Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

class=”medyanet-inline-adv”>

Nilüfer ilçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Müzik Parkı’nda bir araya gelen 200’e yakın kadın ve aileleri, bisikletleriyle sokağa renk kattı. Bursa Sorumlusu Sümeyra Altan Karlı, 32 ülke ve 200 şehirde aynı anda gerçekleştirilen etkinliğin bisikletin günlük hayatın bir parçası olduğuna dikkat çekmek, toplumda daha fazla görünürlük sağlamak ve talebi güçlendirmek amacıyla düzenlendiğini belirtti. güvenli bisiklet altyapısı için “10. kez bir araya geliyoruz. Bugün olduğu gibi çok heyecanlıyız. Bugün arabasız şehir günü. Yerel yönetimlere bisiklet kullanımı için gerekli çalışmaları yapmaları için çağrıda bulunuyoruz. Sokakların kadınlarla ve bisikletlerle daha da canlı olacağına eminim” dedi.

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

class=”medyanet-inline-adv”>

ELAZİĞ’TE DE PEDALLAŞTILAR

Elazığ’da bir araya gelen ‘Fantezi Kadınlar’, Dünya Arabasız Şehirler Günü’nü vurgulamak için pedal çevirdi.

Kadınlar, çocuklar ve erkekler rengarenk kıyafetlerini giyip bisikletlerini balon, çiçek ve oyuncaklarla süsleyerek Gazi Caddesi’ni yürüyerek Kültür Park’a kadar pedal çevirdiler. Vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle izlenen olay renkli görüntülere sahne oldu.

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

Fantezi Kadınlar Elazığ Temsilcisi Mehtap Yavuz, “2013 yılında İzmir’de başladığımız bu turu 6. kez Elazığ’da gerçekleştiriyoruz. 2017 yılında ilk kez yaptığımızda gergindik. Ne bekleyeceğimizi bilmiyorduk. Ancak geldiğimiz noktada çok iyi bir destek aldık. Sayımız her yıl artıyor. Yollar sadece motorlu taşıtlar için değildir. Güvenli yolu istiyoruz. Taşı elimize alıyoruz. Ayrıca kadınların herhangi bir sosyal baskı olmadan bisiklete binebileceklerini göstermek istedik. Onları yıl boyunca bisiklet eğitimleri ile destekliyoruz. Turlarımıza devam ediyoruz” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

DÜZCE’DE EŞLİKTE ÇEKİLDİLER

Anıtpark Meydanı’nda buluşan kadınlar, Düzce Belediyesi bandosunun çaldığı şarkılarla dans edip eğlendi. Erkekler kadınlara eşlik etti. Bisikletlerini rengarenk çiçeklerle donatan kadınlar, Anıtpark Meydanı’ndan trafiğe çıktı.

Tur öncesi kadınlar adına açıklama yapan Yıldız Gür Güner, “Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu 2013 yılında İzmir’de başladı. O kadar büyük ki, dünyada 25’ten fazla ülkede aynı anda yapılıyor. 200’e yakın ülke.Bunu süsleyerek yapmamızın sebebi, Bakanlığımızın ve Belediyelerimizin sesimizi dinleyerek, taleplerimiz doğrultusunda çalışmalarını yönlendirmelerini sağlamak.Bunu bisikletin yeri ve önemine dikkat çekmek için yapıyoruz. günlük hayatımızda kadınlarımızın toplumdaki görünürlüğünü güçlendirmek, kadınların erkeklerle aynı hak ve özgürlüklere sahip olduğunu, aynı iş yükünü ve sorumluluğu üstlenebilecek güce sahip olduğunu göstermek için ayrıca süslü bisiklete başladık ve devam ettik. iklim krizine dikkat çekmek, karbon salımını gündemde tutmak, çocuklarımıza ve gençlerimize yaşanabilir bir yaşam sunmak ve dünyadan ayrılmak amacıyla düzenlenen tur. trafik. g istiyoruz O rahat dışarı çıkıp bisikletlerimize binelim” dedi.

Yıldız Gür Güner’in konuşmasının ardından madalyalı kadınlar ve beraberindeki erkekler trafik ekipleri eşliğinde tura başladı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

DATÇA’DA RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTURDU

Datça’da ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ için Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, rengarenk kıyafetler ve çiçeklerle süslenmiş bisikletleriyle alkışlar eşliğinde gezdi. Etkinliğe katılan kadınlar 9 kilometre pedal çevirdi. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan kadınlar adına konuşan Ümit Kırcali (64), dünya genelinde 10’uncu, Datça’da ise 6’ncı bisiklet turunun 25 ülkede 200 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Kırcaali, “Amacımız, kadınların toplumdaki görünürlüğünü artırmak, onlara kendilerini temsil etme fırsatı vermek ve güvenli bisiklet için altyapı talebini güçlendirmektir” dedi. Şehirlerde ulaşım sisteminin odak noktasının sadece otomobil değil, farklı ulaşım şekillerinin de dikkate alınması gerektiğini belirten Kırcaali, bisikletin sağlıklı ve çevreci bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatarak, “Yolculuğun neden olduğu bisiklet kazalarını durdurmak için yasal düzenlemeler yapılıyor. Pazar günleri motorlu araçlarla ve bazı caddeler motorlu araç trafiğine kapatılıyor, “Otomobilsiz pazar ilan edilmesini istiyoruz” dedi. Etkinlik Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen müzik şenliği ile sona erdi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

ADANA’DA BİSİKLETLERİ BALONLARLA SÜSLENİYORLAR

Adana’da kadınlar giyinip bisiklete bindiler. Sosyal medya üzerinden organize olan çok sayıda kadın bisikletçi Uğur Mumcu Meydanı’nda toplandı. Bisikletlerini çiçekler ve balonlarla süsleyen kadınlar şarkılar söyleyip eğlendiler. Bazı erkek bisikletçiler de etkinliğe destek verdi. Pedal çeviren kadınlar, Ziya Paşa ve Gazi Paşa Bulvarlarından geçtikten sonra başlangıç ​​noktasına döndüler. Trafikteki sürücüler kornalarıyla bisiklet turuna eşlik etti.

