‘FIA, Monza’daki F1 penaltı karmaşasından sonra daha fazla motora izin vermeli’

Her Formula 1 sürücüsü sezonda en fazla üç motor kullanabilir, ancak neredeyse hiç kimse sezonu bu sayıda motorla bitiremez.

Birçok takım, bu tür devreleri açmak nispeten kolay olduğu için yeni güç ünitesine geçmek için Spa veya Monza’yı seçiyor. Ancak şebekenin çoğu aynı stratejiyi seçtiğinde, bu kafa karışıklığına yol açar. Aynı şey bu yıl da oldu, hem Belçika’da hem de Monza’da gridin yarısı askıya alındı.

Ferrari takım patronu Binotto, FIA’nın grid cezalarının nasıl uygulanacağını netleştirmesi ve yarışı gridde daha hızlı ayarlamak için sürücü başına tahsis edilen motor sayısını artırması gerektiğini söyledi.

Binotto, “Son tablonun yayınlanmasındaki gecikme, cezanın nasıl uygulanması gerektiği konusundaki farklı görüşlerden kaynaklandı, bu nedenle kurallar yeterince açık değil.” Dedi.

“Bu kesinlikle gelecek için ele almamız gereken bir konu. Bence grid pozisyonuna penaltılara göre nasıl karar vereceğimize karar vermemiz gerekiyor. Ancak cezaların da çok yüksek olduğunu düşünüyorum.”

“Taraftarların bakış açısına göre, bir pilotun pole pozisyonu alması doğru değil ama grid cezası nedeniyle yarışa başlayamıyor. Yani bu aşamada belki sürücü başına üç güç ünitesi yeterli değildi.”

“Belki de gelecek sezonlar için yeniden düşünülmesi gerekiyor.” söz konusu.

Spa’daki yarışta Max Verstappen, Cumartesi günü pole pozisyonunu kazanmasına rağmen Pazartesi günü 14. sıradan başladı.

Monza’da dokuz sürücü güç ünitesi değişiklikleri için grid cezası alırken, FIA’nın yarış gridini açıklaması birkaç saat sürdü.

Mattia Binotto, Ferrari

Mattia Binotto, Ferrari

Fotoğraf: Erik Junius

Leave a Comment