli konu var. Bunu her seferinde kalın çizgiler çizerek söylüyorum. Genç oyuncu gelişimi, antrenör eğitimi. Önce çocuklarımıza çok şey vereceğiz, sonra çok isteyeceğiz. Ümit Milli Takımı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun kuruluşundan ve Avrupa ve Dünya Şampiyonluklarına katıldığımızdan bu yana sadece bir kez Avrupa Şampiyonası’na katılmıştır. Bu çok vahim bir tablo. Orada şikayet etmek istemedim, bazı tespitleri ve gerçekleri ifade etmeye çalıştım ve bir an önce yola çıkma zamanının geldiğini ve geçti. Bu, çevrelerce farklı algılandı. Şimdi durum arka planda. Algı her şeyin önüne geçer. Bu yüzden kullandığımız kelimeleri daha seçici ve daha net ifade etmemiz gerekiyor. Açıkçası orada bir kavram kargaşası vardı. Elbette yanlış anlamak isteyenler de alıp bir yere getirdiler. Bu bizim işimizin bir parçası ama içinde bulunduğumuz durumun ve bu insanlarla rekabet edebilmek için bu iki parametreye büyük önem vermemiz gerektiğinin altını çizmek isterim.”

‘BU YAPI ÖĞRETMEN, YÖNETİCİ, HAKEM YAPAR’

Tolunay Kafkas, yurt dışına giden genç oyunculardan bahsederek, “Türkiye’de bir model var. Ben bu modeli eleştirmiyorum ama doğru bulmuyorum. Model şu, bir yerden oyuncu alıyorsunuz, bir teşkilat kuruyorsunuz. takım sen rekabet et bu model bu türkiye 40 yıldır bu işin içindeyim bu böyle yapılır alt yapı demiyorum alt üst orta yapı yok ben derim genç bir oyuncu geliştirme merkezi ve akademi deyin.Yeniden keşfetmenin bir anlamı yok.Futbol evrensel bir iştir bahsettiğimiz.Müzik gibi.sanat gibi.Evrensel oldukları için ortak değerleri de var. . Bunu istiyorlar, en basit anlamıyla çaba gerektiriyor, çaba gerektiriyor, çaba gerektiriyor ve en önemlisi bir süreç gerektiriyor. Futbolun en zor yanı sürdürülebilir bir yapı kurmak. İlk bahsettiğim model” Sürekli bir oyuncu sirkülasyonunun olduğu bir yapı var. ağrıyor. Türkiye bunu benimsemiştir. Ben de aksini savunuyorum. n’nin sürdürülebilir olması için bir akademi modeli olması gerekir. Peki ya akademi? Bu çok geniş bir kavramdır. Teknik bir açılımı var, psikolojik bir açılımı var, çocuklar için pedagojik bir açılımı var. Bunlar devam etmelidir. Kulüp başkanlarından ve teknik direktörlerinden ayrı bir yapıda devam etmeli ki antrenörü, menajeri, hakemi ve bunun dışında bir çok şeyi yapmalıdır. Ne yazık ki bu yapıyı benimsemiyoruz.

‘AJAX AHMETCAN’I 60-70 MİLYON EURO’YA TRANSFER ETTİ’

Böyle bir durumumuz var. Anlattığım ilk modeli doğru bulmuyorum, ikincisini buluyorum. Çünkü ülke şartları tam tersine bizim üretmemiz gereken bir yapıya dönüştü. Oyunculara gelince oyuncular adına bir şey söylemem tabii ki doğru değil ama benim gördüklerim benim anladığım, onlar yurtdışına gitmeyi daha uygun buluyorlar. Bu oyuncuların birçoğu yurt dışına gidiyor ve genç milli takımlar ve Ümit milli takımı çerçevesinde gidiyor. Uluslararası düzeyde oynandığı için çok fazla scout var. çok izliyorlar. Avrupalıların yaptığı budur. Oyuncu alıyorlar. Satın aldığı oyuncu 18 yaşında verdiği parayı elinde tutarsa ​​takımım uzun bir süre faydalanacak ve bu oyuncuyu bu oyuncuyu satma modunda alacaklar. Giden oyuncuların hepsi gerçekten en iyi oyuncular. Emirhan, Ahmet, Ömer Faruk Beyaz, Ahmetcan Kaplan en iyi oyuncular. Ajax kulübü 9.5 milyon Euro veriyor. En az 60-70 milyon euroya satayım diye bu adamı transfer ediyor. Bunun için üretebileceğimiz altyapımız, alt yapıdan çıkarabileceğimiz bir mekanizma ve satacağımız oyuncularla en azından büyük bir ekonomik gelir elde edeceksiniz ama bu çok zor bir iştir. Dediğim gibi bu insanlar bu akademilere çok emek harcıyor ve belli bir miktar para harcıyor. Sonuçta bu iş için sürdürülebilir bir yapı oluşturuyorlar.”