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

FETHİYE’de de coşku vardı

Fethiye Özer Olgun Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar, bisikletlerini balon ve çeşitli objelerle süsledi. Polisle birlikte Cahit Gündüz Caddesi’nde tur yapan “Süslü Kadınlar Bisiklet Topluluğu”, bisikletin insan sağlığı ve doğa için çok önemli bir ulaşım aracı olduğunu belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu’nun amacını ve bisikletin önemini anlatan Tur Organizatörü Selcen Gönülataş; “2013 yılında ilk kez İzmir’de bir grup kadın tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, her yıl yeni şehirlerin katılımıyla uluslararası bir kadın bisiklet hareketine dönüştü. Gönüllü kadınların bireysel girişimiyle düzenlenen bisiklet turu, yıllar içinde İtalya’dan Almanya’ya, Kanada’dan İran’a birçok ülkede binlerce kadının bisiklet sürmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük yaşamlarına entegre etmesine yardımcı oldu.

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

BOZÜYÜK’TE BİSİKLET TURU KADINLARDAN YÜKSEK İLGİ GÖRDÜ

Bu organizasyonu ilk kez Bozüyük’te düzenlediğini ifade eden Nurcan Özçakır, kadınlara toplumda daha görünür olmalarını ve sorumluluk almalarını hatırlatmak istediklerini, bu toplumda kadın ve erkeğin aynı hak ve yükümlülüklere sahip olduğunu ve bunun için kadınların da eşit haklara sahip olduğunu söyledi. kendilerini her alanda özgürce ifade etme hakları vardır.

Özçakır yaptığı basın açıklamasında, “İklim krizine karşı hükümetlerin ve bireylerin bir an önce ortak hareket etmelerini istiyoruz. Kadının özgür duruşunu ortaya koymak, erkek egemen bir toplumda bisiklet, özgürlük ve kadın temasına dikkat çekmek, kadınları teşvik etmek, daha fazla insanı bisiklete binmeye teşvik etmek, güvenli bisiklet yollarına yaptırım uygulamak, bisiklet kazalarına dikkat çekmek, alternatif araç trafiği ve çevre dostu bir ulaşım aracıdır. Toplumu düşündürmek adına farkındalık yaratmak amacıyla ilçemizde ilk kez bisiklet turu düzenledik. Gelişmiş şehirlerde kadınlar rahatça bisiklete binebilirken, Bozüyük gibi daha küçük kasabalarda kadınlar ne yazık ki özgürce bisiklete binemiyorlar, hem tereddüt ediyorlar hem de güvenli bisiklet yollarımız yok. Daha fazla kadını bisiklet ulaşımını tercih etmeye teşvik etmek ve bisikletin özgürleştirici olduğunu hatırlatmak için Bozüyük ilçesinde süslü bir kadın bisiklet turu düzenledik. Ayrıca uluslararası bir etkinlik olması nedeniyle Bozüyük ilçemizin tanıtımına vesile olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu etkinliğe katılan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan kadınlar, organizasyonu düzenleyen Nurcan Özçakır’a teşekkür etti.

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

DİYARBAKIR’DA ‘FORNESS KADINLAR’ 10 KM PEDALLARI DÖNDÜ

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 75 metrelik yolda toplanan kadınlar, ‘Arabasız Şehir Günü’ kapsamında bisikletin önemine dikkat çekmek için Sur ilçesine bağlı Keçi Burcu’ya pedal çevirdi. Vatandaşlar, 10 kilometrelik güzergahta kadınları alkışlarla destekledi.

Burada konuşan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Çilem Aydın, bugünün ‘Dünya Arabasız Şehirler Günü’ olduğunu belirterek, “O güne dikkat çekmek ve kadınların sokakta olduğunu göstermek için 32. yılda eş zamanlı olarak yola çıktık. Ülkeler ve 200 şehir. “Bugün Diyarbakır sokaklarını birlikte gezerek bisikletlerimizi süsleyerek kadınların her alanda olduğunu göstereceğiz. Yaklaşık 10 kilometre yol gideceğiz. Yavaş, kontrollü ve eğlenceli bir şekilde hareket edeceğiz. Çünkü aramıza katılan yeni arkadaşlarımız var.”

Fantezi Kadınlar Bisiklet Turu renkli görüntülere sahne oldu

‘İŞE BİSİKLETLE GİDİM’

Geziye bisikleti ile katılan Ayşe Özer, “Kadınlar olarak hayatın her alanında tüm renklerimizle ve güzelliklerimizle var olmak istiyoruz. İşe giderken bile bisiklete binen bir insanım. normal hayat. Bazen dezavantajı oluyor. Kadın olduğumuz için ekstra rahatsız olabiliyoruz.”

Leave a Comment