Faik Öztrak’tan ‘Borsa İstanbul’ paylaşımı

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Bankaların son 1 yılda kârlarını 5 kat artırdıklarını ifade eden Öztrak,“Milletin elindekilere imrenen bu yönetim, milletin elinden aldı, yandaşlarını ve çıkar lobilerini yok etti. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir servet transferine imza attı. Milletin gönlünü isteyerek ezdi. Sıkı çalışma ve yılların çabaları enflasyona dönüştü” dedi. söz konusu.

Öztrak’ın paylaşımları şöyle:

1) “Faiz neden, enflasyon sonucu” yanılgısından en çok kim yararlandı? Tabii ki, faiz lobileri ve zombi yanlısı şirketler. Milletin parası ve birikimi damgalanırken; Bankalar ve iflas yanlısı şirketler süpürüldü.

2) Bankaların kârları geçen yıl ikiye katlandı. Geçen yılın Temmuz ayında 40,2 milyar TL olan bankaların net kârı, bu yılın aynı ayında 207,9 milyar TL’ye yükseldi.

3) Yüksek enflasyon sadece ulusun satın alma gücünü kırmakla kalmadı. Ayrıca az sayıda koruyucunun onu dişten ayağa arttırdığını da ezdi. Bunu karşılayabilecek konut için koştu. Konut fiyatları tavan yaptı. Milletimizin ev alma hayalini bile çaldılar.

4) Milletin elindekilere imrenen bu yönetim, milletin elinden aldı, yandaşlarını ve çıkar lobilerini ezdi. Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri olmayan bir servet transferine imza attı. Milletin alın terini ve emeğini, hatta yılların emeğini isteyerek enflasyona çevirdi.

5) Hatalı ekonomi politikalarıyla ülkenin tasarruflarını enflasyona indirenler bununla da kalmadı. Borsa İstanbul’u milletin soyulduğu kumarhaneye çevirdiler. Borsadaki manipülasyonlara sadece seyirci kalmadılar, manipülasyonlara da su taşıdılar.

6) Nebati Bakanı Menkul Kıymetler Borsasının yükselişiyle övünse de, küçük yatırımcılara kağıt atmak isteyen manipülatörlerin eline düştü. Bakan, bakanlığından ayrıldı. Fon yöneticisi oldu. 11 Eylül’deki tweetlerinin hemen ardından borsa düşüşe geçti.

7) Özellikle bazı kamu bankalarının hisselerindeki fiyat hareketleri anormalin ötesinde. Peki bu bankalar kimin için? Tabii ki Nabati Bakanı ile. Nebati Bakanı’nın küçük yatırımcıyı “Borsaya Gel” yapmasının hemen ardından bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandı.

8) Borsa İstanbul’da geçtiğimiz ay özellikle kamu bankaları ve finans endeksi için yaşananlar büyük bir skandal. Tasarruflarını yüksek enflasyondan korumak için çaresizce adres arayan küçük yatırımcılar bir kez daha sarsıldı.

Leave a Comment