‘ARDA FENERBAHÇE’DE ZAMAN ALMALI’

Tecrübeli teknik adam Arda Güler ile ilgili olarak, “Arda çok önemli bir oyuncu. Bazı oyuncuları buna benzetiyorum. En değerli taş pırlanta ama bu pırlantayı doğru şekillendirmek için özel insanlara ihtiyaç var. Çok önemli bir oyuncumuz var. Emirhan gibi elimizde. Onu da atlamak istemiyorum. “Doğru planlamamız, süreçleri doğru yönlendirmemiz ve yönetmemiz gerekiyor. Bazı şeyler için çok erken. Oyuncunun iyi ya da kötü, genç ya da yaşlı olması gerekmez. Bu yüzden oynayabiliyorsa her yerde oynamalı. Fenerbahçe’de oynamalı, gerekirse A Milli Takım’da oynamalı.” “Arda Ümit Milli Takım’da olacak. Sana burada anlatayım. Fenerbahçe’de geçirdiği süreye dikkat etmek gerekiyor. Açıkçası çok az oynayıp hemen bir şeyler yapmayı doğru bulmuyorum” dedi.

‘İYİ BİR İLİŞKİMİZ VAR’

Stefan Kuntz ile olan iletişimlerine değinen Kafkas, “İletişimimiz iyi. Medeni bir insan. Çok iyi, nezih bir ilişkimiz var. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Hangi oyuncuyu alacağız, hangi oyuncuyu vereceğiz. Bu zaten bir diyalog olmalı. A ve Ümit Milli Takımı “Aralarında başka bir şey olması mümkün değil. Çok iyi bir ilişkimiz var” dedi.

‘BU ÇOCUKLAR BİZİM DE’

Yurtdışında yaşayan Türk futbolculara talebin arttığına değinen Kafkas, “Korkunç bir yanılgı var. Şimdi daha önce de belirttiğim gibi iyi ve kötü oyuncular var. Daha önce de söylediğim gibi yurtdışındaki futbolcuların eğitimi, lig, oynuyorlar, gelişiyorlar.Bizden daha iyiler.Bu çocuklar da bizim.Bu insanların çoğu buradan yurtdışına çalışmaya gitti.Gurbetçi,Almanca gibi konuşmalar bana saçma geliyor.Bu isimler giden ailelerin çocukları. ekonomik şartlar nedeniyle orada ve orada zor şartlar altında çalıştı.

‘Yusuf DEMİR için elimizden geleni yaptık’

Galatasaray’ın Rapid Wien’den satın aldığı 19 yaşındaki futbolcu Yusuf Demir hakkında da konuşan Kafkas, “Özellikle genç milli takımlarda Yusuf hakkında gerekli girişimlerde bulunacağım. Nedim hocamız Güngör hocamız. İlgilendik davet ettik, elimizde yazılar var Yusuf Demir ben Ümit Milli Takımı’nın başındayken Avusturya Ümit Milli Takımı’nda oynuyordu Yusuf Demir’i Ümit Milli Takımı’na almamız söz konusu değildi. Takım prosedür gereği.Yusuf Demir’in bir seçim yapması gerekiyordu.Milli Takım için.Ya bizi seçerdi ya da Avusturya Milli Takımı’nı.Başkaları araya girip başka şeyler söyleyince işin boyutları değişiyor. diğer şekilde Okan Buruk benim arkadaşım.Kullandığı kelimelerin bilgisiyle konuşman gerek.Bu konularda sana o kadarını söyleyeyim.

‘İLERİ GİDERSE CEVAP VERECEĞİM’

İleri giderse, ona cevap vereceğim. Çünkü genç milli takım burada antrenörlük yapıyor ve biz çok efor sarf ediyor ve az imkanlarla bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu nedenle doğru konuşmak ve doğru bilgi vermek gerekir. Saygı duyuyorum. Yusuf Demir’in Avusturya Milli Takımı’nı seçmesi onun tercihi ama Yusuf Demir’e gereken özeni gösterdiğimizi düşünüyorum. Hoffenheim’da çok önemli bir oyuncu var. Alman milli takımlarında da forma giymektedir. Gidip onunla konuşacağım. gelmek için elimden geleni yapacağım. Yusuf Demir ile ilgili hocalardan eksik bir şey yok. Başka oyuncularla da olmuş olabilir ama Yusuf Demir için elimizden geleni yaptık.”

‘İŞ YAPAN İNSANLAR ELEŞTİRİLİYOR’

Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Tolunay Kafkas aldığı eleştirilerle ilgili olarak, “Biz bir iş yapıyoruz. İşi yapanlar eleştirilir. Eleştiri, insanların doğrusunu ve yanlışını ortaya çıkarmaktır. Yaptığım yanlışlara bakıyorum. özelliklerimden biri.Önce kendimi suçluyorum.Bir seçim yapıyoruz.Oyun sistemine göre,planlamaya göre,oyuncunun durumuna göre,performansına göre.Bazı oyuncular diğerlerinden önde gidiyor. Bu oyuncu gruplarıyla belirli bir takvim içerisinde çalışıyoruz ve ona göre takip ediyoruz.Fit oyuncu mu kalite-performans ayrımı yapıyorum.Sürmese de kaliteli oyuncuları buraya davet etmeye ve oynatmaya çalışıyorum. Amacım burada A milli takım formasını giyebilecek oyuncularla yarışmak.” söz konusu.

Leave a Comment